metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Sobota 13. dubna 2024. Svátek má Aleš

První Máj, kina čas! Jak se v Hollywoodu bojuje o nejlepší datum premiéry?

  14:00
Víte, co mají společného první komiksoví Avengers s dvojkou Krotitelů duchů či první díl série Hvězdných válek: Epizoda IV – Nová naděje? Všechny tyhle snímky měly premiéru v květnu. Zejména počátek tohoto měsíce, případně konec dubna, je totiž pro hollywoodské producenty lukrativním datem. A to hlavně proto, že populární léto a vánoční sloty již bývají přecpané konkurencí. Zavzpomínejte s námi na dobu, kdy se data premiér ve velkém přesouvala nikoli kvůli koronaviru, ale konkurenčnímu boji hollywoodských studií a jejich trháků.

Další 1 fotografie v galerii
První Avengers startovali v květnu. Byl to hit! | foto: Falcon

Filmové Vánoce
Na to, kdy nasadit jaký film do kina, mají producenti velkých hollywoodských studií odpradávna jednoduchou poučku. Největší hity se zásadně posílají do kin v letní sezoně (případně na jejím bezprostředním okraji, proto je květen tak populární) a na Vánoce. Na filmové ceny aspirující a ambicemi nacpaná dramata se pak v kinech obvykle objevují na podzim, aby se stihla v kinech ohřát do té doby, než si jich kromě diváků všimnou také porotci Zlatých glóbů, Oscarů nebo třeba Zlatých malin. Romantické filmy se pak nasazují zásadně na svatého Valentýna, a pokud máte v rukávu béčkový horor či vyvražďovačku, šup s nimi do kin na Halloween. Tahle pravidla se pravděpodobně nezmění ani po pandemii, a především s hromadným znovuotevřením kin po celém světě. 

Streamovací platformy jsou pro studia stejně důležité, jako kina. Úspěch seriálu WandaVision to jen potvrdil.

Lednoví otloukánci
Není to navíc tak dávno, kdy se měsíce leden a únor používaly jako odkladiště nechtěných, neambiciózních a nepovedených otloukánků. Lednovo-únorové prokletí částečně prolomil až Lego příběh z roku 2014, a především zprvu outsiderská komiksovka Deadpool z roku 2016. Tenhle pět let starý případ Hollywood nadobro přinutil přeprogramovat jeho myšlení ohledně dat premiér. Když pak do kin v únoru 2018 dorazil supervýdělečný Black Panther, bylo jasno. Pořád ale existují týdny v kinech, o něž se chamtivá a vypočítavá studia perou už roky dopředu. A hádáte správně, jde pořád o léto a Vánoce. 

Horkokrevní Češi
Vtipnou zajímavostí je také fakt, že zatímco se svět rve o letní premiéry a například Američané se tísní v kinosálech právě v tomto období skoro nejvíce, Češi v létě do kin moc nechodí. Zatímco Hollywood v tomto období houfně posílá do multiplexů jeden blockbuster za druhým, když je vedro a neprší, lidé u nás do kin na novinky prostě nevyráží. Třeba hitovka Ženy v běhu měla premiéru v lednu a Bohemian Rhapsody, na kterou Češi chodili ve velkém, měla premiéru na podzim. Ani květen není na premiéry zlý, ať jde o komedii Líbáš jako ďábel, nebo cenami ověnčenou Cestu ven. 

Květnový Marvel

  • Filmové studio Marvel, jež spadá podobně jako Pixar či Lucasfilm pod Disneyho, má v oblibě květen také. V dubnu či květnu totiž své filmy nasazovat musí. Když není pandemie, posílá do kin čtyři hity ročně.
  • Na počátku Marvel vydával jeden až dva filmy ročně, později to ale byly tři marvelovky za rok. Ovšem se Spider-Man: Daleko od domova (2019) skončila takzvaná Infinity sága a třetí fáze marvelovského filmového univerza, takže bylo otázkou, jak to bude dál.
  • Kvůli pandemii studio loni neuvedlo slíbené Eternals a Black Widow, která bude mít premiéru až letos v červenci. Nicméně jakmile se situace kolem koronaviru uklidní, chce Marvel nasazovat hned čtyři filmy ročně.
  • Je nasnadě, že pokud mají být nasazovány s dostatečným odstupem, jedno datum vždy vyjde na duben či květen. Navíc studio musí počítat také s návaznými seriály, které má exkluzivně pouze na platformě Disney+.

Šup s tím na stream 
Podíváme-li se blíže na seznam světových kinopremiér, jež nás během května čekají (respektive nečekají, pokud budou otevřená pouze světová kina, nikoli ta česká), není to úplně krátký list. Jak ale jistě tušíte, pandemie nadobro změnila mnohé, a to možná včetně toho, který měsíc bude v kinech pro jaký snímek nejvhodnější. Pro mnoho diváků po celém světě se staly internetové televize a jejich obsah trvalou náhradou potemnělých kinosálů. Sledovanost vysílání na malých obrazovkách, ať už klasického, či streamu, je podle aktuálních průzkumů nejvyšší za posledních čtyřiadvacet let. V přehledech nejočekávanějších filmových novinek, které si letos místo v kině odbudou premiéru v domácnostech, již nefigurují jen čudly. Jde o očekávané hity, jakým je horor V zajetí démonů 3, sci-fi Duna, čtvrté pokračování kultovního The Matrix nebo zombie akční pecka Army of the Dead. 

A u těch filmů, které půjdou nejprve exkluzivně do kin, se po pandemii nejspíš už nikdy nestane, že by musel divák po stažení novinky z kin čekat několik měsíců, než ji bude moci vidět na malé obrazovce. Studio Warner Bros. chce své filmy posílat souběžně do kin i na svou platformu HBO Max. Měsíc a půl promítání filmů v kinech a následné uvedení na jejich platformu by pak mělo stačit i podle studia Paramount. Dalším hollywoodským gigantem je Sony, který uzavřel dohodu s Netflixem, jenž bude mít do budoucna on-line exkluzivitu na všechny studiové filmy od Sony. 

Plány giganta Disney jsou trochu nejasné. Před pár týdny totiž i přes všechna očekávání překvapil fanoušky plánem poslat do kin 9. července Black Widow. Učiní tak souběžně s premiérou na Disney+ za extra poplatek 30 dolarů. Vzhledem k tomu, že si bude možné v tuzemsku platformu Disney+ předplatit až v druhé polovině letošního roku, nezbývá než doufat v otevření českých kin. Z výše uvedeného je jasné, že se hollywoodská pravidla mění každý den. Je proto dobře možné, že se místní producenti do budoucna vyvinou a přijdou zase s nějakou novou příručkou, jak správně premiérové datum pro svůj hit vybrat. S největší pravděpodobností ale zůstanou pravidla stejná, jen se zkrátí doba mezi premiérou v kinech a na streamovacích platformách. Data premiér budou technicky tedy dvě.

Občan Kane i Tankový prapor

  • Po dvě desetiletí od uvedení byl snímek Tankový prapor nejnavštěvovanějším českým filmem. Zhlédlo jej přes dva miliony diváků. Sehrál v tom roli fakt, že měl premiéru v květnu? Těžko říct.
  • Režisér Orson Welles rovněž uvedl svou největší klasiku -  film Občan Kane v květnu 1941. Tento film je označován za nejpokrokovější v dějinách filmu. 
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Zpěvák a skladatel Michal Penk si během koncertu Pop in Symphony zahraje se symfonickým orchestrem

vydáno 13. dubna 2024  12:00

Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se svou sólistkou Leticií Krotkou zvou své publikum na show s názvem Pop in Symphony. Smetanovu síň Obecního...  celý článek

Slunce, seno, jahody slaví letos 40 let. Co jste o nyní již kultovním snímku asi (ne)věděli?

vydáno 13. dubna 2024  7:00

Jakou náhodou první díl trilogie vznikl? Jak do něj zasáhla komunistická cenzura? Kdo ujížděl na posteli po Hošticích a kdo si na tvůrce stěžoval až na...  celý článek

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek