metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Mardoša, člen skupiny Tata Bojs | foto: ArchivMetro.cz

Sloupek Mardoši: Dravý spánek

  10:10
„Tenkrát nám říkali, že v budoucnosti si možná místo oběda dáme jen pilulku,“ píše ve svém sloupku člen skupiny Tata Bojs.

Vzpomínám si na jedno dopoledne na střední škole. Profesor se podíval na naše pobledlé tváře a kruhy pod očima. Naši nevyspalost okomentoval: „Musíte se naučit spát rychle!“ Jen jsme na to něco zabručeli. Moc vtipné nám to nepřišlo. Nebo možná ano, ale nebylo nám po chuti, že se baví na náš účet. 

Dneska to oceňuji mnohem víc. Vůbec už si nevybavuji, co to bylo za profesora, natož co nás učil, ale na tuto větu si čas od času vzpomenu dodnes. Je to hodně, nebo málo? No, snad jsem si ze studií SPŠST (mimochodem ta zkratka mi vždycky připomínala citoslovce „pššt“) odnesl více. 

Dneska jsem se ale vážně zamyslel: Opravdu by to šlo? Nebo už to dokonce existuje? Panečku, to je představa: Prášky na urychlení spánku! Zhuštění. Člověk by za hodinu naspal celou noc. To by byly rychlé sny. Akčňáky. A toho času najednou! 

Připomnělo mi to další věc ze školy, ještě ze základky. Tenkrát nám říkali, že v budoucnosti si možná místo oběda dáme jen pilulku. Ne, že by to dnes tak úplně bylo, ale něco na ten způsob snad už je. Protože budoucnost mého dětství dávno nastala. (Pokud náhodou není dokonce už pryč.) Takže, jestli v nějaké formě již existuje instantní jídlo, mohl by už někdo vymyslet i instantní spánek. Nemuset tolik spát, a přitom nebýt nevyspalý! 

Člověka hned napadá, jak by mohl ve svém nabitém programu s nabytým časem naložit. To by odpověděl na všechny maily. Vyřídil odkládané úkoly. Opravdu si už všechno uklidil. Navštívil spoustu přátel a příbuzných. Přečetl více knih... Svým způsobem bychom tak mohli cestovat časem. I když jen v jednom směru – přeřadili bychom na jinou rychlost. Tato pilulka by byla řešením pro ty, kteří si stěžují a nemohou se smířit s tím, že vlastně půlku života prospí. Vtip je ale v tom, že to je ta lepší půlka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek