„Musíte brát v potaz několik faktorů ovlivňujících výkon ve sportu – tělesnou stavbu, psychické, ale hlavně pohybové předpoklady. Třeba menší vzrůst je nevýhodou pro basketbal nebo skok vysoký a flegmatik asi nebude špičkový sprinter. Různými motorickými testy lze zjistit, v jakých pohybových oblastech má dítě nejlepší předpoklady,“ radí docent Tomáš Perič z FTVS Univerzity Karlovy.
Jednou z nejlepších funkčních metodik je podle Periče Sazka Olympijský víceboj, který na základě osmi testů určí pohybový typ dítěte a na jeho základě nabídne sporty, které by mohly být nejvhodnější.
Co je však u sportování dětí nejdůležitější, je to, aby dítě sport chytil. „Nemá bavit rodiče, ale hlavně jejich potomky. Rodiče by měli odhadnout možnosti svého potomka a podporovat ho,“ říká Daniela Pavlíčková, trenérka atletické přípravky na Jižním Městě.
Na projektech pro děti se podílejí i sami sportovci, včetně hokejisty Jaromíra Jágra. „Spolupracuji na projektu sportvokoli.cz. Naším dlouhodobým cílem je dostat děti ke sportu. Chceme ukázat, že sportovní aktivita může být fajn, a navnadit je, aby sportovaly samy od sebe. Jde o to, aby se děti nějakým způsobem dokopaly k pohybu. Pomůže jim to také v budoucnu,“ ví Jágr.
Se začínající olympiádou se v Česku upíná pozornost především na dva sporty. Právě lední hokej a biatlon, kde mají čeští sportovci medailové ambice. Zároveň tyto sporty patří mezi populární.
Mít doma malého Jágra je snem nejednoho hokejového fanouška. Češi tento sport milují. Jedná se ale o jeden z finančně nejnáročnějších (více v boxu). „V posledních letech najdeme stále více klubů, které výstroj mladým hokejistům půjčují,“ poukazuje na jednu z výhod Ondřej Nosek, finanční specialista Zonky a aktivní hokejista. Podobně finančně náročný je však také biatlon.
Kolik stojí hokej a biatlon
|