metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Stačí i maličkatá garsonka. Posedlost po vlastním bydlení dělá z Čechů milionáře

  6:21
Byt má cenu pěti milionů korun. Neznamená to ale, že jeho majitel patří mezi sto tisíc vyvolených nejbohatších.

Vyšší střední třída v autech znamená, že má vůz víc na délku i na šířku, větší kufr a za příplatek luxusní výbavu, která je ve vyšší třídě standardem. Ale stále ještě to není ten absolutní vrchol.

Ve společnosti je ve vyšší střední třídě ten, který má miliony ne v hmotném majetku, ale ve financích. Ať už se jedná o hotovost na účtu, akcie, nebo dluhopisy. Jen pro porovnání. Zatímco na počátku devadesátých let minulého století počítali Poláci mezi milionáře ty, kteří měli na kontě milion, ale v dolarech, v Česku byl milionář každý, kdo to měl alespoň v korunách.

Chudneme

  • Před dvaceti lety připadalo na Českou republiku 17 procent finančního majetku a 14 procent reálného majetku zemí střední a východní Evropy.
  • V roce 2023 vlastnilo Česko v uvedeném regionu už jenom devět procent finančního majetku a jenom šest procent majetku reálného.

Za třicet let existence České republiky se však stále nijak významně silnější vrstva vyšší střední třídy nevyvinula. „Jen malá část české populace disponuje finančním majetkem přesahujícím pět milionů korun,“ vysvětluje Jiří Švejcar ze společnosti Boston Consulting Group.

Posedlost Čechů po vlastním bydlení patří v Evropě k nejvyšším. Milionářem je proto každý, kdo je majitelem byť minigarsonky. Opravdovým milionářem a vyšší střední třídou ale jen ti, kteří se dostali přes pět milionů nejen v „hotovosti“, ale přiblížili se třeba i k hranici sto milionů korun ve financích a finančních prostředcích. V Česku ale platí, že koncentrace největšího bohatství je u nás vyšší než v okolí. „Na uvedené procento populace vyšší střední třídy připadá 58 procent veškerého finančního majetku Česka,“ připomíná Švejcar.

Češi ale mají v penězích téměř polovinu svého finančního majetku, jen čtyřicet procent je v akciích. V opravdu bohatých zemích představuje hotovost na účtech jen třicet procent, zbytek připadá na další aktiva.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek