metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Osmidílná série City of Angels přenese diváky do Hollywoodu v roku 1938. | foto: SHOWTIME/HBO GO

STRÁŽCE STREAMU: Charisma bývalé bondgirl napodobuje na HBO potvora z Trůnů

  11:30
Volné pokračování původního hororového seriálu Penny Dreadful, v němž před lety excelovali Josh Hartnett a Eva Green, sází na mexicko-americké pověsti. Servírují tvůrci opět kultovní zábavu?

„Je to celé divné a nevím, zda se mi to vlastně líbí,“ říkal jsem si před šesti lety po zhlédnutí první epizody seriálu inspirovaného šestákovými hororovými báchorkami Penny Dreadful. Tehdy jsem se po pár epizodách stal fanouškem a v současnosti na tento seriál, který byl v roce 2016 po třech sezónách předčasně ukončen, nedám dopustit. O to více mě překvapilo, když jsem se dozvěděl o chystaném volném pokračování, takzvaném spin-offu s názvem Penny Dreadful: Město andělů. První dvě epizody seriálu nyní můžete sledovat on-line v internetové televizi HBO GO a další budou přibývat. Dosahuje však série kvalit svého teď již kultovního předchůdce? Pravděpodobně ne. Rozhodně ale nemohla chybět v naší webové rubrice Strážce streamu.

Daniel Zovatto (Tiago Vega) a Nathan lane (Lewis)

Z Viktoriánského Londýna do rozpáleného Hollywoodu
Penny Dreadful byl seriál kabelovky Showtime, který je u nás znám pod hlavičkou zmiňovaného HBO. Děj stavěl na sympatickém mixu viktoriánského Londýna a trochu jiného pojetí místních legendárních hororových postav jako například Drákula, Frankenstein, Vlkodlak či Dorian Gray. Tato tuzemským hororovým fandům dobře známá značka ztratila dech až v osudné třetí řadě, po které byl seriál předčasně ukončen. Nyní se však Showtime po letech rozhodl pro spin-off ve zcela novém prostředí a servíruje nám novinku, kterou má opět na starosti scenárista John Logan. Ten je znám například scénářem posledních bondovek Skyfall a Spectre.

Penny Dreadful: City of Angels

(Penny Dreadful: Město andělů)

  • hrají: Daniel Zovatto (Tiago Vega), Nathan lane (Lewis), Natalie Dormer (Magda), Rory Kinnear (Peter Craft), Jessica Garza (Josefina Vega), Johnathan Nieves (Mateo Vega), Adam Rodriguez (Raul Vega), Adriana Barraza (Maria Vega), Kerry Bishé (sestra Molly), Lorenza Izzo (Santa Muerte)

Po hororových legendách zvolili tvůrci téma amerického a mexického folklóru, děj se přesunul z Londýna počátku 19. století do Los Angeles roku 1938 a už od prvního dílu je jasné, že diváky čeká trochu něco jiného. Sledujeme v něm osud mladého Mexičana Tiago Vegy, jenž se stal jako první z rodiny i ve své komunitě detektivem. Hned jeho první případ ho však zavede spolu s jeho stárnoucím parťákem Lewisem k brutální vraždě několika mladých lidí z tamní smetánky. Všechny stopy pak ukazují právě na místní mexickou menšinu. 

Tiago se záhy ocitá v nejobtížnější pozici svého života. Jednak se zmítá uprostřed hrozícího rasového konfliktu - nejen kvůli případu, ale také kvůli stavbě nové dálnice přes mexickou čtvrť. V ní žije celá jeho rodina v čele s matkou a čarodějkou v jedné osobě Marií a horkokrevným bratrem Raulem, který vede odboj právě proti nespravedlivým úředníkům. Jak tomu však v podobných seriálech bývá, za zlem lidí do značné míry stojí záhadná paní temnoty (Natalie Dormer), jež chce zemi nejen uvrhnout do chaosu, ale v pozadí tahá za nitky snad všeho, co se na obrazovce odehrává. Středobodem jejích plánů je pak z nějakého důvodu Tiago. Vyhraje dobro představované paní smrti - Santa Muerte, či zlo v podání paní temnoty?

Šestáková zábava či kouzelně nebezpečný svět
Nevyhnutelné srovnávání s úspěšným předchůdcem je přesně tím, co jako jedna z mála věcí novému Penny Dreadful dosud láme vaz. Poctivou brakově-hororovou atmosféru, kterou bavily původní tři série, totiž tvůrci alespoň v úvodu vyměnili za veskrze dobovou kriminálku, kde je nadpřirozeno až na druhé koleji. Je otázkou, nakolik vám tenhle přístup sedne. Režijně a výpravně není sice po prvních dvou dílech příliš co vytknout, zápletek a motivů je tu skutečně nadbytek. 

Anglická herečka Natalie Dormer

Tvůrci se rovněž nemohou jako v minulých sezonách opřít o hvězdné obsazení. Místo charismatických herců Joshe Hartnetta a Timothyho Daltona tu dostáváme hlavního hrdinu v podobě nepříliš známého Daniela Zovatta, božskou bývalou bond girl (z výborné bondovky Casino Royale) tu střídá Natalie Dormer. Tato herečka, proslulá především svou rolí manipulátorky Margaery Tyrell ze seriálu Hra o trůny či Anny Boleynové ze seriálu Tudorovci, však své předchůdkyni nestačí půvabem ani hereckými schopnostmi. Děj ji navíc nutí hrát několik postav najednou a to, diplomaticky řečeno, zatím příliš nefunguje, jak má. Jediným hercem v hlavní roli, který hraje v novém i starém Penny Dreadful je brit Rory Kinnear. V původní sérii byl monstrum, teď je z něj pro změnu nacistický doktor.

Chaos a temnota opět přicházejí
Závěrem bude asi nejrozumnější všem potenciálním divákům poradit, aby se oprostili od výborného původního seriálu a vrhli se po hlavě do toho nového. Hrátky s mexickou a americkou lidovou kulturou jsou nyní, alespoň u filmařů, v módě a slibují velké věci. Šance, že nám tvůrci naservírují v plánovaných osmi epizodách temnou atmosférickou podívanou, je proto značně vysoká. Jen škoda dosud nevýrazných hlavních postav.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Vyproštění

  • V minulém Strážci streamu jsme předpovídali, že se akční oddechovka Vyproštění s Chrisem Hemsworthem v hlavní roli dočká velmi brzy pokračování. 
  • Streamovací platformu Netflix před pár dny přesvědčila koronavirem vylepšená čísla sledovanosti a dvojka dostala oficiálně zelenou. A to jen pár dní po našem článku.
  • Počítá se s návratem původních producentů, na režisérskou stoličku opět usedne kaskadér Sam Hargrave a vrátit se plánuje i představitel ústředního Tylera Rakea - Chris Hemsworth.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek