metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Svatováclavské peripetie v těžké době nacismu

  11:36
Tradice spojená se sv. Václavem získávala zejména v moderní české minulosti nejen duchovní, ale i velmi silné politické konotace.
Historička Eva Doležalová | foto: REPRO Mafra

Nově vzniklý československý stát nepřijímal svatováclavskou úctu jednoznačně, neboť pro část levicového a liberálního spektra ztělesňovala antidemokratické prvky. Ty demokratické spatřovala v husovském příběhu.

V roce 1929 se však mohutně připomínalo tisíc let staroboleslavské bratrovraždy a smrt knížete, v pražských ulicích se sešlo více než 700 tisíc lidí a následně již zpochybňující hlasy utichaly. Výrazně do popředí vystoupil svatováclavský motiv během podzimu 1938, kdy mobilizoval proti nacistické agresi, ale současně se stal jedním z nástrojů autoritativní politiky druhé republiky.

Dění po okupaci
V době protektorátu se svatováclavský kult rovněž nacházel ve dvojaké pozici. Na jedné straně sloužil k posilování českého národního vědomí. Již záhy po 15. březnu 1939 byl totiž zaplaven pomník na Václavském náměstí kyticemi a věnci a byly slouženy ve vlasteneckém duchu bohoslužby. Zpěv svatováclavského chorálu se stal i jedním z výrazů protestu proti okupantům. Na druhé straně však již pár dní po zřízení protektorátu napsal Josef Kliment, jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Háchy, článek, v němž o sv. Václavovi hovořil z hlediska potřeby českého vazalství vůči německé říši. Němci byli také Klimentem označováni za jedinou možnou spojnici Čechů s Evropou.

Srazy na Quedlinburgu
Skutečně rozsáhlé zneužití svatováclavské tradice se datuje s nástupem Reinharda Heydricha na post zastupujícího říšského protektora, který do Prahy dorazil shodou okolností v předvečer svatováclavského svátku v roce 1941. K tomu je třeba dodat, že vysocí pohlaváři jednotek SS si libovali v konstruování historické výjimečnosti „černých uniforem“, přičemž vzory hledali v germánské minulosti.

Proto pravidelně pořádali své srazy na zámku Quedlinburgu, kde je pochován Jindřich I. Ptáčník, známý mimo jiné i svými spory s knížetem Václavem. Heydricha tyto historizující rituály částečně ovlivnily, proto v propagandě, jež měla sloužit nacistickým zájmům v protektorátu, sáhl po postavě z tak dávné historie.

Češi v třetí říši
Heydrich prezentuje svatováclavskou tradici v tom smyslu, že Čechy a Morava mohou být velkými zeměmi pouze ve spojení s třetí říší, protože bez ní, jak historie ukázala, byly vždy slabé. Ruku v ruce se zneužitím odkazu sv. Václava šla snaha Reinharda Heydricha a nacistických míst využít také postavu Karla IV., což souviselo se snahou ukázat českou kulturu v pozici závislé na německém vlivu.

Zastupující říšský protektor navíc deklaroval v zimě 1941 vedoucímu hlavní kanceláře NSDAP Martinu Bormannovi, že důraz na svatováclavskou tradici může přiblížit Čechy hitlerovské říši.

Příprava velkofilmu
Protektorátní propagandisté v čele s Emanuelem Moravcem se snažili myšlenky o odvěké podřízenosti Čechů Německu dostat po Heydrichově smrti i do hlav nejmladší generace, kterou chtěli organizovat v nacisty iniciovaném Kuratoriu pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Průnikem postavy českého historického velikána a žádoucích, nacisty konstruovaných obrazů o české minulosti byl i znak Kuratoria – svatováclavská orlice s hákovým křížem a zemskými znaky Čech a Moravy. S Václavovým jménem byla spojena také příprava protektorátního velkofilmu, kde měl hrát hlavní roli Karel Höger, který nebyl kvůli záměrnému zpomalování práce českých tvůrců nikdy dokončen.

Václav v oběhu
Světec se ocitl v roce 1944 i na pětitisícové protektorátní bankovce a ve stejném roce bylo rozhodnuto o vzniku vyznamenání Svatováclavská orlice, jež se udílelo za spolupráci s Říší a mělo sloužit ke kompromitaci významných osobností českého vědeckého a veřejného života, kteří tak byli poznamenáni Kainovým znamením spolupráce s Němci.

Naprostá většina národa ani katolických věřících se však s takto interpretovanou podobou tradice nikdy neztotožňovala. Přesto byla svatováclavská tradice kvůli nacistickému zneužití po druhé světové válce poněkud upozaděna. 

Autor:

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek