metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 32 °C

Sobota 27. července 2024. Svátek má Věroslav

Svatováclavské peripetie v těžké době nacismu

  11:36
Tradice spojená se sv. Václavem získávala zejména v moderní české minulosti nejen duchovní, ale i velmi silné politické konotace.
Historička Eva Doležalová | foto: REPRO Mafra

Nově vzniklý československý stát nepřijímal svatováclavskou úctu jednoznačně, neboť pro část levicového a liberálního spektra ztělesňovala antidemokratické prvky. Ty demokratické spatřovala v husovském příběhu.

V roce 1929 se však mohutně připomínalo tisíc let staroboleslavské bratrovraždy a smrt knížete, v pražských ulicích se sešlo více než 700 tisíc lidí a následně již zpochybňující hlasy utichaly. Výrazně do popředí vystoupil svatováclavský motiv během podzimu 1938, kdy mobilizoval proti nacistické agresi, ale současně se stal jedním z nástrojů autoritativní politiky druhé republiky.

Dění po okupaci
V době protektorátu se svatováclavský kult rovněž nacházel ve dvojaké pozici. Na jedné straně sloužil k posilování českého národního vědomí. Již záhy po 15. březnu 1939 byl totiž zaplaven pomník na Václavském náměstí kyticemi a věnci a byly slouženy ve vlasteneckém duchu bohoslužby. Zpěv svatováclavského chorálu se stal i jedním z výrazů protestu proti okupantům. Na druhé straně však již pár dní po zřízení protektorátu napsal Josef Kliment, jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Háchy, článek, v němž o sv. Václavovi hovořil z hlediska potřeby českého vazalství vůči německé říši. Němci byli také Klimentem označováni za jedinou možnou spojnici Čechů s Evropou.

Srazy na Quedlinburgu
Skutečně rozsáhlé zneužití svatováclavské tradice se datuje s nástupem Reinharda Heydricha na post zastupujícího říšského protektora, který do Prahy dorazil shodou okolností v předvečer svatováclavského svátku v roce 1941. K tomu je třeba dodat, že vysocí pohlaváři jednotek SS si libovali v konstruování historické výjimečnosti „černých uniforem“, přičemž vzory hledali v germánské minulosti.

Proto pravidelně pořádali své srazy na zámku Quedlinburgu, kde je pochován Jindřich I. Ptáčník, známý mimo jiné i svými spory s knížetem Václavem. Heydricha tyto historizující rituály částečně ovlivnily, proto v propagandě, jež měla sloužit nacistickým zájmům v protektorátu, sáhl po postavě z tak dávné historie.

Češi v třetí říši
Heydrich prezentuje svatováclavskou tradici v tom smyslu, že Čechy a Morava mohou být velkými zeměmi pouze ve spojení s třetí říší, protože bez ní, jak historie ukázala, byly vždy slabé. Ruku v ruce se zneužitím odkazu sv. Václava šla snaha Reinharda Heydricha a nacistických míst využít také postavu Karla IV., což souviselo se snahou ukázat českou kulturu v pozici závislé na německém vlivu.

Zastupující říšský protektor navíc deklaroval v zimě 1941 vedoucímu hlavní kanceláře NSDAP Martinu Bormannovi, že důraz na svatováclavskou tradici může přiblížit Čechy hitlerovské říši.

Příprava velkofilmu
Protektorátní propagandisté v čele s Emanuelem Moravcem se snažili myšlenky o odvěké podřízenosti Čechů Německu dostat po Heydrichově smrti i do hlav nejmladší generace, kterou chtěli organizovat v nacisty iniciovaném Kuratoriu pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Průnikem postavy českého historického velikána a žádoucích, nacisty konstruovaných obrazů o české minulosti byl i znak Kuratoria – svatováclavská orlice s hákovým křížem a zemskými znaky Čech a Moravy. S Václavovým jménem byla spojena také příprava protektorátního velkofilmu, kde měl hrát hlavní roli Karel Höger, který nebyl kvůli záměrnému zpomalování práce českých tvůrců nikdy dokončen.

Václav v oběhu
Světec se ocitl v roce 1944 i na pětitisícové protektorátní bankovce a ve stejném roce bylo rozhodnuto o vzniku vyznamenání Svatováclavská orlice, jež se udílelo za spolupráci s Říší a mělo sloužit ke kompromitaci významných osobností českého vědeckého a veřejného života, kteří tak byli poznamenáni Kainovým znamením spolupráce s Němci.

Naprostá většina národa ani katolických věřících se však s takto interpretovanou podobou tradice nikdy neztotožňovala. Přesto byla svatováclavská tradice kvůli nacistickému zneužití po druhé světové válce poněkud upozaděna. 

Autor:

Hlavní zprávy

První várka závěrečné řady Cobra Kai je na Netflixu. Přídavek dorazí až v listopadu

Strážce streamu
vydáno 26. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Trochu kalkul, trochu podraz a skoro určitě chytrá marketingová strategie. Tak by se dal označit aktuální krok streamovací platformy Netflix, která si...  celý článek

Rád bych navázal na generaci Bobka a Křesťana a vrátil do Česka country muziku, říká Marpo

vydáno 26. července 2024  5:00

Otakar Petřina ml., alias Marpo, je na české hudební scéně známý už léta. Se svou kapelou Troublegang udává směr rapové scéně. Teď se ale pustil do nových...  celý článek

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek