metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Na seniory se nemůžeme zlobit, že šíří mailové spamy, říká šéf Elpidy

  9:45
Vedoucí Centra Elpida Jan Bartoš se věnuje vzdělávání seniorů. „Senioři netuší, že nevyžádaná zpráva může být nebezpečná,“ říká v rozhovoru pro deník Metro Bartoš.
Jan Bartoš | foto: elpida.czMetro.cz

Nejaktivnějšími šiřiteli e-mailového spamu, ať již pravdivého či nepravdivého, jsou senioři ve věku od 65 let. Čím to je?
Většina současných seniorů totiž prožila nejaktivnější etapu života v době, kdy neexistoval rozvinutý mediální trh. Dnešní uspěchaná doba přitom klade ohromné nároky na kritický přístup, a právě senioři mohou podléhat tlaku médií. Za povšimnutí stojí skutečnost, že senioři zpravidla nevyhodnocují nevyžádanou varovnou zprávu od přítele za spam, a nemají tak větší tendence ji ověřovat. Jsou totiž přesvědčeni, že jejich okolí by přece nepravdivé zprávy nešířilo.

Mohou lidé něco dělat, aby svým rodičům či prarodičům otevřeli oči a vysvětlili jim, že vše co se píše na internetu, nemusí být vždy pravda?
Otevírat oči a říkat, kde je pravda nefunguje. Jde totiž také o naše postoje, kdy podvědomě věříme informacím, které naše přesvědčení potvrzují. Každý na to musí přijít sám. Obecně je složitější odhalit nepravdivou informaci v textu než v obraze. Přesvědčili jsme se o tom letos na jaře, kdy jsme v Elpidě společně s mediální společností Transition uspořádali dvoudenní setkání pro seniory o médiích. Záměrně upravené fotografie poznali účastníci v 9 z 10 případů.

Den otevřených dveří

Centrum Elpida – Přístav 7 otevírá své dveře zítra od 10 hodin, Jankovcova 8b

  • 10.00 Testování paměti, 12.00 Vyzkoušejte 3D brýle?
  • 13.00 Turnaj v pétanque
  • 14.00 Prof. Jan Sokol o wikipedii
  • 15.30 Vlastimil Harapes - beseda

Vzdělává v této problematice seniory také Elpida?
Mediálnímu vzdělávání seniorů se věnujeme už dva roky. V právě startujícím cyklu Život v době informační se senioři dozvědí, jak média fungují, jak vzniká zpráva, kdo která média vlastní atd. Vyzkoušet si to mohou zájemci zítra v rámci dne otevřených dveří v Přístavu 7. Návštěvníci se mohou dále těšit na Vlastimila Harapese, profesora Jana Sokola, senior cirkus, nebo mohou podniknout výlet do virtuální reality pomocí 3D video technologie. Program po celý den je zdarma.

Zítra také rozjíždíte turné besed, na kterých se budete věnovat problematice médií v 21. století...
V rámci cyklu besed Veřte nevěřte otevíráme spolu s klíčovými osobnostmi mediální scény palčivá témata týkající se médií, a to s cílem pomoci seniorům (ale nejen jim) rozpoznávat důvěryhodné zprávy a čelit náporu reklamy a manipulací. První setkání, které je pro veřejnost zdarma, se uskuteční již zítra v 18 hodin v pražském CAMPu v areálu pražských Emauz. Dále pojedeme do Brna, Olomouce a také na Slovensko.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Omezí příjezd Středočechů do Prahy závory a buspruhy? Kraji se plány nelíbí

vydáno 25. dubna 2024  15:02

Vedení Středočeského kraje se ohradilo vůči záměrům Prahy 6 na regulaci dopravy. Jednat se má například o prodloužení pruhů vyčleněných pro MHD na tazích,...  celý článek

Oprava bazénu v Liberci je v nedohlednu, provizorně by mohl otevřít letos

vydáno 25. dubna 2024  14:52

Očekávaný začátek rekonstrukce libereckého bazénu se stále odkládá. Přesto je od konce března pro veřejnost uzavřený a jen zčásti slouží sportovním...  celý článek

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

vydáno 25. dubna 2024  12:42,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky znepokojila přednáška s psycholožkou.  celý článek