metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 17 °C

Pátek 28. března 2025. Svátek má Soňa

Trnopuk nebo traven neuspěly, nakonec máme květen od Jungmanna

  14:02
Snaha odlišit se od zbytku Evropy? Kdepak, šlo hlavně o projev purismu typického pro národní obrození.

Všechno kvete. Název květen se v češtině rychle ujal. | foto: MAFRA

Pátý kalendářní měsíc označujeme v češtině jako květen. Je to nasnadě, příroda rozkvétá. Setkat se můžeme i s pojmenováním máj, které je však dodnes známo většinou jen z pranostik, například „Studený máj, v stodole ráj“, kde bychom užitím slova květen zkazili rým, nebo májový déšť. Ale proč vlastně květen „vyřadil“ z kalendáře máj?

Historie vzniku názvu květen je ojedinělým případem, kdy původní pojmenování měsíce bylo nahrazeno jiným. Výraz máj pochází z latiny a odvozuje se pravděpodobně od římské bohyně země a růstu jménem Maia. Naopak pro nás běžný název pátého měsíce květen je v češtině poměrně nový, až z doby národního obrození.

„Poprvé ho v roce 1805 použil Josef Jungmann při překládání Chateaubriandovy Ataly – ve francouzském originále na odpovídajícím místě bylo ‚la lune des fleurs‘, ve francouzštině neběžné označení května. Při překladu si Jungmann zřejmě vypomohl polským názvem jednoho z měsíců, kwiecień, protože obratu v originále lépe odpovídal. V polštině jde ale o název čtvrtého měsíce, tedy dubna,“ říká pro deník Metro Helena Karlíková z Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky (ÚJČ).

„Název květen se v češtině rychle ujal, důvodem zřejmě byla snaha nahradit domnělý germanismus máj slovem domácím. Všechny ostatní názvy měsíců jsou totiž domácího, nepřejatého původu,“ dodává Karlíková.

Květen

  • V římském kalendáři byl do roku 153 př. n. l. třetím měsícem v roce.
  • Měsíc květen začíná ve stejný den v týdnu jako leden příštího roku.
  • Žádný jiný měsíc v běžném roce nezačíná stejným dnem v týdnu jako květen.

Pátý měsíc roku se však mohl jmenovat úplně jinak. Název traven nebo tráven patří k pokusům převzít staré slovanské označení pro tento měsíc z doby předobrozenského purismu – opět ve snaze nahradit máj. „Jde o starý název května či dubna odvozený od praslovanského slova trava, tráva, jako takzvaného měsíce trávy. Tedy měsíce, kdy se začíná s pastvou dobytka na zelené trávě. Nebo podle jiného vysvětlení měsíce, kdy začíná růst tráva,“ říká Karlíková. Název se neujal, působil nepříliš ústrojně.

Místo května mohl být i ojedinělý trnopuk. „Jde nejspíš opředobrozenský neologismus, snad poetismus. Uvádí ho Jungmann ve svém slovníku a použil ho i František Ladislav Čelakovský v Mudrosloví národu českého. Kdo ho vytvořil, se však neví,“ dodává Karlíková z ÚJČ.

Autor: Šimon Merta

Hlavní zprávy

Tramvajová výluka v Praze: Od soboty se dotkne Holešovic. Důvodem je oprava viaduktu

vydáno 27. března 2025  11:20

Cestující MHD čekají o víkendu v Holešovicích dopravní komplikace. Pražský dopravní podnik oznámil výluku tramvajového provozu mezi Vltavskou a Ke Stírce....  celý článek

Jan Patočka, Karel Chotek nebo Josef Kaizl. Víte, proč mají v Praze ulici?

vydáno 27. března 2025  5:15

Praha má skoro osm tisíc ulic. Některé mají své jméno desítky let, jiné občas název změní. Procházka metropolí se může stát také pozoruhodným výletem do...  celý článek

Galaxie dostává nový rozměr. Bývalé multikino u stanice metra Háje se mění v multikulturní dům

vydáno 26. března 2025  19:17

Kdesi na okraji města, kde pulz metropole slábne a rytmus života udává konečná linky metra C, probudí se na podzim spící kulturní organismus. Opuštěné...  celý článek

Ochutnali jsme tajemství dubových sudů. Palírna s irským vlkodavem ve znaku jiné nepoužívá

vydáno 26. března 2025  15:40

Trochu toho buch buch sem a špetka toho prásk prásk tam, a než bys řekl švec, sestavil před našimi zraky zrzavý mladík jménem Dylan veliký dřevěný sud...  celý článek