Postupně se přidávali v Poháru UEFA a později v Evropské lize další čeští šampioni. Česká republika se pyšní také čtyřmi vítězi Ligy mistrů. Vladimír Šmicer s Milanem Barošem to dokázali s Liverpoolem, Marek Jankulovski s AC Milán a Petr Čech s Chelsea.
Loni se sezona dohrávala kvůli epidemii koronaviru až v létě, ale letos budou opět oba evropské poháry vrcholit tento měsíc. Finále Evropské ligy je na programu 26. května, Ligy mistrů tři dny nato.
Neštěstí v Bruselu
S koncem května se pojí také jedna z největších tragédií v historii fotbalu. Psal se rok 1985, kdy se setkali v Bruselu na stadionu Heysel ve finále tehdejšího Poháru mistrů evropských zemí Liverpool a Juventus Turín.
Hodinu před výkopem angličtí rowdies zaútočili na sousední, původně „neutrální“ sektor, který byl však plný italských fanoušků. Atak nečekali a zděšení začali utíkat. Jenže v cestě stála betonová zeď, která pod velkým náporem povolila a fanoušky zavalila. V šílené panice a tlačenici bylo kromě 39 mrtvých i víc než 600 lidí zraněných. Zápas se i přesto odehrál.
Umělý led překopal sezonu
Pravidlo, že je lední hokej zimní sport, a tak by se měl hrát hlavně v zimě, sice platí, ale už ne tak úzkostlivě jako kdysi, kdy byli hokejisté odkázáni na venkovní ledové plochy. Vždyť mistrovství světa už léta vrcholí v květnu a letos to bude až v červnu. A vítěz Stanley Cupu je pravidelně známý až v červnu.
A vlastně to celé paradoxně začalo v květnu, když v roce 1908 v Paříži právě až na jaře vznikla Mezinárodní hokejová federace. České království se přidalo v listopadu.
Dnes je to přesně 25 let, kdy čeští hokejisté poprvé vyhráli po rozdělení federace mistrovství světa, stalo se to ve Vídni po finálové výhře 4:2 nad Kanadou.
Ne vždycky se ale světový šampionát hrál až po skončení klubové sezony. „Mistrovství světa se různě šoupalo, poprvé bylo vlastně v rámci OH v roce 1920 až v dubnu, protože bylo na umělém ledě, to ale následně nebyla podmínka, nebo se často hrálo na otevřených plochách bez střech, takže bylo nutné, aby mrzlo, a to bylo samozřejmě častější v únoru. Po válce už se hrálo jen na umělých plochách, tudíž se sezona protahovala a mistrovství bylo obvykle v březnu,“ líčí hokejový historik Tomáš Kučera.
V 70. letech se MS posunulo až na duben, a když začali hrát na mistrovství světa hráči z NHL, přehouplo se až do května. „Ještě v 60. a 70. letech se hrála často liga i po mistrovství, to se pak odbouralo, protože lidi už soutěž po šampionátu moc nezajímala, přestože se hrálo o titul,“ dodává Kučera.
Čeští sportovci narození v květnu
|