metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 22 °C

Pondělí 25. září 2023. Svátek má Zlata
Gary Lineker (uprostřed) na mistrovství světa v roce 1990 | foto: Profimedia.cz

Příroda někdy volá i při zápase

  5:45
Potřeba odskočit si dostihla také sportovní hvězdy.

Kdo někdy sportoval na jakékoli úrovni, ví, že nejlepší je zajít si na toaletu před zápasem či závodem. Ale někdy to na člověka přijde až při samotném sportování. Jaké jsou zkušenosti profesionálů s nepříjemnou situací? Deník Metro se na několik z nich podíval.

Fotbal
Jak si chcete na stadionu plném lidí nepozorovaně odskočit? Těžko, navíc když jste brankář. V roce 2009 tak slavný německý gólman Jens Lehmann chytající za Stuttgart vyběhl za branku k reklamnímu panelu a ulevil si. Šlo dokonce o utkání Ligy mistrů proti rumunskému týmu Urziceni a v ochozech bylo čtyřicet tisíc diváků. Hra byla zrovna na druhé straně, a tak si močícího Lehmanna nevšiml ani hlavní rozhodčí. Brankář se vrátil včas do branky před útokem soupeře, ale Stuttgart už jasně vedl a směřoval do osmifinále soutěže. Lehmann své počínání vysvětlil tím, že byl nervózní jako nikdy. Po dotazu, zda opravdu močil, se jen ušklíbl a odešel.

V roce 2002 si při zápase mistrovství světa reprezentant USA DeMarcus Beasley ulevil u postranní čáry, když se rozcvičoval jako náhradník. Vůbec nejhorší zážitek ale asi měl anglický reprezentant Gary Lineker na MS 1990. Při utkání s Irskem nechtěně na hřišti vykonal i velkou potřebu. „Nebylo mi vůbec dobře, ale hrál jsem dál. Pak se to při jedné akci stalo. Měl jsem štěstí, že pršelo, tak jsem s tím mohl něco udělat,“ řekl Lineker k situaci, kdy si trenky otíral o mokrý trávník.

Letos v září odběhl ze hřiště při utkání Anglického ligového poháru fotbalista Tottenhamu Eric Dier. Prostě musel na toaletu. Jeho tým prohrával čtvrt hodiny před koncem s Chelsea 0:1. Trenér Spurs José Mourinho za svým svěřencem vyběhl do útrob stadionu a Diera popoháněl. Když se hráč vrátil, Tottenham vyrovnal a následně na penalty postoupil. Dier po zápase na svůj Instagram umístil fotku toalety, na kterou musel, a na dveře dal cedulku Hráč utkání.

Tenis
V tomto sportu to mají hráči jednodušší. Když potřebuje tenista na záchod, řekne mezi sety rozhodčímu a může jít. Takových situací už bylo mnoho. Někdy se ale zdá, že hráči nebo hráčky využívají této možnosti úmyslně, třeba když se jim v zápase moc nevede, aby rozhodili soupeře. Před šesti lety hrál Kanaďan Milos Raonic v Paříži a musel po druhém setu, který s Jackem Sockem prohrál, na toaletu. Dlouho ale nenašel žádnou, která by se mu líbila. Když se vrátil po dlouhých osmi minutách, publikum ho vybučelo.

Známý bouřlivák Nick Kyrgios z Austrálie loni na turnaji v Cincinnati nezvládl duel s Rusem Karenem Chačanovem. Po druhém setu, který prohrál, se dožadoval pauzy na toaletu, ale rozhodčí prosbu zamítl. Kyrgios stejně šel a cestou rozmlátil dvě rakety. Po prohraném utkání ani nepodal rozhodčímu ruku.

Před měsícem v Petrohradu měl nepříjemnosti na kurtu Bělorus Ilja Ivaška. V souboji s Francouzem Adrianem Mannarinem chtěl ošetřit, ale i jít na toaletu mezi gamy. Rozhodčí mu řekl, že na to má jen minutu, tedy běžnou pauzu na odpočinek. To Ivaška nestihl, a když se vrátil, zjistil, že game získal soupeř. „Já nešel na toaletu ve svém volném čase, byl to medical time,“ rozčiloval se Bělorus na rozhodčího, jenž reagoval slovy: „Ten ale nemůže být využit k odchodu na záchod.“ To Ivašku rozpálilo a zařval: „To jsem se měl na kurtu po*rat? Klidně to udělám, jestli chceš.“ S protesty neuspěl, ale nakonec ho verdikt nabudil a zápas vyhrál.

Šachy
Neslavně se zapsal loni do historie český šachista s ukrajinskými kořeny Igor Rausis. Na turnaji ve Štrasburku si během rozehrané partie odskočil na záchod, kde byl však kamerami přistižen, jak na mobilu analyzuje svou hru. Rausis se přiznal, že podobně podváděl několik let, omluvil se a ukončil kariéru. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek

Jde o to dětem porozumět, ne jen popsat chování, říká vědkyně, která se zabývá čtením

vydáno 25. září 2023  11:30

V pětiletém výzkumném projektu bude Anežka Kuzmičová zkoumat vztah dětí k informacím a čtení literatury faktu. Stala se tak vůbec první držitelkou...  celý článek

Sedm z deseti Pražanů považuje auta za problém. Vadí jim zácpy a trable s parkováním

vydáno 25. září 2023  6:14

Rovných sedmdesát procent obyvatel Prahy považuje „nadměrnou závislost na automobilech“ za významný problém svého města. Vyplývá to z dat získaných z...  celý článek