metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva

Další 2 fotografie v galerii
Hance byla v únoru diagnostikována rakovina. | foto: Krasopiska.cz

Nic neodkládat, udělejte to raději hned, radí nemocná kaligrafka

  5:01
Nevíte, jak se doma zabavit? Nahlédněte s deníkem Metro do světa krasopisu.

Na jaře byla řada z nás nucena zůstat doma a hledala různé způsoby, jak se zabavit či zdokonalit v něčem užitečném. Situace se bohužel pro mnohé z nás opakuje a my opět hledáme rozptýlení. Pomoci nám s tím může nová Krasopísanka pro začátečníky od mladé kaligrafky Hanky Baštinské, která si říká Krasopiska. Ta objevila kouzlo polozapomenutého umění krasopisu před pěti lety. „Kaligrafie mě ohromila v době, kdy jsem se s ní setkala při mé tehdejší práci na redesignu nábytku. Později jsem na sociálních sítích narazila na spoustu šikovných kaligrafů ze zahraničí, díky kterým jsem se krasopsaní naučila,“ popisuje své začátky Hanka.

Později začala pořádat kurzy v Praze, Ostravě a Brně. Protože se nedostalo na všechny, rozhodla se vytvořit první Krasopísanku u nás. „O tři roky později jsem nabyla spoustu vědomostí, o které jsem se chtěla podělit. Tak vznikla moje touha vydat knihu. Bylo to opravdu náročné období, knihu jsem dělala na vlastní pěst, ale stálo to za to. Držet vlastní růžovou knihu se zlatým nápisem na obálce, kterou si člověk vysní, je úžasný pocit,“ svěřila se Hanka.

První česká kniha o kaligrafii

Od knížky k perům
Na našem trhu už se objevila první písanka a kniha o kaligrafii, ale pořád tu chyběly speciální designové kaligrafické násadky. Hanka proto oslovila českého truhláře, se kterým asi rok ladili detaily. „Nebyla jsem spokojená s výsledky a přístupem, jsem perfekcionistka a produkty musí být vyladěny do detailu,“ uvádí Hanka. „Minulý rok jsem ale našla truhláře Milana. I ten se musel učit, jak tyto násadky vytvářet, a to není lehké. Zvládl to ale skvěle,“ dodává Hanka s tím, že je každé pero originální a vyrobeno v Česku.

Nyní na webové stránce krasopiska.cz naleznete přes šedesátku produktů a okolo 250 jejich variant, jako třeba pečetidla či různé odstíny barev na psaní a malování. „Baví mě vymýšlet nové produkty, které u nás ještě nejsou nebo nejsou tak hezké, jak by mohly být, například moje Krasobloky se speciálními papíry nebo barvy, které vyrábím ručně, to je teď moje vášeň,“ popisuje Hanka. Její motivy byly v minulosti k vidění například na diářích, termolahvích a blocích od firmy Albi.

Kurzy pouze on-line
Velkým nepřítelem malých podnikatelů se stal v letošním roce koronavirus. „Pořádání kurzů a prodej na e-shopu jsou moje jediná živnost. Ale zrovna v tu dobu to zakázali,“ líčí Hanka své jarní zkušenosti. Tato podnikavá dívka však nezahálela a začala vymýšlet nové produkty a kurzy dělala on-line. „Vše potřebné ke kurzu zašleme studentům domů a ti se můžou učit se mnou. Těším se, až budu moci opět kurzy dělat osobně,“ dodává.

Hanka pořádala kurzy v Praze, Brně a Ostravě.

Boj se zákeřnou nemocí
Příběh má ale i svou temnou stránku. Hanka si v srpnu 2019 našla bulku a tento rok v únoru jí byla diagnostikována rakovina prsu. Hanka má za sebou operaci, chemoterapie a čeká ji ozařování a hormonální léčba. „Momentálně se cítím fyzicky fajn, psychicky se s některými věcmi ještě vyrovnávám. Hodně mi pomáhají mí dva králíčci, dobré jídlo a interiérový design. Velkou podporou je mi přítel,“ svěřuje se Hanka.

„Rakovina mi hodně vzala, obrátila mi život vzhůru nohama. Občas tomu pořád nemůžu uvěřit. Je mi 34, člověk si myslí, že se ho tyhle věci netýkají. Snažím se o rakovině mluvit a šířit prevenci. Ke každé objednávce dáváme kartičky jako připomínku samovyšetření. Některé věci už nikdy nebudu moct dělat. Takže pokud něco už dlouho odkládáte, udělejte to teď, život nečeká,“ uzavírá Hanka. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek