metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Netradiční recepty na krizi? Třeba svatby na letišti nebo maso až do domu

  18:26
Kdo jde štěstí naproti, ten nemá čas na stesky.

Pavel Svoboda provozuje s manželkou malé řeznictví naproti pražskému Divadlu pod Palmovkou. Když se opět zhoršily podmínky kolem viru, nesložil ruce v klín. „Abychom si udrželi zákazníky, začali jsme nabízet rozvoz masa až do domu,“ říká pro deník Metro řezník. Už léta totiž vozí známým a sousedům maso do obce za Prahou, kde žije, tak proč to nerozšířit i na Pražany. Rozvoz by zajišťoval on nebo jeho paní. Přiznává však, že nápad se zatím moc neuchytil. „Mnohem úspěšnější jsme s objednávkami, kdy lidé předem zavolají, my zboží připravíme a oni si ho jen vyzvednou,“ vysvětluje. Jejich pravidelní zákazníci si pochvalují možnost, že se nemusí v prodejně zbytečně zdržovat a vystavovat se kontaktům s dalšími lidmi.

Jiný případ je „náhradní“ činnost světoznámého výrobce pian Petrof z Hradce Králové. Záložní plán měli už odzkoušený, a tak se nyní pustili do výroby reproduktorů, nábytku a interiérů pro luxusní karavany. „Mimopianovou výrobu jsme řešili už v období ekonomické krize v roce 2008,“ řekla deníku Metro Zuzana Ceralová Petrofová, majitelka rodinné firmy. Odběratelé hlásili, že šetří a nástroje asi odebírat nebudou. 

Čínská blokáda

Hudební nástroje od Petrofu odmítla Čína poté, co šéf Senátu Miloš Vystrčil navštívil Tchaj-wan. Neodebrané klavíry a piana nakonec za 5,3 miliardy korun odkoupila pro umělecké školy nadace miliardáře Karla Komárka.

Majitelka stála před dilematem, zda „zavřít krám“, nebo si pomoci. Kurzarbeit v Česku ještě neexistoval. Svolala zaměstnance a dala jim na vybranou. „Jestli chceme přežít, musíme začít vyrábět něco jiného než piana. Každý z vás, kdo přinese mimopianovou zakázku do výroby, která nám pomůže vykrýt kapacitu, dostane odměnu,“ vzpomíná Ceralová Petrofová. Nápad přišel. Dvacet procent tržeb tak začala přinášet nová výroba a to je tehdy zachránilo. 

Teď už jen starý recept oprášili, využívají toho, že zvládají špičkovou truhlářskou práci a povrchovou úpravu. Že nezůstane jen u dočasné práce, svědčí fakt, že k tomu vznikla samostatná divize Petrof Design. 

S hrozivým propadem provozu se od jara potýkají provozovatelé letišť a samotné letecké společnosti. Například Letiště Václava Havla přišlo ještě v době jarních opatření s nabídkou svateb na letišti.

Poradit si ale musely i další společnosti spojené s létáním. Servisní firma Czech Airlines Technics (CAT) vypracovala kompletní nabídku údržby letadel. „K tomu nabízíme parkování strojů na mezinárodních letištích v Česku,“ říká Pavel Haleš, předseda představenstva CAT. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek