metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Češi zapomínají na úroky, banky dál nabízejí odklady

  5:57
Přestože už skončil plošný odklad splátek, poskytovatelé úvěrů se dál snaží klientům pomoci v těžké době.

Třetina dlužníků se vrátila se začátkem listopadu ke splácení svých úvěrů. Další, kteří mají v důsledku vládních opatření spojených s pandemií koronaviru potíže s pravidelnými splátkami, mají hledat řešení u poskytovatelů.

„V tuto chvíli dáváme přednost individuálním dohodám dlužníků se svými věřiteli. Podle údajů bank by mělo mít problémy s obnovením splácení zhruba deset až patnáct procent klientů, kteří využili dosavadní možnosti odkladu splátek,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Také podle prezidenta České bankovní asociace Tomáše Salomona podniknou banky sdružené v této asociaci všechny možné kroky, aby byl klientům, kteří to potřebují, nabídnut ve splácení jejich úvěrů individuální přístup. „Důležitá je především včasná komunikace s bankou. V případě odmítnutí žádostí o individuální přístup ve splácení se mohou klienti obracet i na ombudsmany svých bank, případně na Poradnu při finanční tísni, kterou banky zřídily. Ta v minulosti pomohla statisícům dlužníků v problémech se splácením,“ uvádí Salomon.

Povolení od jara

  • Úvěrové moratorium umožnilo dlužníkům z řad běžných spotřebitelů, podnikatelů a firem odložit splácení úvěrů a hypoték sjednaných před 26. březnem, a to do konce července či do konce října.
  • Bylo závazné pro všechny banky a nebankovní poskytovatele úvěrů. Pro klienty bylo dobrovolné. Banky přijaly 400 tisíc žádostí o odklad splátek, schválily 360 tisíc.

Pomocnou ruku nabídly některé banky oficiálně. Komerční banka (KB) individuální přístup slíbila v říjnu. „Řešení budeme hledat společně s klienty a obvykle bude postavené na snížení splátek,“ uvedl předseda představenstva KB Jan Juchelka.

Klienti Skupiny Moneta mohou požádat o tříměsíční pozastavení splátek půjček včetně poplatků a pojistného. „Jsme odhodláni pomoci všem, kteří se kvůli dopadům pandemie ocitli v obtížné situaci. Zároveň jsme ale povinni takové restrukturalizace zveřejňovat v úvěrovém registru, což může mít vliv na případné poskytnutí půjček či úvěrů v budoucnu. Proto bychom rádi naše klienty vyzvali, aby předtím, než požádají o restrukturalizaci půjčky, využili pojistné plnění svého pojištění schopnosti splácet,“ radí mluvčí Skupiny Moneta Zuzana Filipová.

Air Bank do konce roku poskytuje k novým nebo nově převedeným půjčkám možnost vzít si každý rok dva měsíce splátkové prázdniny. Pro stávající klienty tato výhoda platí, pokud si půjčku sloučí s jinou nebo tu dosavadní navýší. Půjčku ale banka dál úroční úrokovou sazbou, jakou má klient ve smlouvě.

Ostatně při výběru nového spotřebitelského úvěru je pro dvě třetiny klientů klíčová výše úroku a roční procentní sazba nákladů. Vyplývá to z čerstvého průzkumu Sberbank. Až jako další ukazatele se objevila výše měsíčních splátek a délka splácení. Podle mluvčí Sberbank Radky Černé většina lidí splácí každou půjčku zvlášť. Přitom banky nabízejí sloučení. „Konsolidací lze výrazně ušetřit na poplatcích i úrocích,“ dodává Černá. Průzkum ukázal, že každý druhý Čech má nesplacený úvěr. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek