metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Čtvrtek 21. září 2023. Svátek má Matouš
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Češi zapomínají na úroky, banky dál nabízejí odklady

  5:57
Přestože už skončil plošný odklad splátek, poskytovatelé úvěrů se dál snaží klientům pomoci v těžké době.

Třetina dlužníků se vrátila se začátkem listopadu ke splácení svých úvěrů. Další, kteří mají v důsledku vládních opatření spojených s pandemií koronaviru potíže s pravidelnými splátkami, mají hledat řešení u poskytovatelů.

„V tuto chvíli dáváme přednost individuálním dohodám dlužníků se svými věřiteli. Podle údajů bank by mělo mít problémy s obnovením splácení zhruba deset až patnáct procent klientů, kteří využili dosavadní možnosti odkladu splátek,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Také podle prezidenta České bankovní asociace Tomáše Salomona podniknou banky sdružené v této asociaci všechny možné kroky, aby byl klientům, kteří to potřebují, nabídnut ve splácení jejich úvěrů individuální přístup. „Důležitá je především včasná komunikace s bankou. V případě odmítnutí žádostí o individuální přístup ve splácení se mohou klienti obracet i na ombudsmany svých bank, případně na Poradnu při finanční tísni, kterou banky zřídily. Ta v minulosti pomohla statisícům dlužníků v problémech se splácením,“ uvádí Salomon.

Povolení od jara

  • Úvěrové moratorium umožnilo dlužníkům z řad běžných spotřebitelů, podnikatelů a firem odložit splácení úvěrů a hypoték sjednaných před 26. březnem, a to do konce července či do konce října.
  • Bylo závazné pro všechny banky a nebankovní poskytovatele úvěrů. Pro klienty bylo dobrovolné. Banky přijaly 400 tisíc žádostí o odklad splátek, schválily 360 tisíc.

Pomocnou ruku nabídly některé banky oficiálně. Komerční banka (KB) individuální přístup slíbila v říjnu. „Řešení budeme hledat společně s klienty a obvykle bude postavené na snížení splátek,“ uvedl předseda představenstva KB Jan Juchelka.

Klienti Skupiny Moneta mohou požádat o tříměsíční pozastavení splátek půjček včetně poplatků a pojistného. „Jsme odhodláni pomoci všem, kteří se kvůli dopadům pandemie ocitli v obtížné situaci. Zároveň jsme ale povinni takové restrukturalizace zveřejňovat v úvěrovém registru, což může mít vliv na případné poskytnutí půjček či úvěrů v budoucnu. Proto bychom rádi naše klienty vyzvali, aby předtím, než požádají o restrukturalizaci půjčky, využili pojistné plnění svého pojištění schopnosti splácet,“ radí mluvčí Skupiny Moneta Zuzana Filipová.

Air Bank do konce roku poskytuje k novým nebo nově převedeným půjčkám možnost vzít si každý rok dva měsíce splátkové prázdniny. Pro stávající klienty tato výhoda platí, pokud si půjčku sloučí s jinou nebo tu dosavadní navýší. Půjčku ale banka dál úroční úrokovou sazbou, jakou má klient ve smlouvě.

Ostatně při výběru nového spotřebitelského úvěru je pro dvě třetiny klientů klíčová výše úroku a roční procentní sazba nákladů. Vyplývá to z čerstvého průzkumu Sberbank. Až jako další ukazatele se objevila výše měsíčních splátek a délka splácení. Podle mluvčí Sberbank Radky Černé většina lidí splácí každou půjčku zvlášť. Přitom banky nabízejí sloučení. „Konsolidací lze výrazně ušetřit na poplatcích i úrocích,“ dodává Černá. Průzkum ukázal, že každý druhý Čech má nesplacený úvěr. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek

Komerční sdělení

Na Stříbrném jezeře v Opavě se uskuteční další ročník MTB Crossu

vydáno 21. září 2023

Poklad byste hledali na Stříbrném jezeře v Opavě marně, zato o vyznavače jízdy na horském kole tam nebude v pátek 22. a v sobotu 23. září nouze, neboť se...  celý článek