metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Češi zapomínají na úroky, banky dál nabízejí odklady

  5:57
Přestože už skončil plošný odklad splátek, poskytovatelé úvěrů se dál snaží klientům pomoci v těžké době.

Třetina dlužníků se vrátila se začátkem listopadu ke splácení svých úvěrů. Další, kteří mají v důsledku vládních opatření spojených s pandemií koronaviru potíže s pravidelnými splátkami, mají hledat řešení u poskytovatelů.

„V tuto chvíli dáváme přednost individuálním dohodám dlužníků se svými věřiteli. Podle údajů bank by mělo mít problémy s obnovením splácení zhruba deset až patnáct procent klientů, kteří využili dosavadní možnosti odkladu splátek,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Také podle prezidenta České bankovní asociace Tomáše Salomona podniknou banky sdružené v této asociaci všechny možné kroky, aby byl klientům, kteří to potřebují, nabídnut ve splácení jejich úvěrů individuální přístup. „Důležitá je především včasná komunikace s bankou. V případě odmítnutí žádostí o individuální přístup ve splácení se mohou klienti obracet i na ombudsmany svých bank, případně na Poradnu při finanční tísni, kterou banky zřídily. Ta v minulosti pomohla statisícům dlužníků v problémech se splácením,“ uvádí Salomon.

Povolení od jara

  • Úvěrové moratorium umožnilo dlužníkům z řad běžných spotřebitelů, podnikatelů a firem odložit splácení úvěrů a hypoték sjednaných před 26. březnem, a to do konce července či do konce října.
  • Bylo závazné pro všechny banky a nebankovní poskytovatele úvěrů. Pro klienty bylo dobrovolné. Banky přijaly 400 tisíc žádostí o odklad splátek, schválily 360 tisíc.

Pomocnou ruku nabídly některé banky oficiálně. Komerční banka (KB) individuální přístup slíbila v říjnu. „Řešení budeme hledat společně s klienty a obvykle bude postavené na snížení splátek,“ uvedl předseda představenstva KB Jan Juchelka.

Klienti Skupiny Moneta mohou požádat o tříměsíční pozastavení splátek půjček včetně poplatků a pojistného. „Jsme odhodláni pomoci všem, kteří se kvůli dopadům pandemie ocitli v obtížné situaci. Zároveň jsme ale povinni takové restrukturalizace zveřejňovat v úvěrovém registru, což může mít vliv na případné poskytnutí půjček či úvěrů v budoucnu. Proto bychom rádi naše klienty vyzvali, aby předtím, než požádají o restrukturalizaci půjčky, využili pojistné plnění svého pojištění schopnosti splácet,“ radí mluvčí Skupiny Moneta Zuzana Filipová.

Air Bank do konce roku poskytuje k novým nebo nově převedeným půjčkám možnost vzít si každý rok dva měsíce splátkové prázdniny. Pro stávající klienty tato výhoda platí, pokud si půjčku sloučí s jinou nebo tu dosavadní navýší. Půjčku ale banka dál úroční úrokovou sazbou, jakou má klient ve smlouvě.

Ostatně při výběru nového spotřebitelského úvěru je pro dvě třetiny klientů klíčová výše úroku a roční procentní sazba nákladů. Vyplývá to z čerstvého průzkumu Sberbank. Až jako další ukazatele se objevila výše měsíčních splátek a délka splácení. Podle mluvčí Sberbank Radky Černé většina lidí splácí každou půjčku zvlášť. Přitom banky nabízejí sloučení. „Konsolidací lze výrazně ušetřit na poplatcích i úrocích,“ dodává Černá. Průzkum ukázal, že každý druhý Čech má nesplacený úvěr. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek