metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Distanční výuka dělá ze školáků skrčence

  5:05
Volání, že by mělo být české školství více on-line, nepřivádí mnohé odborníky k nadšenému potlesku.

Nemotorní rodiče, nemotorné děti. Sleduje-li potomek od narození z kočárku maminku či tatínka, jak většinu procházky stráví rodič pohledem na displej mobilu, má dítě takřka stoprocentní šanci, že se z něho vyvine jedinec nezvládající v dospělosti základní pohybové návyky.

Někdo nic, někdo víc

  • Asi deset tisíc školáků se během letošního jara neúčastnilo on-line výuky. Buď z nedbalosti rodičů, nebo kvůli absenci počítače a internetu.
  • Až šest hodin stráví některé děti denně na počítači nebo na mobilu.

Již druhé letošní uzavření škol a výuka přes komunikační aplikace, případně zadávání úkolů jen přes e-maily tak současně nahrávají fyzickému nedostatečnému vývoji nejmladších generací. „Jsou děti, které stráví denně pět až šest hodin u počítače,“ konstatuje neuroložka Jaroslava Chlupová, která se dlouhodobě zabývá i problematikou pohybových návyků a jejich vlivu na fyzický vývoj u dětí. Pokud v současném období navíc dítě tráví část dne i vyučováním přes počítač, čas prožitý bez pohybu se tím výrazně prodlužuje.

„Ze života se vytrácí lidský faktor, z člověka se stává jiná bytost. Vývojově se tak dostane do podoby skrčeného tvora, který je řízen technikou,“ upozorňuje neuroložka. Nucení k pohybu by podle ní nemělo pocházet ani třeba od „chytrých“ hodinek, které zapípáním upozorní třeba na příliš dlouhé sezení. „Člověk by měl svůj organismus hlídat a cítit sám, ne že to za něj bude měřit přístroj,“ tvrdí neuroložka. Vývoji dětí nepřispívá ani fakt, že s on-line výukou se už od jara nekonají téměř hodiny tělesné výchovy, omezené je nyní i zapojení dětí do sportu v nejrůznějších oddílech, kam dříve chodily.

Bez výuky na dálku se však nyní školy neobejdou. Na rozdíl od jara je teď totiž účast na distanční výuce povinná. Přináší to, vedle vlivu na zdraví, také další problémy. Odborníci totiž varují, že pokud se děti v dohledné době nevrátí do školy, bude to mít neblahý dopad na úroveň jejich vzdělanosti. V řadě domácností se stále o počítač dělí rodiče pracující v režimu home office i děti. 

Mobilní choroby

  • Psychická závislost a závažná tělesná narušení, to nám daly počítače a mobilní telefony. V důsledku absence pohybu má v předškolním věku většina českých dětí vadné držení těla.
  • Do takzvané nemoci z mobilních telefonů se podle neuroložky Jaroslavy Chlupové řadí už také u čtyřletých dětí předsunutá hlava nebo artritida palce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek