metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Distanční výuka dělá ze školáků skrčence

  5:05
Volání, že by mělo být české školství více on-line, nepřivádí mnohé odborníky k nadšenému potlesku.
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Nemotorní rodiče, nemotorné děti. Sleduje-li potomek od narození z kočárku maminku či tatínka, jak většinu procházky stráví rodič pohledem na displej mobilu, má dítě takřka stoprocentní šanci, že se z něho vyvine jedinec nezvládající v dospělosti základní pohybové návyky.

Někdo nic, někdo víc

  • Asi deset tisíc školáků se během letošního jara neúčastnilo on-line výuky. Buď z nedbalosti rodičů, nebo kvůli absenci počítače a internetu.
  • Až šest hodin stráví některé děti denně na počítači nebo na mobilu.

Již druhé letošní uzavření škol a výuka přes komunikační aplikace, případně zadávání úkolů jen přes e-maily tak současně nahrávají fyzickému nedostatečnému vývoji nejmladších generací. „Jsou děti, které stráví denně pět až šest hodin u počítače,“ konstatuje neuroložka Jaroslava Chlupová, která se dlouhodobě zabývá i problematikou pohybových návyků a jejich vlivu na fyzický vývoj u dětí. Pokud v současném období navíc dítě tráví část dne i vyučováním přes počítač, čas prožitý bez pohybu se tím výrazně prodlužuje.

„Ze života se vytrácí lidský faktor, z člověka se stává jiná bytost. Vývojově se tak dostane do podoby skrčeného tvora, který je řízen technikou,“ upozorňuje neuroložka. Nucení k pohybu by podle ní nemělo pocházet ani třeba od „chytrých“ hodinek, které zapípáním upozorní třeba na příliš dlouhé sezení. „Člověk by měl svůj organismus hlídat a cítit sám, ne že to za něj bude měřit přístroj,“ tvrdí neuroložka. Vývoji dětí nepřispívá ani fakt, že s on-line výukou se už od jara nekonají téměř hodiny tělesné výchovy, omezené je nyní i zapojení dětí do sportu v nejrůznějších oddílech, kam dříve chodily.

Bez výuky na dálku se však nyní školy neobejdou. Na rozdíl od jara je teď totiž účast na distanční výuce povinná. Přináší to, vedle vlivu na zdraví, také další problémy. Odborníci totiž varují, že pokud se děti v dohledné době nevrátí do školy, bude to mít neblahý dopad na úroveň jejich vzdělanosti. V řadě domácností se stále o počítač dělí rodiče pracující v režimu home office i děti. 

Mobilní choroby

  • Psychická závislost a závažná tělesná narušení, to nám daly počítače a mobilní telefony. V důsledku absence pohybu má v předškolním věku většina českých dětí vadné držení těla.
  • Do takzvané nemoci z mobilních telefonů se podle neuroložky Jaroslavy Chlupové řadí už také u čtyřletých dětí předsunutá hlava nebo artritida palce.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
Témata: počítač, Jaro 2024

Hlavní zprávy

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek