Dětská pojistka, rodičovský zámek či rodičovská kontrola. Pod těmito názvy se ve spojení s internetem skrývá jediné. Nástroj, s jehož pomocí lze odfiltrovat z dosahu dětí závadný internetový obsah. Dříve šlo v on-line světě hlavně o nejrůznější viry, nevyžádanou reklamu či erotický obsah. S příchodem streamovacích platforem se ale tenhle jednoduchý model mírně řečeno zkomplikoval.
Dětské košer koukání
Rodičovským zámkem aktuálně disponuje množství elektroniky. Za zmínku stojí například stále modernější styl chytrých hodinek, u nichž ratolesti obvykle neodolávají svítícímu displeji na matčině či otcově zápěstí. Když ale dojde na o něco větší obrazovky, je to krapet složitější. „Nabízíme desítky pohádek, seriálů pro teenagery, rodinných filmů, dokumentů nebo edukativních pořadů pro nejmenší. Kromě toho jsou však v nabídce seriály a filmy pro starší diváky, které nejsou pro děti zase tak vhodné. Nicméně nebojte se, ne všechno musí být pro děti viditelné! Je to jen otázka nastavení,“ říká PR zástupkyně internetové televize Netflix Veronika Schieblová.
Vybrat zámek podle věku není problém
Funkce rodičovského zámku dostupná na Netflixu umožňuje vytvořit profil „Děti“ s filtrem podle věku. Postačí označit čtvereček „dítě“ a služba profil automaticky upraví pro potřeby dětského diváka (se vzhledem a omezenou nabídkou upravenou podle věku dítěte (do 12 let) a s omezeními, díky nimž dítě nebude mít přístup například k nastavení. V nabídce „správa profilů“ lze najít funkci, která vytřídí tituly a navrhne podívanou podle konkrétního věku dítěte (7+, 13+, 16+, 18+).
„Není na škodu zauvažovat o nastavení přístupových kódů ke konkrétním profilům, a tak se jistit proti hackerským útokům ze strany vašich ratolestí. PIN kód zabezpečí účet dítěte, ale také ostatní dospělácké profily. Tak se vaše děti nedostanou ani k tomu, na co se třeba díváte vy,“ dodává Schieblová. Rodičovský zámek, při kterém se ručně pro přístup vkládá kód, se dosud používá také u klasických televizí nebo set top boxů.
Pro přísné rodiče
Rodičovský zámek funguje velmi podobě také u konkurence, jako je například aplikace O2 TV či na HBO GO. Jak tomu ale v případě největší internetové televize bývá, je Netflix, zdá se, opět o krok napřed. Umožňuje totiž také ruční výběru titulů, ke kterým nechcete, aby mělo vaše dítě přístup. Postačí do příslušného pole vepsat „zakázaný titul“. A jste-li opravdu pedantský rodič, můžete také kontrolovat historii jejich sledování
„Chtějí-li mít rodiče kontrolu nad tím, kolik času stráví děti sledováním filmů nebo seriálů, mají k dispozici kolonku, jejímž zaškrtnutím se vypne automatické přehrávání dalších dílů. Díky těmto jednoduchým trikům si můžete být jistí tím, co vaše děti na Netflixu sledují a jak moc času tomu věnují. Tak je zkuste a přestaňte se strachovat pokaždé, když si vaše dítě zapne Netflix,“ uzavírá Schieblová.