metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 27 °C

Pondělí 22. července 2024. Svátek má Magdaléna

Nové album jsme nahrávali všichni pohromadě, říká Karel Holas

  12:24
Kapela Čechomor vydala v pátek novou desku s názvem Radosti života. Zpěvák a houslista skupiny Karel Holas v rozhovoru pro deník Metro uvedl, jak vznikala, ale také nastínil, že letos už s kolegy fanouškům naživo nezahrají.

Další 1 fotografie v galerii
Karel Holas | foto: MAFRA

Kde jste hledali další lidové písně, které jste chtěli posluchačům přiblížit?
Kromě obvyklých zdrojů jsme udělali jednu píseň na text Františka Gellnera Napsala mi psaní ze sbírky Radosti života a doma v garáži našel Franta (František Černý – pozn. redakce) knihu Středověké písně cechu žákovského, ze které jsme použili text v písni Pijácké mravy.

Zmíněnou Gellnerovu báseň už zhudebnili na svém posledním albu i Chinaski. Věděli jste o tom a chtěli jste popřípadě jít odlišnou cestou?
Básně Františka Gellnera zhudebnilo už mnoho interpretů, například Vladimír Mišík nebo Mňága a Žďorp. Já ho mám rád od svých studentských let, takže konečně na to přišlo i u nás a máme z písničky velkou radost.

Opět se v textech objevuje několik starodávných slov. Máte rádi nevšední jazyk a krásu slov? Jedna píseň je i polsky, proč?
Ano, starodávná slova máme rádi, přesně jak říkáte, pro jejich nevšední krásu a zvukomalebnost. Píseň Amy dziady z Baranowa hrajeme už dlouho. Už nám jednou vyšla s českým textem na albu Písně z hradů, ale nám se stále více líbil originál, takže jsme ji teď nahráli a vydali znovu v polštině.

Myslím, že jste se snažili obecně na desce najít zase trochu jiný zvuk. Jak těžké je lidové písně oblékat do modernějších kabátů?
V dubnu, kdy deska vznikla, se nám už tak moc stýskalo po živých koncertech, že jsme se rozhodli postavit celou kapelu ve studiu a album nahrát všichni pohromadě, jako bychom hráli na koncertě. Nenatáčeli jsme nástroj po nástroji, jak studiové desky natáčíme obvykle. Jak zní, vychází i z našeho nynějšího obsazení, kdy se do kapely po nemoci vrátil náš harmonikář Radek Pobořil, a tím jsme se trochu vrátili k našim kořenům.

Obal nové desky

Jak vás napadlo oslovit k ilustraci na obal desky Jindřicha Čapka?
S Jindrou Čapkem se známe už delší dobu a líbí se nám jeho práce. Když jsme ho navštívili, ukázal nám své nové věci a nám se na první pohled zalíbil ten obraz, co je na obalu. Přišlo nám, že vystihuje dobu, ve které naše deska vznikala.

Co jsou pro vás radosti života kromě hraní a skládání písniček?
Pro mě to je celková radost z toho, co žiju. Rodina, kapela, hudba, knihy, procházky, sbírání hub, cestování...

Co se týče koncertů, je to letos dost špatné. Měli jste v plánu vánoční turné. Věříte stále, že bude?
Osobně mě to moc mrzí, ale myslím, že letos si už před publikem nezahrajeme. Ale o to víc se těšíme na příští jaro a léto. V roce 2021 oslaví Čechomor Kristova léta a také uběhne dvacet let od prvního vydání alba Proměny. Takže bude co slavit.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek