metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

STRÁŽCE STREAMU: Joker kreslený i hraný. Na HBO GO se řítí komiksová smršť

  9:00
Listopad je měsíc, který je na streamovací platformě HBO GO zasvěcen komiksovým filmům od DC. Do místní videotéky se zařadí oscarový snímek Joker, přibude zde však i několik výborných animovaných dobrodružství, kterým za předlohu posloužily kultovní komiksové tituly. Viděli jste je všechny? Nebo si ještě myslíte, že jsou kreslené filmy pro děti?
Joker | foto: HBO GOMAFRA

Co je ještě lepší než dobrý komiks či kvalitní film? Komiksový film. Tahle hláška, pravda, kulhá na obě nohy. Zejména u komiksové stáje DC, jejíž hrané filmy jsou zejména v posledních letech pověstné svou kolísavou kvalitou. 

Co ale u tohoto slavného komiksového vydavatelství a studia Warner Bros., se kterým v podstatě odjakživa spolupracují, uměli vždycky, jsou animované snímky. A to mnohem lépe, než u Marvelu. V nich měla vždy prostor jak dětská naivita, tak klíčové charaktery a zápletky z kultovních komiksů. Když se proto na internetové televizi HBO GO objeví v listopadu hned devět takových animáků, a to společně s výborným hraným Jokerem, nemůžeme to nechat bez povšimnutí. A to ani v naší internetové rubrice Strážce Streamu.

Temný rytíř zamlada
Na HBO GO již nyní můžeme začít nakoukávat několik DC filmů, které spadají do takzvaných vesmírů DCEU a DC Black. V neděli 15. listopadu však dorazí várka animovaných dobrodružství, které stojí tak trochu stranou. Jde totiž o adaptace známých komiksů či zpracování, která stojí zcela stranou (Batman: Návrat maskovaných křižáků třeba navazuje na šedesátkovou klasiku s Adamem Westem). Ve většině kreslených novinek figuruje Temný rytíř, a to v různých obdobích svého života.

Ve filmu Batman Beyond: The Return of the Joker (u nás běžel v devadesátkách podobně laděný seroš Batman budoucnosti) tak Bruce Wayne už dávno odložil netopýří kostým a v bat jeskyni pod svým sídlem pouze mentoruje svého nástupce v masce Batmana, Terryho McGinnise. Nyní ale Gotham začíná opět terorizovat princ zločinu Joker v hlasovém podání nezaměnitelného Marka Hamilla. Problém je ale v tom, že Joker už má být teoreticky dávno mrtvý. Skvělý je zde i hlasový výkon Kevina Conroye coby Batmana na odpočinku. Ten je podobně jako Hamill v animácích od DC naprostou dabingovou ikonou. Film má i příjemné tempo.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Matička Rus vyprdla pandemickou pecku

  • Seriál K jezeru, který jsme si společně rozebrali minulý týden je rozšířenou verzí v Rusku populárního filmu Epidemija (Vongozero (2019). 
  • Tento film získal loni cenu Zlatý Jiří. Jde o ruskou obdobu ceny Karlovarského filmového festivalu. Stalo se tak totiž na Moskevském Mezinárodním filmovém festivalu. Hmm.. Kde, že se to v tom seriálu a filmu vlastně probudila ta nákaza?

Batman v brnění
Líbil se vám hraný snímek Batman versus Superman? Pak budete milovat dvojdílný animák podle komiksu Franka Millera Batman: Návrat Temného rytíře. Starý a zahořklý Batman si to zde rozdá s obrovskou armádou nejrůznějších záporáků, aby v závěru změřil síly se samotným Mužem s oceli – Supermanem. Ten se totiž stal loutkou systému, pořád je to ale neporazitelný soupeř. Dojde tu proto i na ikonické brnění, které si Zach Snyder do hrané a trochu pitomější verze, vypůjčil.

Sebevražedný oddíl i Kameňák
Ostatní animáče vezmu trochu rychleji, ať mi tu při čtení neusnete. V Batman: Útok na Arkham se nám představí jednotka usvědčených zločinců, kterou fandové znají jako Sebevražedný oddíl. Troufám si ale tvrdit, že je tahle partička v kreslené podobě mnohem zábavnější, než v té hrané. Podobně je tomu v Suicide Squad: Hell to Pay, které je proti výše zmiňovanému trochu slabší kousek. Pak máme ještě v nabídce Batman vs Joker podle komiksu Kameňák, experimentální a již zmiňovaný snímek Batman: Návrat maskovaných křižáků, kde tu hrdiny skutečně mluví někteří jejich původní představitelé (ti, co byly v době dabování snímku ještě naživu). A konečně zbývá Batman a Harley Quinn, a také Batman: Hush. Posledně jmenovaný byl pro některé trochu zklamáním, já ale musím ocenit překvapivý konec. A to jsem četl komiks. Někdy si holt tvůrci umějí s látkou pohrát po svém, a i to je sakra potřeba.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek

Stát na zastávce jako pařez není dobrá strategie. „Mávací“ zastávky čtenáři Metra nechtějí

vydáno 16. května 2024  12:00

I když převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení nikdo z cestujících nechce, stejně to nejspíš na magistrátu odsouhlasí. V...  celý článek

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

vydáno 15. května 2024  12:59

Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s...  celý článek