metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

STRÁŽCE STREAMU: Joker kreslený i hraný. Na HBO GO se řítí komiksová smršť

  9:00
Listopad je měsíc, který je na streamovací platformě HBO GO zasvěcen komiksovým filmům od DC. Do místní videotéky se zařadí oscarový snímek Joker, přibude zde však i několik výborných animovaných dobrodružství, kterým za předlohu posloužily kultovní komiksové tituly. Viděli jste je všechny? Nebo si ještě myslíte, že jsou kreslené filmy pro děti?
Joker | foto: HBO GOMAFRA

Co je ještě lepší než dobrý komiks či kvalitní film? Komiksový film. Tahle hláška, pravda, kulhá na obě nohy. Zejména u komiksové stáje DC, jejíž hrané filmy jsou zejména v posledních letech pověstné svou kolísavou kvalitou. 

Co ale u tohoto slavného komiksového vydavatelství a studia Warner Bros., se kterým v podstatě odjakživa spolupracují, uměli vždycky, jsou animované snímky. A to mnohem lépe, než u Marvelu. V nich měla vždy prostor jak dětská naivita, tak klíčové charaktery a zápletky z kultovních komiksů. Když se proto na internetové televizi HBO GO objeví v listopadu hned devět takových animáků, a to společně s výborným hraným Jokerem, nemůžeme to nechat bez povšimnutí. A to ani v naší internetové rubrice Strážce Streamu.

Temný rytíř zamlada
Na HBO GO již nyní můžeme začít nakoukávat několik DC filmů, které spadají do takzvaných vesmírů DCEU a DC Black. V neděli 15. listopadu však dorazí várka animovaných dobrodružství, které stojí tak trochu stranou. Jde totiž o adaptace známých komiksů či zpracování, která stojí zcela stranou (Batman: Návrat maskovaných křižáků třeba navazuje na šedesátkovou klasiku s Adamem Westem). Ve většině kreslených novinek figuruje Temný rytíř, a to v různých obdobích svého života.

Ve filmu Batman Beyond: The Return of the Joker (u nás běžel v devadesátkách podobně laděný seroš Batman budoucnosti) tak Bruce Wayne už dávno odložil netopýří kostým a v bat jeskyni pod svým sídlem pouze mentoruje svého nástupce v masce Batmana, Terryho McGinnise. Nyní ale Gotham začíná opět terorizovat princ zločinu Joker v hlasovém podání nezaměnitelného Marka Hamilla. Problém je ale v tom, že Joker už má být teoreticky dávno mrtvý. Skvělý je zde i hlasový výkon Kevina Conroye coby Batmana na odpočinku. Ten je podobně jako Hamill v animácích od DC naprostou dabingovou ikonou. Film má i příjemné tempo.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Matička Rus vyprdla pandemickou pecku

  • Seriál K jezeru, který jsme si společně rozebrali minulý týden je rozšířenou verzí v Rusku populárního filmu Epidemija (Vongozero (2019). 
  • Tento film získal loni cenu Zlatý Jiří. Jde o ruskou obdobu ceny Karlovarského filmového festivalu. Stalo se tak totiž na Moskevském Mezinárodním filmovém festivalu. Hmm.. Kde, že se to v tom seriálu a filmu vlastně probudila ta nákaza?

Batman v brnění
Líbil se vám hraný snímek Batman versus Superman? Pak budete milovat dvojdílný animák podle komiksu Franka Millera Batman: Návrat Temného rytíře. Starý a zahořklý Batman si to zde rozdá s obrovskou armádou nejrůznějších záporáků, aby v závěru změřil síly se samotným Mužem s oceli – Supermanem. Ten se totiž stal loutkou systému, pořád je to ale neporazitelný soupeř. Dojde tu proto i na ikonické brnění, které si Zach Snyder do hrané a trochu pitomější verze, vypůjčil.

Sebevražedný oddíl i Kameňák
Ostatní animáče vezmu trochu rychleji, ať mi tu při čtení neusnete. V Batman: Útok na Arkham se nám představí jednotka usvědčených zločinců, kterou fandové znají jako Sebevražedný oddíl. Troufám si ale tvrdit, že je tahle partička v kreslené podobě mnohem zábavnější, než v té hrané. Podobně je tomu v Suicide Squad: Hell to Pay, které je proti výše zmiňovanému trochu slabší kousek. Pak máme ještě v nabídce Batman vs Joker podle komiksu Kameňák, experimentální a již zmiňovaný snímek Batman: Návrat maskovaných křižáků, kde tu hrdiny skutečně mluví někteří jejich původní představitelé (ti, co byly v době dabování snímku ještě naživu). A konečně zbývá Batman a Harley Quinn, a také Batman: Hush. Posledně jmenovaný byl pro některé trochu zklamáním, já ale musím ocenit překvapivý konec. A to jsem četl komiks. Někdy si holt tvůrci umějí s látkou pohrát po svém, a i to je sakra potřeba.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek