metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Z filmu Šarlatán | foto: CinemArt

Bez Duny a Bonda. Kinaři živoří

  14:42
Kultura, nebo průmysl? Záchranné lano nebude hozeno zdaleka všem stejně. Nejen filmoví fandové mají skoro za sebou pořádně zpropadený rok. Všechny důležité letošní zprávy z filmového světa totiž hovořily pouze o tom, co se odkládá na ten následující. Po komerční stránce selhal snad jediný letošní covidový trhák celosvětově nasazený do povětšinou uzavřených kinosálů – sci-fi snímek Tenet.

Odsun premiéry na příští rok neminul ani poslední bondovku s hercem Danielem Craigem v hlavní roli, jež ponese název Není čas zemřít. Ta měla být kvůli návazným smlouvám vázaným na product placement a masivní propagaci mnoha značek již v letošním roce údajně neodložitelná. Studio Warner Bros navíc minulý měsíc posunulo premiéru své Wonder Woman na letošní Vánoce – dlouhé roky distribuční termín vyhrazený pro adaptaci knižní Duny, kterou tím také odsunula.

K tomu si připočtěte fakt, že marvelovka Black Widow vyměnila listopadovou premiéru za květen příštího roku, stejně jako komiksovka Kingsman: První mise, jež nakonec bude mít v kinech premiéru 12. února. Tím výčet odložených titulů zdaleka nekončí. Vzpomeňme ještě odložené pokračování série Rychle a zběsile. Devítka se už z dubnového slotu dokonce stihla přestěhovat ještě o měsíc dále. Vin Diesel a jeho parta nově dorazí do kin 28. května. Smrt na Nilu, jež měla mít premiéru v říjnu, dorazí až 18. prosince. Uvidíme, zda se na tomto postu udrží. Spielbergova West Side Story se posouvá skoro o rok a uvidíme ji až 10. prosince 2021 a pár měsíců „k dobru“ dostane i thriller Adriana Lynea s Benem Affleckem – Deepwater, jejž studio posunulo z letošního listopadu na příští srpen.

Z výše uvedeného je jasné, že i kdyby tuzemská kina chtěla, neměla letos k dispozici příliš mnoho velkých trháků. Většina tuzemských kinopremiér patřila letos domácí tvorbě typu Šarlatána, Havla či třetích Bobulí. Nové zahraniční kousky diváci museli povětšinou oželet či si je pustit na některé VOD platformě typu Netflix či HBO GO. Právě zde si místo klasických premiérových čtvrtků musí zaškrtávat chystané premiéry zahraničních pecek.

Audiovizuální průmysl by měl tedy podle posledních informací dostat od státu finanční pomoc ve výši skoro stovky milionů korun. Zasažení pandemií je o to markantnější při druhé vlně. Zavřena jsou kina, zrušeny festivaly, pozastavené je natáčení filmů nebo jejich uvádění do kin. Problém je v tom, že peníze mezi distributory, kinaře a producenty má rozdělit ve zvláštní listopadové výzvě Státní fond kinematografie. Existují však subjekty v produkci a distribuci, které z různých důvodů na peníze z fondu nedosáhnou, respektive nedosáhnou ani na tuto pomoc, i když by úspěšně mohly žádat o peníze z balíčku COVID – Kultura II. V něm totiž právě audiovize není zahrnuta. Je to začarovaný kruh, protože u tohoto segmentu se počítá s pomocí právě státního fondu. Stručně řečeno, již nyní někteří čeští distributoři i provozovatelé kin pomalu zavírají krám a hrozí, že finance dorazí buďto pozdě, nebo vůbec.

Filmový průmysl se zkrátka mění k nepoznání, a jak někteří říkají, pojem domácí kino získává nový rozměr. Kina v budoucnosti rozhodně nezaniknou, a až se vše vrátí do zajetých kolejí, budeme do nich zase moct chodit na filmové pecky. Jen je jisté, že přežijí ti největší a nejsilnější a také se zkrátí doba mezi kinopremiérou a premiérou na některé z internetových televizí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek