metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

STRÁŽCE STREAMU: Nejlepší kinofilm roku je konečně na Netflixu

  15:12
Opravdu velké kinozážitky dokáže většina z nás letos spočítat na prstech jedné ruky. Udělejte si proto kinosál alespoň doma, zapněte Netflix a dejte si asi tu nejlepší letošní kinopecku od režiséra Guye Ritchieho Gentlemani, která se nedočkala odsunu premiéry ani neúspěchu spojeného s jejím nasazením během koronaviru. Premiéru v kinech si totiž odbyla 30. ledna. Tu na českém Netlixu naproti tomu teprve včera.

Další 2 fotografie v galerii
Colin Farrell a Charlie Hunnam | foto: Netflix a Vertical Ent.

Akční komedie z dílny scénáristy a režiséra Guye Ritchieho Gentlemani je (společně s třetími Mizery a českým Šarlatánem) skutečně jeden z nejlepších filmů letošního roku. Tohle prohlášení platí korona nekorona. Příběh britského drogového krále Mickeyho Pearsona by k nim patřil nejspíš i tehdy, kdyby většina konkurence neodsunula své premiéry na další roky. Nyní snímek dorazil na internetovou televizi Netflix, a pokud vám, podobně jako mně, kinozážitek v hlavě bledne, je ideální čas na tuhle bandu gangsterů vlítnout znova. Gentlemani proto nesměli chybět v naší internetové rubrice Strážce Streamu.

Michelle Dockery a Matthew McConaughey

Hvězdní sympaťáci
Film sleduje příběh britského drogového krále Mickeyho Pearsona (Matthew McConaughey), který se snaží prodat svoje sympatické marihuanové impérium dynastii oklahomských miliardářů. Jak to ale nejen v gangsterkách od Guye Ritchieho, ale i většině ostatních filmů vždy bývá, pořádně se to zvrtne. K tomu si připočítejte Ritchieho klasické propriety, jako jsou efektní střihové montáže, honičky, neobvykle střižené přestřelky a bitky a k tomu ještě obrovskou hromadu ukecaných a charismatických postaviček. Tenhle film prostě šlape. A je úplně jedno, zda se naladíte spíše na McConaugheyovo charisma, dobré srdce mlátičky Colina Farrella, nebo budete obdivovat úlisnost hereckého výkonu Hugha Granta. Ten si slizkého novináře vyděrače užívá takovým způsobem, že málem zastiňuje i jeho konverzační protipól v podání herce Charlieho Hunnama. A paní Pearsonovou si tu zahrála Britka známá z Panství Downton Michelle Dockery. Obsazení je zkrátka našlápnuté.

Gentlemani

  • Režie a scénář: Guy Ritchie
  • Kamera: Alan Stewart
  • Hudba: Christopher Benstead
  • Hrají: Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Michelle Dockery, Colin Farrell, Henry Golding, Hugh Grant, Jeremy Strong, Eddie Marsan, Lyne Renee, Tom Wu, Jason Wong, Eliot Sumner, John Dagleisha další.

Návrat ke klasice
Asi nejsilnější stránkou filmu je fakt, že se režisér rozhodl po několika experimentech vrátit pěkně ke kořenům. Režisérovo jméno bude nejspíš navždy spojováno hlavně s fimy jako Sbal prachy a vypadni, globální hvězdou se stal také díky Podfu(c)ku s Bradem Pittem a Jasonem Stathamem. Pak ale přišel nudnější Revolver a standardní RocknRolla, po kterých se Ritchie dostal k velkým hollywoodským projektům. A právě zde nastal podle některých kámen úrazu.

Já osobně Ritchieho Sherlocka Holmese docela můžu. Neúspěchu filmu Král Artuš: Legenda o meči se však i přes jeho nesporné kvality a originální pojetí vlastně moc nedivím. Nedávno jsem se přistihl, že se mi dokonce plete s Robinem Hoodem (s tím z roku 2018 s Tarone Egertonem). Ten film si prostě lidé neoblíbili a vlastně každý tak nějak čekal, že se režisér vytasí příště s nějakou klasikou. A to se mu s Gentlemany rozhodně povedlo. Jen tuhle ritchieovku zasadil do vyšší ligy, respektive gangstery do vyšší třídy. A pak tu máme ještě ozvláštnění, které se nedá nazvat lépe než-li vyprávěním nespolehlivého vypravěče. Ti, co film viděli, vědí přesně, o čem mluvím.

Hugh Grant jako novinář vyděrač

Parádní gangsterka
Humor, kupa režijních nápadů a ta správná atmoška, jakou umí přichystat jen opravdu skvělý tvůrčí filmový tým. Přesně to nabízí snímek Gentlemani. Jasně, není to trhák plný výbuchů a heroismu, jaké jsou v posledních letech v kinosálech v módě nejvíce. Je to ale srdcovka. I když natočená režisérem, jež se pokorně vrací ke kořenům.

Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Když androidi rodí, zavolejte Ridleyho Scotta

Čtenář Václav Hoš v diskuzi pod minulým článkem ze série Strážce Streamu poukázal na fakt, že v seriálu Vychováni vlky australský herec Travis Fimmel předvádí prakticky totožný herecký výkon jako v seriálu Vikingové. Tedy, že nejen skoro stejně vypadá, ale je také věčně unavený, opilý a pořád divně kroutí hlavou a očima. Naprosto se čtenářem souhlasím, i když jsem mnoho epizod Vikingů neviděl. Tohoto faktu naplno využívají také tvůrci Vlků v plakátové kampani.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek