metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 17. dubna 2024. Svátek má Rudolf

STRÁŽCE STREAMU: Okurkové dobrodružství Setha Rogena je rutinní jednohubka

  16:10
Na internetovou televizi HBO GO dorazila před pár dny komedie Americká nakládačka. Komediant Seth Rogen si zde střihl dvojroli žida Herschela Greenbauma, který se po sto letech zakonzervování v okurkárně probouzí v současnosti, kde se seznamuje se svým jediným příbuzným - mileniálem Benem. Na film se určitě kouknout vyplatí, pomohou však nulová divácká očekávání.

Další 1 fotografie v galerii
Seth Rogen a Seth Rogen | foto: HBO GO

Inspirací snímku Americká nakládačka se stala prakticky neznámá povídka spisovatele Simona Riche, kterou publikoval časopis New Yorker. Těžko říct, jak moc velký má tento fakt vliv na konečné dílo, které se dle mnoha kritiků povedlo tak nějak napůl. Nám snímek poměrně příjemně utekl, a ač příliš nevyniká originalitou a fóry jsou spíše sušší, měli jsme z něj nakonec celkem příjemný pocit. Film Americká nakládačka proto nesměl chybět v naší webové rubrice Strážce Streamu.

Seth Rogen nadvakrát
Seth Rogen hraje dělníka Herschela, který ve dvacátých letech minulého století emigruje do Ameriky v naději, že své milované rodině zajistí kvalitní život a sám alespoň jednou v životě ochutná minerálku. Jednoho dne se mu však během pracovní směny v okurkárně, kam byl najat jako pobíječ krys, stane nehoda. Spadne totiž do kádě s lákem, kde ho omylem zavřou a na sto let zakonzervují. Když ho pak parta dětí znenadání objeví v rozpadlém bývalém továrním komplexu v současném Brooklynu, je z Herschela, který nezestárnul ani o den, celebrita prvního kalibru.

Americká nakládačka

  • Režie: Brandon Trost
  • Hrají: Seth Rogen, Maya Erskine, Sarah Snook, Jorma Taccone, Sean Whalen, Joanna Adler, Jeff Daniel Phillips, David Mattey, Marsha Stephanie Blake a další.

Tvůrci si originální rozjezd příběhu, který, jak už bylo řečeno, čerpá z literární předlohy, odbydou během prvních tuším deseti minut. Jde přitom zdaleka o tu nejzábavnější část. Na scénu poté přichází Ben Greenbaum – Herschelův pravnuk, který až na absenci plnovousu vypadá stejně jako jeho pradědeček. Vlídný a mírumilovný programátor nejprve Herschelovi ukazuje výhody života v budoucnosti, aby následně zjistil, že jim hledání společné řeči půjde jen velmi těžko. Postaví se proto proti sobě, což je následně hnacím motorem většiny filmu. A ano, je z toho i pár sympatických dialogů a scén.

Rogenovka jak má být?
Herschelovo buranské vystupování, jež nejen díky přízvuku do jisté míry vychází z jeho původu ve východní Evropě, a narážek na okolní země nejednou připomene například pár let starého a o hodně méně sprostého Borata. Seth Rogen má svůj specifický humor, který mu prostě jde. Obě role mu jdou skvěle a i díky perfektní práce dvojníků i kamerových triků máte pocit, že skutečně vidíte mluvit, tancovat či se rovnou prát dva různé herce. Nikoliv jednoho. Potíž nastává, když se děj posouvá vpřed a divák zjišťuje, že na něj už nic navíc nečeká. Nepřibývají žádné postavy a jediné, co posouvá děj dopředu, jsou stále méně časté fórky a moralizování o současné zkažené době a lidech v ní žijících. Námět ani scénář zkrátka na celý film nevydá, což je znát zejména v závěru filmu, kdy se tvůrci už jen plácají na místě. Vadí to příliš? U snímku na streamovací platformě zase tolik ne. Z kina bych ale odcházel nejspíš naštvaný.

Seth Rogen jako Herschel Greenbaum

Klidný jako okurka
Co si budete o filmu Americká nakládačka pamatovat za pár týdnů po zhlédnutí? Asi jen to, že Seth Rogen umí dobře hrát dvojrole. Jinak se vám ale tahle rutina nejspíš brzy vykouří z hlavy. A to u podobných snímků zase tolik nevadí. I když. Pokud bych měl srovnávat s podobně neambiciózní rovněž trikovou komedií, jakou bylo nedávné Palm Springs s Andy Sambergem v hlavní roli, pravděpodobně v budoucnu uvidím znovu to druhé. Rogen tohle nemohl vyhrát. Byl sice víc než solidní, ale na jeden film zkrátka sám.

BOX2: Vzpomínka na předchozího Strážce Streamu: Pokračování Karate Kida je na Netflixu.

Cobra Kai je nostalgická seriálová pecka. Její tvůrci to dobře vědí, proto nechávají v posledních měsících Williama Zabku (Johnny Lawrence) a Ralpha Macchia (Daniela LaRussa) navštěvovat jeden internetový i televizní pořad za druhým. Doporučuji proklikat se na Youtube až k videím, která spekulují o účasti herce Thomase Iana Griffitha alias Terryho Silvera ve třetí řadě seriálu. Že vám tohle jméno nic neříká? Jde o záporáka z filmu Karate Kid 3.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek