metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 24 °C

Pondělí 20. května 2024. Svátek má Zbyšek

STRÁŽCE STREAMU: Nejlepší Hannibal není Hopkins. Seriálová verze šlape i 5 let po ukončení

  12:53
Hutná depkoidní kriminálka s velkou porcí brutality a opravdu špičkovým zpracováním. To je seriál vyprávějící příběh legendárního jedlíka – Hannibal s ďábelským Madsem Mikkelsenem v hlavní roli. Podobně atmosferická a svým uměleckým stylem ojedinělá kriminálka od roku 2015, kdy byla po třetí řadě ukončena, v bedně i na streamu zoufale chybí. Snad ji brzy, po vzoru toho amerického, uvidíme i na českém Netflixu.

Další 2 fotografie v galerii
Mads Mikkelsen | foto: NBC

Filmové zpracování legendárního jedlíka a kanibala Hannibala asi není třeba dlouze představovat. Filmy Mlčení jehňátek (1991), Hannibal (2001), Červený drak (2002) i polozapomenutý Hannibal – Zrození (2007) mají v tuzemsku dodnes mnoho fanoušků. O knize amerického spisovatele Thomase Harrise nemluvě. Ve Strážci streamu jsme se pro tento týden netradičně rozhodli zavzpomínat na pár let starý, ale stále skvělý seriál Hannibal, který je u nás podle československé filmové databáze 79. nejoblíbenější. A v poslední době je kolem něj opět rušno.

Jack a Hannibal

Ten kuchtík je démon
Seriál Hannibal slouží technicky vzato jako prequel, tedy jeho děj předchází příběhu vyobrazeném ve snímku Mlčení jehňátek. Máme tu některé výrazné dějové podobnosti se snímky Červený drak a také se tu mluví o událostech zachycených ve snímku Hannibal – Zrození. Nejlepší je ale pro diváka na podobnosti nemyslet, nebo je nejlépe (pokud to jde) ani nevnímat.

Hannibal

  • Tvůrci: Bryan Fuller
  • Režie: David Slade, Michael Rymer, Peter Medak a další.
  • Hudba: Brian Reitzell
  • Hrají: Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Hettienne Park, Laurence Fishburne, Scott Thompson, Aaron Abrams, Dan Fogler, Kacey Rohl, Vladimir Jon Cubrt, Krista Patton, Torianna Lee, Lara Jean Chorostecki, Aidan Devine, Chelan Simmons, Mark Rendall, Holly Deveaux, Severn Thompson, Molly Shannon, Gina Torres a další.

V úvodní epizodě je nám představena trojice mužů stojících na straně zákona – schopný agent FBI Jack Crawford (Laurence Fishburne), lovec sériových vrahů a trochu blázen Will Graham (Hugh Dancy) a forenzní psychiatr Hannibal Lecter (Mads Mikkelsen), jehož specializací je kromě lidské psychiky také jejich tajné zabíjení a následné vaření a servírování sobě i hostům. Jestli tohle není dobrý začátek seriálu, tak už nevím.

Je libo vnitřnosti?
I přes někdy mírně drhnoucí scénář je Hannibal zcela výtečně natočenou kriminálkou, po jejímž zhlédnutí vám moc veselo nebude. Méně otrlým povahám bych dokonce doporučil nesledovat příliš mnoho dílů po sobě. Já osobně jsem seriál nedávno doporučil ke zhlédnutí manželce, abych se následně do dobrodružství podruhé ponořil mimoděk s ní. A i po těch letech to, až na pár vleklých částí v poslední sérii, moc hezky šlape. Obzvláště jsem si užil snad všechny konverzace, které Hannibal postupně vede snad s každou z postav série u sebe doma u večeře. Na lístku jsou obvykle skvěle vypadající vnitřnosti, či exotické pokrmy typu pečených strnadů, jež se jedí celí i s kostmi. Pokud ale není na talíři právě nějaké drobné ptactvo či celé selátko, jedině Hannibal přesně ví, z jakého zvířete či člověka daný pokrm vlastně je. Jestli máte přebytečných 28 hodin, dejte si ho. Ten seriál, ne lidské maso.

Hannibal se vrací
Televizní Hannibal to měl už od počátků dost těžké. Série uznávaného tvůrce Bryana Fullera sice měla a má velmi vášnivou fanouškovskou základnu, ale sledovanost nebyla nikdy ideální a stanice NBC, kde seroš vznikl, po třech sezonách tento riskantní projekt oprávněně zařízla. Milovníci seriálového Hannibala ale mají v posledních týdnech kupodivu žně. Jednak se seriál vrátil na obrazovky, a to díky americkému Netflixu, kde je nyní k mání. Snad se inspiruje i ten český. A za druhé je pak na sociální síti YouTube k nalezení hned několik čerstvých videí, ve kterých si někdy část, jindy téměř kompletní ansámbl herců a tvůrců povídá o potenciální čtvrté sezoně, vztazích jednotlivých postav nebo padají nějaké ty veselé historky z natáčení. Činí tak z pohodlí domova přes webkamery, protože holt koronavirus.

Will a Jack na místě činu

Komu by to nestačilo, může se zde podívat na dějově chronologicky první film o Hannibalovi, kde Lecter poprvé ochutnává násilí i lidské maso. No a ti, kterým by tahle nálož nestačila, si mohou ještě při usínání pustit do ouška audioknihu Mlčení jehňátek namluvenou rozhlasovou hlasatelkou a dabérkou Renatou Volfovou.

Čtvrtá řada v nedohlednu
Od skončení seriálu se horečně spekuluje o tom, zda by si nezasloužil ještě poslední čtvrtou sérii. Bryan Fuller tyhle řeči roky přiživoval tím, že by mohl jít Hannibal ideálně ve stopách britského Sherlocka a přicházet s jednou sérií během x let podle toho, jak si hlavní hvězdy udělají čas. Sám autor však i dnes, pět let po ukončení seriálu, přiznává, že to nebude nejspíš nikdy možné. Pokud by se totiž drželi tvůrci předlohy, muselo by logicky následovat zpracování legendárního Mlčení jehňátek. K němu však tvůrci dodnes nevlastní potřebná práva.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Druhá řada The Boys se blíží

Tvůrci The Boys dělají neskutečně zábavné upoutávky, ve kterých nechybí vybuchující hlavy i velrybí vnitřnosti. Nová postava jménem Stormfront to našim hrdinům i antihrdinům zavaří už 4. září. Snad do podzimu vydržíme.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek

Opravdu věříme, že v každém z nás dřímá umělec, říká spoluzakladatel projektu ArtMoment

vydáno 19. května 2024  7:00

Během covidu parta tří studentů v Praze rozjela ArtMoment, projekt se zážitkovým malováním. Jejich kurzy už prošly tisíce lidí a vymýšlejí novinky – nyní...  celý článek

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek