metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Čtvrtek 30. listopadu 2023. Svátek má Ondřej
Strážce streamu
Další 1 fotografie v galerii
Liev Schreiber jako Raymond „Ray“ Donovan | foto: HBO

STRÁŽCE STREAMU: Oblíbené seriály končí. Odnesl to drsňák Donovan i upír ze Ztracených

  15:57
„Vše, co má začátek, má také svůj konec.“ Tohle moudro šířil už Buddha, vypůjčila si ho také postava vědmy ve filmové trilogii Matrix. Když ale dojde na naše oblíbené seriály, ne vždy máme z jejich mnohdy poměrně nečekaného či předčasného konce radost. Zatímco prostřednictvím internetové televizi HBO GO již neuvidíme další řadu Raye Donovana, na Netflixu utnuli hned jedenáct seriálových titulů.

Prodloužený, nebo ukončený? Jeden z těchto dvou možných statusů v posledních dnech možná vyfasoval i váš oblíbený seriál. Již nyní víme, že se ve velkém prodlužuje i ukončuje na Netflixu, naopak střízlivější HBO GO ruší prakticky jen Raye Donovana s vynikajícím Lievem Schreiberem v hlavní roli, jež se dočkal úctyhodných sedmi sezon. Jak se dočtete níže, právě paradoxně nečekaný konec tohoto seriálového hitu nás docela zklamal. Text o osudu některých seriálů proto nesměl chybět ani v naší webové rubrice Strážce streamu.

Internetové televize

Aby bylo srovnávání kompletní, bylo by třeba zmínit ještě jednoho slibně se rozjíždějícího giganta mezi internetovými televizemi – službu Disney+. Právě pro její nástup a pouhých padesát milionů předplatitelů za první měsíce v kombinaci s koronavirovými odklady původních seriálů je jasné, že se do podobné srovnávačky, jaká je ta v našem článku, zařadí nejdříve za rok. Podobně jsou na tom služby Hulu či Amazon Prime, které nejsou v tuzemsku plnohodnotně k dispozici. O2 TV, Mall TV či youtubové kanály rovněž záměrně nezařazujeme.

David a Goliáš
Srovnávání HBO GO a Netflixu je, stručně řečeno, pořádně nefér. Na rozdíl od globálního fenoménu Netflix, jež má mít údajně 183 milionů unikátních a hlavně platících uživatelů, je takzvané goučko chudý příbuzný. Můžete si ho totiž předplatit jen v hrstce zemí, především ve východní Evropě. Čeští diváci si však ve velmi mnoha případech předplácejí právě tyto dvě streamovací platformy či si alespoň nelegálně stahují z internetu některé tituly z jejich nabídky. Pro účely tohoto článku se proto pokusíme srovnat nesrovnatelné. Davida a Goliáše. Je asi nasnadě, kdo je kdo.

Kvalita versus kvantita
Na místní české verzi HBO, jejíž obsah je pak k nalezení na goučku, se diváci dočkají očekávané čtvrté řady dystopického Příběhu služebnice nebo úspěšného spin-offu Teorie velkého třesku Malý Sheldon. Není to však úplně zásluha této internetové televize. Za tyto pořady jsou odpovědné stanice Hulu a CBS, pro něž HBO v našem regionu zakoupila vysílací práva. HBO se také oproti Netflixu nevydává cestou kvantity, pečlivěji si své tituly vybírá a málokdy je ukončuje. Diváci se tak mohou v budoucnu těšit také na další díly sci-fi seriálu Westworld, který se svou třetí sérií propadl ještě o kvalitativní úroveň níže. Další navazující díly nafasuje historická komedie Veliká, satira sci-fi Avenue 5 s představitelem doktora House Hughem Lauriem (s podivným tupé na hlavě) v hlavní roli či romantika Love Life. Zelenou dostaly také kriticky velmi kladně přijímané hity Euforie, Na mušce či černá komedie Barry s komikem Billem Haderem v titulní roli.

O to více zamrzí, že jediným titulem, který letos ukončil svou pouť, je zábavné drama o dvorním gangsterovi celebrit Ray Donovan. Pravda, spíše než HBO je na vině kabelovka Showtime, od níž, jak už jsme si vysvětlili výše, seriál goučko kupuje. Problém ani tak není v tom, že by byl seriál příliš krátký. Na kontě má úctyhodných sedm sezon. Problém je v tom, že jej nabubřelí tvůrci ani po 74 hodinách a 49 minutách stopáže nedokázali smysluplně zakončit. Poslední epizoda s podtitulem You’ll Never Walk Alone nám jen přináší smrt dvou víceméně vedlejších postav. Žádného závěrečného rozhřešení se nedočká žádná z postav.

Kulišáci od Netflixu
Málokteré odvětví slaví během koronavirových časů takový úspěch jako streamovací platformy. Internetové televize v čele s nejúspěšnější Netflixem sleduje zejména v Americe kvůli nemožnosti navštěvovat klasická kina mnoho milionů diváků. Netflix, na rozdíl od goučka, razí strategii čím víc, tím líp. Jeho programová nabídka totiž musí být logicky daleko širší, tím pádem se občas neobejde bez nějaké té hlušiny. Abychom to zkrátili, Netflix je však zároveň znám velmi podrobným sběrem dat. Velmi dobře tak pozná, který seriál mu ještě schválením příští řady vydělá a který naopak skončí v nerentabilním koši. Kvůli četnější produkci je tak logičtější vyšší počet zrušených i obnovených seriálů. A že jich je.

Ian Somerhalder jako Luther Swann

Dlouho dopředu plánovaný konec nafasovaly německý sci-fi thriller Dark i satira BoJack Horseman. Podobný osud čeká zanedlouho i thriller Ozark, spin-off Perníkového táty Volejte Saulovi nebo wrestlerskou komedii Glow: Nádherné ženy wrestlingu, které na Netflixu čeká ještě poslední sezona. Předčasného konce se hned po první sérii dočká hororové October Faction nebo drama Mesiáš. Po první sezoně byl pak nemilosrdně ukončen také seriálový propadák V Wars. Pro herce Iana Somerhaldera, jež proslul rolí Boona v kultovních Ztracených či Damona Salvatora z Upířích deníků, šlo v krátké době o druhý upírský seriál. Bohužel šlo o dílo nevalné kvality a Somerhalderův nemastný neslaný doktor, jehož kamarád se proměnil v krvežíznivé monstrum, nenašel kuráž do posledního dílu.

Asi nejnaléhavěji jsou pak na Netflixu fanoušky očekávány nové epizody hitů Stranger Things, Sexuální výchova a Zaklínač. Slavit mohou také fandové seriálu Koruna. Ačkoliv Netflix zatím odvysílal pouze tři řady, přislíbeno mají diváci celkem šest řad.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Zkraťte si čekání vařením, na něž koukal i Forejt

  • Minulý týden se na jednom z bulvárních webů objevil titulek týkající se ráčkování soutěžící MasterChefa Pavlíny Lubojatzky. Podle něj s tímto handicapem Pavlíně pomáhá vibrátor. Nejde však o sexuální pomůcku, ale o tazkvaný logopedický vibrátor. Jak tahle věc vypadá či funguje ale netušíme. 
  • Minulého Strážce streamu si přečtete zde.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek

Komerční sdělení

Klimatizace na rostoucí teploty nestačí. Využívejte pasivní chlazení

vydáno 30. listopadu 2023

Rok 2023 se s velkou pravděpodobností stane celosvětově nejteplejším rokem v historii měření. V Česku jsme podle ČHMÚ do poloviny září zaznamenali 14,5...  celý článek