metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

STRÁŽCE STREAMU: Dallas a Ulice hadr. Remake Dynastie od Netflixu chytne i vaši babičku

  16:11
Klasická večerní telenovela. Tak internetová televize Netflix nazývá seriál Dynastie, který dokázal v devadesátých letech, podobně jako slavnější Dallas, přikovat k obrazovkám nejen naše matky a babičky. Tento mnohými nenáviděný kousek se před třemi lety dočkal moderní předělávky, takzvaného remaku, a na příští rok je v plánu již jeho čtvrtá řada. Je to ale seriál ke koukání, nebo vám při jeho sledování budou krvácet oči?

Z angličtiny známému pojmu quilty pleasure se tuzemští kulturní redaktoři, zejména v komerčních médiích, vyhýbají jako čert kříži. Jak by také ne, provinilé potěšení, jak zní doslovný překlad tohoto slovního obratu, zdaleka nevystihuje pointu jeho užívání v anglicky mluvících zemích. Ironií je, že i přes své zjevné nekvality, nebo spíš právě pro ně, se do kategorie quilty pleasure u mnohých diváků nová Dynastie ladně přesunula. Seriál má tak v tuzemsku širokou fanouškovskou základnu. Jak je to možné? Tuhle zapeklitost zkoumáme v novém pokračování naší rubriky Strážce streamu.

Dynastie

 • Tvůrci: Sallie Patrick, Josh Schwartz, Stephanie Savage
 • Režie: Brad Silberling, Michael A. Allowitz, Kellie Cyrus a další
 • Hudba: Paul Leonard-Morgan, Transcenders

  Hlavní role:
 • Elizabeth Gillies jako Fallon Carrington, dcera Blakea, sestra Stevena
 • Nathalie Kelley jako Cristal Flores, nová Blakeova manželka (1. řada)
 • James Mackay jako Steven Carrington, Fallonin bratr (1. řada, jako host ve 2. řadě)
 • Robert Christopher Riley jako Michael Culhane, řidič Carringtonových a Fallonin bývalý milenec
 • Sam Adegoke jako Jeff Colby, Blakeův rival
 • Rafael de la Fuente jako Sam Josiah „Sammy Jo“ Flores, Cristalin synovec a Stevenův bývalý přítel
 • Alan Dale jako Joseph Anders, majordomus Carringtonových
 • Grant Show jako Blake Carrington, prezident společnosti Carrington Atlantic, manžel Cristal a otec Fallon a Stevena
 • Nicollette Sheridan (2. řada, jako host v 1. řadě), Elizabeth Gillies (2. řada) a Elaine Hendrix (3. řada) jako Alexis Carrington, Blakeova bývalá manželka a matka Stevena a Fallon
 • Ana Brenda Contreras (2. řada) a Daniella Alonso (3. řada) jako Cristal Jennings Carrington
 • Maddison Brown jako Kirby Anders, Josephova dcera (2.–3. řada)
 • Sam Underwood jako Adam Carrington / doktor Mike Harrison (2.–3 řada), Blakův a Alexisin nejstarší syn

Famílie Carringtonových je zpátky
Na portálu česko-slovenské filmové databáze jsem se dočetl, že v původním seriálu jednu z klíčových hlavních postav jménem Fallon Carrington Colbyová unesli mimozemšťané. Myslím, že nic lépe nevystihuje absurditu, jaké bylo během 217 epizod staré Dynastie z roku 1981 možné dosáhnout. Děj té současné jede v podobných kolejích, jako jeho čtyři dekády starý předchůdce. Je zde tedy možné téměř cokoliv. Opět stojí ve středu děje dvě znepřátelené a zároveň pokrevně spřízněné rodiny Carringtonových a Colbyových, kteří opět soupeří o to, kdo získá víc moci a peněz. Na druhu byznysu pak v pointě valně nesejde. Ne, že by záleželo na výsledku, protože během sledování všech dosud vydaných dílů (ano, obětoval jsem se a všechny je kvůli článku

zkouknul) mají skoro všechny postavy peněz dost a dost. Logika tu jde stranou. A to, co zbývá, má jediný smysl. Pobavit diváka za každou cenu. A tvůrcům se to zatraceně daří. Pokud se tedy správně naladíte.

Blake, Alexis i věrná Cristal
Pro nepolíbené čtenáře ani jednou z verzí zmiňovaného seriálu asi nemá smysl příliš zabrušovat do děje. Ano, máme tu šablonovité postavy jako potvoru Alexis, dobrotivého gangstera Blakea či zlatokopku/nezlatokopku Cristal. V pointě je však úplně putna, zda se v jednotlivých dílech tahají o to, kdo si co dá k snídani, či jestli miliardové kšefty ovlivňují dění v celé Atlantě. V tomto americkém městě se děj odehrává. Hybatelem děje jsou tu totiž nedorozumění, milostné románky a nevyřčené pravdy. Žádná z postav neumí být upřímná, a tak se tu běžně stává, že se jedno tajemství nabaluje na druhé, až vše na konci dílu vyeskaluje do momentu, kdy se buď skutečnost ukáže a dojde ke smíření, či se rovnou nakročí do další podobné polízanice.

Tvůrci i herci si ale jsou absurdity toho, jakou nehodnotnou srágoru vytvářejí, dobře vědomi. Seriál se má tak tendenci vesele zvrhávat v zábavnou parodii, ve které není nouze o počítači přikrášlená hudební čísla, díly, kde postavy halucinují, změny tváří (herců) u klíčových postav i zvratů v podobě několika ztrát paměti či vražd. Už tu chybí jen ti ufoni, ale dočkejme času. Hlavní postava Blake už má po svém boku coby Cristal třetí herečku. Něco mi říká, že čtvrtá řada přinese nejen nějakou čtvrtou, ale i sci-fi prvek.

Soap opera 21. století
Dynastie je zkrátka modernější a o něco svižnější soap opera se vším všudy, v níž je všechno, co měli fandové originálu rádi. Plus kupa dalších absurdit navíc. Seriál navíc nabízí také rádoby pubertální oddechový feeling ala Super drbna, tedy seriálu z dílny televizní stanice CW. Abychom se trochu zorientovali, tato americký televize pro mladé Netflixu prodala také Dynastii.

Vyloženě se nabízí srovnání s kdysi konkurenčním Dallasem. Tahle soap opera totiž soutěžila v devadesátých letech právě s původní Dynastií a svého remaku, respektive pokračování, se dočkala již před osmi lety.

Dynastie

Tvůrcům zde však, na rozdíl od těch, co dělají Dynastii, chyběla nejen kuráž, ale i nadhled. Sáze rodu Ewingů neprospěl ani předčasný skon slavného darebáka „Džejára“ Larryho Hagmana.

Jak to dopadne?
Poslední dostupný díl Dynastie byl na Netflixu zveřejněn minulý měsíc. Seriál je také držitelem dvou nominací na divácké seriálové ceny a jednoho vítězství People’s Choice Award za nejlepší prodloužený seriál. Již 7. ledna 2020 televize CW uvedla, že objednává čtvrtou řadu tohoto seriálu. Uvidíme, zda Blakea a jeho intrikující famílii nakonec pro příští řadu ohrozí více rodinka Colbyových, nebo pandemie koronaviru. Tipuji spíš to druhé.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Před Black Mirror se uspokojte lahůdkou Devs

Před několika dny nová warnerovská streamovací platforma HBO Max odstranila ze své filmové a seriálové knihovny legendární film Jih proti Severu. Klasika odehrávající se během americké občanské války se tam má brzy vrátit. Nemělo by dojít k přestříhání filmu, pouze k němu bude přidán historický kontext v podobě bonusů. Film se prakticky obratem náhle posunul do čela žebříčků prodejnosti na jejich portále.I cenzura tedy může vydělat velké peníze. A ani to nemusí být ve sci-fi ala Black Mirror či Devs.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek