Při učení na dálku jednomu vyhládne. A to jak dětem, tak rodičům. Převážná část školních jídelen je proto v provozu korona nekorona, a to hned od počátku přechodu na dálkovou výuku. „Některé kraje měly proti této možnosti značné námitky, nicméně podle našeho názoru je tato situace pro mnohé rodiče velice náročná jak psychicky, tak i ekonomicky. Proto věříme, že rodiče ocení nabídku zajištění teplého oběda za příznivé ceny,“ říká radní pro oblast školství Vít Šimral.
Kolik zaplatíteCena obědu ve školní jídelně se i během distanční výuky řídí vyhláškou o školním stravování. V ní je horní hranice 37 korun a týká se ceny oběda pro žáky od 15 let výše. Pro mladší děti je nižší. |
Některé jídelny jsou nicméně zavřeny kvůli nezájmu o stravování ze strany rodičů či přímo studentů. Podle magistrátu se však tato situace obvykle týká středních škol. Jídla jsou cenově dostupná, a tak i v rámci vylepšení své ekonomické situace nabízejí některé školní jídelny obědy i lidem, kteří nemají s místními žáky žádné vazby. Obvykle jde o úlevu seniorům. Někde je však naopak problém vyzvednout oběd dvěma dětem, pokud je každé z jiné školy. „Jídelna v základní škole vaří jen pro vlastní žáky a učitele. V prvním týdnu po uzavření škol tomu tak nebylo. Je zbytečná komplikace chodit pro jeden oběd do jedné školy a pro druhý do druhé,“ postěžoval si na Facebooku Prahy 7 uživatel Martin Zeljak.
Po zásahu radnice však došlo ke změně místních pravidel. „Situaci jsme prověřovali a již by opět mělo být možné domluvit se ohledně obědů i v případě, kdy nejde o žáky školy,“ reagovalo na Zeljakův příspěvek vedení Prahy 7. Oběd, který standardně zahrnuje nápoj, polévku, hlavní jídlo, případně dezert či salát, si může dítě oproti běžnému provozu v době distanční výuky nově i vyzvednout. Tato možnost byla podle magistrátu žákům dosud umožňována jen první den nemoci. Žáci tedy nemusí oběd nutně konzumovat v jídelně.