metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Čeští prezidenti Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman | foto: koláž iDNES.cz

Prezident Miloš Zeman ztratil přízeň u starších obdivovatelů

  16:59
První prezident České republiky Václav Havel si drží vysokou oblibu. Své následovníky i nadále poráží.

Václav Havel si i devět let po své smrti drží vysokou oblibu u občanů Česka. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Ústavu empirických výzkumů STEM. „Havel je nejlepším prezidentem u lidí bez rozdílu věku, vzdělání, místa bydliště či sociálně-ekonomického postavení,“ komentuje výsledky Jan Burianec ze STEM/MARK. Jeho prvenství je dlouhodobé, bývá spolu s Tomášem Garriguem Masarykem ikonou pro stanovení prestiže prezidentského úřadu.

Druhý versus třetí

  • Václav Klaus vítězí jako druhý nejlepší prezident Česka nad Milošem Zemanem s náskokem několika koňských délek.
  • Jako nejlepšího polistopadového prezidenta hodnotí Zemana 31 procent respondentů nad 60 let. Havel je v této věkové kategorii jen o šest procent lepší.

V meziročním srovnání přišel současný prezident, který úřaduje už ve druhém období za sebou, o část svých příznivců ze seniorské kategorie. „Domníváme se, že je to především kvůli jeho nižší mediální aktivitě během první vlny koronakrize, kdy především ti nejstarší a nejohroženější, pro které je prezident důležitou postavou, postrádají jeho empatická slova a také viditelnost na veřejnosti,“ shrnuje příčiny nižší oblíbenosti u starších lidí Burianec.

I přes relativní stabilitu popularity Václava Klause překvapuje skutečnost, že nemá zase až tak silnou pozici mezi pravicovými voliči. Odborníci se domnívají, že na rozdíl od voleb do Poslanecké sněmovny nebo Senátu rozhoduje v přímé volbě českého prezidenta spíše celkové levicové naladění společnosti. I z toho lze usuzovat, že šanci na vítězství v příští volbě má spíše osoba ukotvená ke středu nebo vlevo v politických názorech. 

Havel i Klaus naštvávali

  • Velká a hromadná amnestie Václava Havla byla hned na začátku roku 1990, kdy se z věznic vyhrnuly tisíce odsouzených. Svobodu dostal každý, kdo si měl odsedět dva roky, v případě nenásilných činů tři. V zemi poté rapidně rostla pouliční kriminalita. Policie však evidovala i několik brutálních vražd spáchaných propuštěnými vězni. Po celou dobu prezidentování mělo nemálo lidí Havlovi za zlé, že dalšími amnestiemi pomohl i svým přátelům, například v roce 1997 omilostnil syna Věry Čáslavské. Ten po hádce smrtelně zranil svého otce, tehdy exmanžela Čáslavské. Incident se stal o čtyři roky dříve.
  • Václav Klaus si ponechal možnost amnestovat až na konec svého mandátu. Dal milost lidem, jejichž případy se vlekly dlouhé roky, například hospodářského charakteru a podvody. Mezi amnestovanými byly i osoby, které ho v minulosti podpořily, mimo jiné také finančně. 

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek