metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Další 2 fotografie v galerii
Kniha Renáty a Jana Sedláčkových se rodila asi 10 let. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Koníček, který nevoní, ale k životu patří denně

  15:55
Někdo sbírá známky. Renáta a Jan Sedláčkovi zase nočníky a vše, co s nimi souvisí.

Před lety Sedláčkovi koupili za Prahou starou tvrz. Středověké stavení si uchovalo i prevét, jak se kdysi říkalo záchodu, a také barokní záchodový přístavek. To Jana natolik zaujalo, že se začal zajímat o všechno, co se záchody a touto základní lidskou potřebou souvisí.

Pokud to úcta k majestátu povolila, mohli jste si v roce 1977 ke čtvrtstoletí vlády britské panovnice pořídit jubilejní nočník s vyobrazením královského páru.

„Začala jsem manželovi dávat občas dárky, které s jeho sběratelstvím souvisely, až mě to chytilo taky,“ říká Renáta. Když už měli doma stovky nočníků, starých cestovních WC, obrázků, historických toaletních papírů, vodních nádržek a dalších artefaktů, řekli si, že by si tahle jedinečná sbírka zasloužila muzeum. A tak v třebotovské tvrzi vznikla ojedinělá expozice asi 500 nočníků a dalších asi 150 předmětů, které se vážou k dějinám lidského vyprazdňování.

Soukromá potřeba

  • Kuchařských knih vycházejí ročně desítky. Vyprazdňování je přitom stejně nezbytné jako jedení, jak se v knize o nočnících a WC dozvíte.
  • První zákon o veřejném zdraví (zmiňoval i nakládání s odpady), vznikl v polovině předminulého století ve Velké Británii.
  • Vysokou mortalitu ve středověku způsobila i tabuizace lidského bioodpadu. Mluvit o něm bylo společensky i nábožensky „nepřijatelné“.
  • Zobrazení lidské potřeby najdeme například na obrazech Hieronyma Bosche. Ďábel polyká hříšníky a skrze „kadicí“ židli je ze svých útrob posílá do pekla.
  • Toaletní papír začali poprvé používat v Číně. Novodobý vyráběli například už v USA v polovině 19. století.

Nic podobného u nás, v takové koncentraci, neexistovalo. Později přestěhovali muzeum blíž k lidem, nejdřív do Podskalí a pak do centra Prahy, do Michalské ulice. Renáta si dokonce kvůli muzeu doplnila vysokoškolské muzeální vzdělání, aby dala expozici tu správnou odbornou pozici. Jan přiznává, že i s ohledem, že se jedná o „kontroverzní“ téma, které vzbuzuje buď naprostý odpor, nebo naprosté nadšení, expozici po letech zrušili. „Cizinci jsou z Ameriky nebo Anglie zvyklí, že jsou muzea zdarma, což jsme si jako soukromníci dovolit nemohli. Ale třeba o Muzejní noci přišlo přes dvanáct set zájemců,“ konstatuje Sedláček. Ten, kdo se někdy do muzea podíval, určitě nelitoval. Vždyť tu spatřil vedle jedinečného nočníku císaře Napoleona i nádobu, kterou používal prokazatelně v Bílém domě prezident Abraham Lincoln. Postupem doby se jejich sbírka rozrostla až na několik tisíc kusů.

„V posledních letech se zaměřujeme hlavně na exponáty s historií. Mezi poslední přírůstky tohoto druhu patří třeba kosmické záchody ze sovětských lodí Sojuz,“ chlubí se oba sběratelé. Záchody a toalety jsou také cílem jejich dovolených, vydali se kvůli tomu i do střediska NASA na mysu Canaveral. Mají probádanou Indii, kde už v dávných dobách využívali modernější způsob likvidace odpadů pomocí tekoucí vody. „Lidé si to neuvědomují, ale nakládání nebo spíš nenakládání s exkrementy bylo zdrojem většiny velkých tyfových a dalších epidemií, při kterých umíraly miliony lidí po celém světě,“ připomíná Jan Sedláček, který se jako stavař zabývá technickou i právní stránkou nakládání s tímto druhem odpadů. Říká, že i když se jedná o často stále tabuizované téma, patří k životu stejně jako jídlo či spánek. Neobejdeme se bez něho.

Nočník francouzského císaře Napoleona Bonaparta

Mnohaleté sbírání a studium teď konečně Sedláčkovi zhmotnili v unikátní knihu, dalo by se říci, že podrobnou encyklopedii Toalety, nočníky a jiné souvislosti. „Pokud víme, tak publikace tohoto druhu ve světě neexistuje. Jako téma se to sem tam objeví, ale jen jako součást nějaké knihy či studie,“ říkají manželé. 

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek