metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír
Není koza jako koza. Některé pomáhají vědcům. | foto: WikiMetro.cz

Vhodné kozy a úžasní roboti budou společně produkovat chytré potraviny

  5:16
V příštím období se výzkumníci chtějí zaměřit na další vývoj biosenzorů.

Co mají společného kozy domácí, biočipy a roboti? Ač to zní možná neuvěřitelně, mnohé. Alespoň ve výzkumném projektu s názvem Smart potraviny s biočipovou kontrolou. Ten má připravit a zavést do výroby inovativní a nutričně vyváženou výživu za využití nejnovějších poznatků a technologií.

„Projekt má zlepšit biotechnologické postupy a získat nutričně zajímavé výsledky. Součástí je i vývoj efektivní analytické metody pomocí nově připravených biočipů. Důležitým cílem projektu je také efektivní monitoring výživových složek, zejména esenciálních aminokyselin, esenciálních mastných kyselin, vitaminů a minerálních látek. To vše dokážou analytické biočipy zmapovat,“ říká Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky (TA ČR).

Vývoj a následné zavedení do výroby tohoto typu výživy mají podle odborníků význam pro zdravotní stav populace. Jedním z důležitých cílů nového projektu je totiž zajištění bezpečnosti a přijatelnosti potravin z hlediska potravinových alergií. Z tohoto pohledu je například dominantně využívané kravské mléko jedním z nejčastějších spouštěčů alergií u kojenců a batolat.

„Analytické metody prostřednictvím biočipů jsou schopné identifikovat typy bílkovin v mléce, které alergie způsobují, a následně problém ve výživě řešit. Ukazuje se tak, že vhodnějším pro konzumaci a přípravu potravin je mléko kozí, které je podstatně nutričně vhodnější pro lidskou výživu a má i lepší zastoupení bílkovin či tuků,“ dodává Petr Novotný z firmy Essence line, která na projektu pracuje spolu s Výzkumným ústavem potravinářským Praha. Takto získaný produkt bude podle něj chráněný třeba i patentovou přihláškou. V další fázi vyvinuli biočipový diagnostický nástroj pro kontrolu nutričních a alergenních hodnot, potenciálních kontaminací a plemenářských charakteristik.

Zde konečně přicházejí na řadu zmiňovaní roboti. „Využili jsme velmi přesnou robotickou sestavu k tisku biočipů a 3D tiskárnu k výrobě mikrofluidní platformy na bázi protilátkových sond a oligonukleotidů,“ doplňuje Novotný.

Tiskový robot je vhodný pro přípravu DNA, protilátkových, celobuněčných a dalších čipů, včetně těch, které se dají využit v potravinářské či zdravotnické diagnostice. Navržený a vytištěný originální biočip se skládá ze souboru sond uspořádaných na pevném substrátu a umožňuje provádět mnoho testů současně.

V příštím období se výzkumníci chtějí zaměřit na další vývoj biočipů, dále pak na biomarkery a jejich význam. Zejména pak na interleukiny jako markery zánětu a na nutriční obsah vitaminů. Ukončení projektu plánují jeho autoři v závěru příštího roku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek