metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 24 °C

Pondělí 20. května 2024. Svátek má Zbyšek

Virtuální prostor jako bojiště. Ukrajinci píší o zvěrstvech, Rusové se na internetu bojí

  20:06
Naposledy přidala Polina na facebookový profil příspěvek 24. února. Od té doby mlčí. Rusové mají obavy z represí a tak se na sociálních sítích mnozí bojí vyjádřit se k válce na Ukrajině.
Protesty proti válce na Ukrajině jsou na ruském Facebooku zatím řídké. Snímek...

Protesty proti válce na Ukrajině jsou na ruském Facebooku zatím řídké. Snímek zachycuje počmáranou orientační ceduli v moskevském metru. | foto: Alexandr FB

Chvíli tam jsou a chvíli tam nejsou. Kdo? Řeč je o Facebooku a Rusech, kteří se na něm vyjadřují k současnému dění. Publikování názorů a sdílení příspěvků je nyní v ruském kyberprostoru složité a nebezpečné. Proto mají někteří lidé časté „komunikační“ výpadky. Co si myslí, to teď nezjistíte, nebo jen obtížně.

Pozor, tygři

Raketa, která dopadla do kyjevské zoo těsně vedle výběhu tygrů. Nápis varuje před vstupem za zábradlí, protože to je nebezpečné...

Raketa, která dopadla do kyjevské zoo těsně vedle výběhu tygrů.

Raketa, která dopadla do kyjevské zoo těsně vedle výběhu tygrů.

Protesty proti válce na Ukrajině jsou na ruském Facebooku zatím řídké.

  • Informace mezi oběma stranami války se liší. Rusko omezuje média i vlastní občany.
  • Projevy nesouhlasu na ruských stránkách sociálních sítí se omezují na sdílení obrázků s protiválečnými nápisy. 
  • Ukrajinci jsou sice pod palbou, ale zásobují internet fotografiemi a videonahrávkami z míst bojů i ze zničených měst. 
  • Někdy jsou záběry úsměvné. „Za plot nevstupujte. Nebezpečné,“ varuje nápis u výběhu tygrů v kyjevské zoo, kam dopadla nevybuchlá ruská raketa.       

Facebook chce mít krásný svět plný sluníčka
„Nezobrazují se mi některé fotografie, nevíte, jak se k nim dostat?“ vyptával se už před pár dny svých FB přátel Alexandr, bývalý rocker žijící v Moskvě. Sešlo se mu hned několik rad, jak přístup k fotografiím z války přímo na Ukrajině získat. Na dotaz deníku Metro, jestli se už naplnila hrozba odstřižení Twitteru a Facebooku, reagoval ihned. „Zatím ne!“ vzkázal z ruské metropole.

Problém však není jen v tom, že cestu k této sociální síti ztěžuje i ruský hlavní cenzurní úřad Roskomnadzor (viz box). Už jenom tím, že na vše dohlíží. Také samotný Facebook nepouští do světa snímky mrtvých a raněných z této války. Odporuje to zásadě jeho komunity týkající se násilí nebo rasové nesnášenlivosti a dalších oblastí. Chtějí-li lidé kdekoli na světě sdílet fotografie konkrétního fyzického utrpení lidí na bojišti i v obležených městech, správcové sítě příspěvky nezařadí.

Drazí přátelé na Ukrajině. Promiňte nám
Strach je znát také z příspěvků, kterými se Rusové na sociálních sítích prezentují. Třeba v tom, že se nevyjadřují vůbec, nebo jen k „všedním záležitostem“. Nataša dává obvykle na svůj FB profil fotky každý týden. Teď tam visí pár fotek ze španělského výletu z počátku ledna. Od té doby ani ťuk, jak se v Česku říká.

Další její přátelé posílají jen blahopřání k narozeninám. Bojovnější kamarádi, například Dmitrij, buď označují snímky zničené ruské vojenské techniky na Ukrajině za falzum, nebo se hrdě hlásí k invazi. Ale ani takových Putinových přívrženců nejsou nekonečné zástupy.

Ruský velký bratr

  • Cenzurní úřad Ruské federace Roskomnadzor znemožnil přístup na některé sociální sítě. 
  • Generální prokuratura se 25. února po dohodě s ministerstvem zahraničí rozhodla uznat sociální síť Facebook „za zapojenou do porušování základních lidských práv a svobod ruských občanů“, vyhlásil úřad.
  • Zatím omezil úřad přístup jenom těm médiím, která píší o válce, a ne o „speciální vojenské operaci“.

Ti odvážnější, kterým už putinovský režim nevoní, se k napadení Ukrajiny vyjadřují obezřetně. Už jen přilepit na profil ukrajinskou vlaječku znamená vystavit se sledování a možným potížím ne pouze v práci. Proto každý výraznější a jasný projev nesouhlasu vyžaduje někdy až extrémní odvahu.

„Drazí přátelé na Ukrajině a ve světě. Jsme rukojmí šíleného teroristy. Promiňte nám, že jsme vás neochránili. My vás milujeme. Skončil Hitler, skončil Stalin, skončí i Putin. Prosím, promiňte nám,“ vzkazovala Polina ve svém zatím posledním vyjádření. Připojila i velký nápis Ne válce!.

Teď nemohu, zase začalo bombardování
Valerie žije v centru ukrajinského hlavního města společně se synem. Je z těch, kteří, zatím, před válkou neodešli. Valerie se snaží psát na sítích o tom, jak dobu prožívá ona. Průběžně píše o tom, co se v bojujícím městě děje. Na rozdíl od ruského prostředí sociálních sítí se nemusí bát psát o válce. Její strach je ale zcela jiný. „Ozvu se, ale teď zase začalo bombardování. Utíkáme do krytu,“ vzkázala nám během komunikace přes FB.

Pokud je to možné, podělí se o atmosféru, v jaké Kyjevané přežívají ruskou agresi. Není to radostné čtení. „Před večerním zákazem vycházení jsem se šla projít. Odněkud zní protiletadlová palba. Znamená to, že oni útočí a naši je sestřelují. I díky ukrajinské armádě jsem na svou zemi pyšná. Ulice i dvory v okolí jsou ponořené do tmy. Další rodina z našeho vchodu odjela. Svět se scvrkl do displeje notebooku. Už vím, co znamená žít ze dne na den. Prosím Všemohoucího jen o jediné. Ať všichni dobří lidé přežijí,“ vzkazuje z Kyjeva Valerie.

Opět ale končí psaní „běžným“ konstatováním. „Znějí sirény,“ loučí se a spěchá se synem do krytu. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek

Opravdu věříme, že v každém z nás dřímá umělec, říká spoluzakladatel projektu ArtMoment

vydáno 19. května 2024  7:00

Během covidu parta tří studentů v Praze rozjela ArtMoment, projekt se zážitkovým malováním. Jejich kurzy už prošly tisíce lidí a vymýšlejí novinky – nyní...  celý článek

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek