metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Vrazi nedopadeni. Nový český thriller Promlčeno otevírá citlivé společenské téma

  19:01
Promlčecí doba u vraždy se v Česku pohybuje od 15 do 30 et. Jsme jedním z několika států v Evropě, které stále institut promlčení udržují. Až 94 procent Čechů však s touto podobou zákona dle průzkumů nesouhlasí.
Karel Roden nemá zločince rád. | foto: Bontonfilm

Na téma, jež není v české společnosti příliš rozšířené, se zaměřil režisér Robert Sedláček. Karel Roden se v hlavní roli objeví po dlouhých pěti letech.

Osobní zkušenosti
Do českých kin vstoupil nový film Promlčeno. S tématem promlčení jsou spojeny i osobní příběhy hereček z filmu Vilmy Cibulkové a Julie Šurkové.

„Měla jsem spolužáka Pavla, kterého na přechodu v Praze přejelo auto. Auto projelo rychlostí 130 kilometrů v hodině a zmizelo. Dnes už je to promlčeno a pachatel nikdy nebyl nalezen,“ vypráví Vilma Cibulková, která dodává, že se s podobným filmem ještě nikdy nesetkala. A že do poslední chvíle nevěděla, jak film nakonec dopadne.

Případ Julie Šurkové se promlčení postupně blíží. Její otec zmizel před patnácti lety. „Můj táta slavil čtyřicáté narozeniny a druhý den najednou zmizel. Nikdo neví, co se stalo, já si myslím, že je mrtvý. Je důležité mít kam položit květinu, zapálit svíčku,“ popisuje mladá herečka Šurková.

Trest jako terapie
„Trestné činy se pachateli nesmějí vyplácet ani po mnoha letech. Trest viníka skutečně pro pozůstalé obětí vražd plní také jakousi psychoterapeutickou funkci principem satisfakce, zadostiučinění,“ říká známý český psychiatr Cyril Höschl.

U trestných činů se délka promlčení v Česku odvíjí od jejich závažnosti. Kupříkladu podvod může být promlčen dle podmínek už za tři roky a znásilnění již za pět let. U vraždy je spodní hranice patnáct let, horní třicet let.

Z výzkumu agentury IPSOS vyplynulo, že Češi se celkově k institutu promlčení staví velmi negativně. Až 94 procent lidí není spokojeno se současnou podobou zákona.

Atraktivní téma
Na kontroverzní téma se zaměřili také filmaři ve filmu Promlčeno. „Je násilná smrt, konec lidského života, přijatelná? Není. Zabils, takže dokud budeš žít, tak to nepromlčíme,“ shrnuje film i svůj názor na problematiku režisér snímku Robert Sedláček.

Karel Roden se po několika letech vrací do Prahy, aby se ve filmu přes živé vysílání v rádiu k jednomu takovému případu vrátil.

„Jedním z důvodů promlčení je slábnutí důkazů a riskuje se tak, že bude odsouzen někdo nevinný. Ten je jediný, kterému rozumím. Je ale hrozné, že i když se na pachatele později přijde, sám se třeba přizná, nelze ho už potrestat, nechci si ani představovat, že by se mě to týkalo,“ vyjadřuje se k problematice herec Roden.

„Věděl jsem, že se vražda dá promlčet. Ale i v Evropě jsou státy, kde vražda promlčet nelze, jinde je zase promlčecí lhůta delší než v ČR. U nás se nepromlčují na základě mezinárodních dohod jen zločiny proti lidskosti, genocida a válečné zločiny,“ vysvětluje problematiku představitel hlavní postavy filmu Promlčeno.

Promlčení v Česku existuje z několika důvodu. „Pokud se pachatel nedopustil dalšího trestného činu, tak se předpokládá, že se napravil. Společnost sama postupem času ztrácí zájem na potrestání pachatele. Promlčecí lhůta funguje jako stimul na orgány činné v trestním řízení, aby co nejdříve našli pachatele,“ vysvětluje advokát Robert Plicka. Dalším důvodem je, že postupem času dochází ke ztrátě a oslabení důkazů, mohl by tedy být potrestán i nevinný.

U vraždy je v tuzemsku promlčecí doba patnáct let

  • U výjimečných typů vraždy, například zvlášť surové vraždy, vraždy těhotné ženy, na dítěti, je to třicet let. 
  • U ostatních trestných činů se délka promlčení v Česku odvíjí od jejich závažnosti. Kupříkladu podvod může být promlčen dle podmínek už za tři roky a po znásilnění musí pachatel na svou bezúhonnost čekat pouhých pět až patnáct let, a to podle toho, na kom se znásilnění pachatel dopustil, zda se zbraní a s jakými následky pro oběť.
  • „Pozůstalí si určitě zaslouží, aby byl pachatel potrestán. Je tedy otázkou, jestli by Česko nemělo zvýšit trestní sazbu nebo rozšířit okruhů nepromlčitelných trestných činů,“ míní advokát Robert Plicka.
  • Thriller vstoupil do kin teprve včera. Pár týdnů před premiérou zažili jeho tvůrci šok. Plakát k filmu podepsaný Rodenem a Bárou Bočkovou se vydražil za více než sto tisíc korun. Původně ho vyhrál náhodný mladý muž v soutěži na Facebooku. 
  • Po obdržení své výhry ji zkusil z legrace nabídnout do aukce. Zpočátku bláhový nápad se vyplatil a koupil jej sběratel Alexej Jaroš ml. Svou vášeň pro filmový plakát pravděpodobně získal po svém otci, Alexej Jaroš st. je totiž autorem plakátů k mnoha známým českým filmům.
  • Mimo jiné vytvořil plakáty k snímkům Marečku, podejte mi pero, Jak utopit doktora Mráčka, Tajemství hradu v Karpatech, Léto s kovbojem, Fešák Hubert nebo Jen si tak trochu písknout. „Plakát jsem potřeboval, abych uzavřel svoji sbírku,“ říká nový majitel.
Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek