metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Klíště vyčkávající na kolemjdoucí oběť | foto: RudeMetro.cz

Sezona klíšťat je zase tady. Na co si dát pozor a jak se chránit

  5:25
Nevábní a krvežízniví roztoči číhají ve vysoké trávě, vlhku i lesích.

Radost z teplých jarních dnů narušuje zvýšená aktivita klíšťat. Začátek jejich sezony aprílové počasí sice neobvykle zpomalilo, největší nápor se očekává už v těchto dnech. Lékaři opět bijí na poplach, aby lidé nepodceňovali očkování proti klíšťové encefalitidě. „Proočkovanost populace v Česku je proti této nemoci stále velmi nízká. V současné době nedosahuje ani dvaceti procent, na rozdíl například od Rakouska, kde činí přes devadesát pět procent,“ říká pro server iDNES.cz primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.

Podle dat starých několik dnů ze serveru Klíště.cz je největší výskyt klíšťat infikovaných encefalitidou v Jihomoravském kraji, nejmenší riziko nákazy je ve Zlínském kraji. Kromě klíšťové encefalitidy přenášejí klíšťata také lymeskou boreliózu, proti níž očkování není. Pravděpodobnost nákazy je nejvyšší v Jihomoravském a Olomouckém kraji, nejnižší hrozbou jsou klíšťata z Vysočiny a Pardubického kraje. Boreliózou se mohou nakazit i naši zvířecí miláčci.

Jak se chránit

Do přírody se doporučuje nosit světlé a hladké oblečení, na kterém jsou klíšťata lépe vidět. Vhodné jsou dlouhé rukávy i nohavice a vysoké boty. Nejčastěji se klíšťata přisají v měkkých místech v podkolenních jamkách, v podpaží, tříslech, ve vlasech nebo za ušima.

Nepřichycené klíště se může po těle pohybovat i několik hodin, proto je vhodné se po příchodu domů důkladně prohlédnout. Prevenci zajistí také repelenty. Podle výzkumů imunoložky Aleny Žákové dokážou odpudit až 96 procent klíšťat.

První pomoc
Jakmile objevíte přisáté klíště, co nejdříve je vyndejte. Nesnažte se je udusit lihem, zmrazit nebo vypálit. Omráčené klíště totiž začne do ranky zvracet, čímž se rozšíření infekce zvyšuje.

Pokud se vám nepodaří odstranit celého parazita, nezoufejte. Samotná kusadla nebezpečí nepředstavují, buď se vydrolí, nebo vyhnisají. Ranku je vhodné vydezinfikovat a několik dní pozorovat. Lékaře vyhledejte, bude-li se zarudnutí zhoršovat.

Velikost klíštěte vám také pomůže odhadnout dobu přisátí. Čím déle byl parazit přisátý, tím více riziko infekce stoupá.

Klíšťová encefalitida

  • Zákeřná nemoc s trvalými následky, před kterou ochrání očkování.
  • K přenosu encefalitidy dochází už po dvou hodinách od přisátí klíštěte.
  • Lidem nad 50 let hradí očkování zdravotní pojišťovna.
  • Po prodělání klíšťové encefalitidy vzniká dlouhodobá imunita v řádu 20 až 30 let.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek