metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Mužský svět. Ženský svět. A proč ne oba dohromady, když to jde

  13:20
Lepší produktivita i efektivita, podpora inovativního myšlení a kreativity, ale také vyšší zisk firmy. Může to zajistit smíšený pracovní tým.
Důležité jsou nápady, ne pohlaví. | foto: Archiv

Parta složená jen z mužů, nebo jen z žen, jen z mladých, nebo jen ze starých? Pohled na to, jak by měl vypadat kolektiv v práci, se stále u všech neshoduje.

Dobře namixovaná struktura však obvykle přináší hlavně výhody. To všechno jsou důvody, proč se zaměstnavatelům vyplatí nespoléhat se jen na čistě mužský nebo ženský pracovní kolektiv.

Různorodost ano, ale muži mají větší šanci
Pracuje se vám lépe ve smíšeném kolektivu, nebo v kolektivu s jednoznačnou převahou mužů či žen? V kterém z nich se cítíte příjemněji? Pokud jste na tom podobně jako většina lidí, nejspíš odpovíte, že v tom smíšeném. Tak zněly otázky v průzkumu, který zpracovala společnost Randstad v mezinárodním měřítku. Dotazování se nevyhnulo ani Česku.

Jak vyplynulo ze závěrů, práci ve smíšeném kolektivu upřednostňuje devět z deseti českých zaměstnanců. To ale ještě neznamená, že by diverzita na pracovišti byla u nás standardem a přirozeně upřednostňovaným řešením. Průzkum také ukázal, že tři čtvrtiny lidí si myslí, že pokud se o stejnou pozici uchází muž a žena se shodnými pracovními zkušenostmi, přednost dostane spíše muž.

Světlou výjimkou je třeba Eva Kučmášová, ředitelka komunikace společnosti Canon pro střední Evropu: „Vysoké manažerské pozice ve velkých společnostech byly ještě před pár lety většinově mužským světem. Osobně jsem se však při výběrovém řízení regionálního vedení nesetkala s žádnými překážkami ani předsudky. Hodnotily se výhradně zkušenosti a chuť měnit věci k lepšímu.“

Proč se pracovní trh po letech strnulosti v některých oblastech už rozhoupal ke změně zaběhlého přístupu? Smíšený pracovní kolektiv je totiž výhodný jak pro zaměstnance, tak i zaměstnavatele. Tady je několik důvodů, proč se vyplatí ho upřednostnit.

Efektivita je prokazatelná
Tým, který není složený výhradně z žen či mužů, pracuje mnohem produktivněji a efektivněji. K tomuto závěru dospěli autoři výzkumu provedeného na prestižní americké univerzitě MIT a publikovaného v Journal of Economics and Management Strategy. Výzkumu se zúčastnilo víc než šedesát pracovních kolektivů a výsledkem bylo zjištění, že pokud jsou na všech pozicích zastoupeni muži i ženy, produktivita i efektivita týmu jednoznačně vzrůstají. Podle autorů výzkumu je tomu tak proto, že ve smíšeném kolektivu je k dispozici i diverzifikovanější „sada“ schopností, díky níž daný tým dosahuje lepších výsledků.

Podpora kreativity
„Bez kreativity nemůže žádná moderní společnost existovat. Smíšený tým nabízí možnost pohlédnout na jeden problém z mnoha úhlů, což zase podporuje neotřelá řešení a nové nápady,“ říká Eva Kučmášová a dodává, že podnětné prostředí navíc motivuje talentované zaměstnance k tomu, aby ve firmě zůstali.

Tento postřeh potvrzují i odborníci, kteří vliv diverzity na kreativitu pracovních týmů zkoumali. Podle nich vykazují smíšené kolektivy mnohem větší kreativitu než týmy, v nichž je zastoupeno pouze jedno pohlaví. Jsou také mnohem víc motivované k tomu, aby hledaly nová řešení a řešily případné konflikty.

Firmy vydělají víc
Častým argumentem zaměstnavatelů proti ženám na vyšších pozicích je tvrzení, že žena je „omezena“ dětmi a mateřskou rolí, takže nutně neprodukuje firmě takový zisk jako muž. Jenže provedené výzkumy dokazují pravý opak: společnosti se smíšeným kolektivem vykazují větší zisk než společnosti s výhradně mužskými týmy.

Například výzkum, který v roce 2018 zpracovala společnost BCG a kterého se zúčastnilo 1700 firem z osmi zemí světa, ukázal, že u tří čtvrtin z nich vedla diverzita mezi zaměstnanci k vyšším ziskům. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je u firem, kde jsou ve vedoucích pozicích zastoupeny i ženy, o třiapadesát procent větší.

Smíšené týmy bývají chytřejší
Vědecké pojednání publikované v roce 2016 v Harvard Business Review dokazuje doposud provedené výzkumy, že diverzifikované pracovní týmy se při řešení problémů drží mnohem víc faktů a dělají méně chyb. Rozhodují se objektivněji a jejich členové se při hledání možných řešení navzájem motivují.

„Nemyslím si, že dává smysl muže a ženy jakkoliv porovnávat a paušalizovat. Diverzitu v týmu navíc chápu i z pohledu věku a stavu – podporuji například nejen ženy, ale i muže k tomu, aby nasbírali nové životní zkušenosti na rodičovské dovolené. Právě prolnutí všech těchto úhlů pohledu je totiž v mnohých ohledech nesmírně obohacující a ku prospěchu věci,“ říká Eva Kučmášová.

Diverzita urychluje řešení problémů
S tím souvisí také řešení problémů, které je v diverzifikovaných skupinách rychlejší a efektivnější. Když například vědci z Carnegie Mellon University, Union College a MIT provedli výzkum, v němž nechali skupinky lidí řešit různě složité problémy, zjistili, že nejlepších výsledků dosahují ty týmy, v nichž byli podobným dílem zastoupeni muži i ženy. Ženy se projevovaly jako sociálně vnímavější, dokázaly se lépe orientovat v chování a reakcích ostatních, zatímco muži lépe vyhodnocovali „tvrdá“ data.

„Úspěchu se dá dosáhnout jen v případě, že se pracovní tým umí vypořádat s novými, nečekanými situacemi, najde neotřelá řešení a nebojí se otevřít novým podnětům. Právě proto je podle mého diverzita tak důležitá a úspěšné společnosti si tuto skutečnost uvědomují,“ uzavírá Eva Kučmášová. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Zastupitelé Mladé Boleslavi dnes budou hlasovat o výměně primátora

vydáno 29. dubna 2024  0:22

Zastupitelé Mladé Boleslavi dnes budou hlasovat o volbě nového primátora. Raduana Nwelatiho (ODS), který vede město od roku 2006, by měl ve funkci...  celý článek