metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Zakleté pírko. Do kin vstoupila již devátá Troškova pohádka

  5:53
Zkušený režisér se po divácky úspěšné pohádce Čertoviny vrátil po dvou letech znovu k tomuto žánru. Jeho nový snímek je k vidění od čtvrtka.
Anastasia Chocholatá a Lukáš Pavlásek v pohádce Zakleté pírko | foto: CinemartMetro.cz

Zdeněk Troška podle scénáře, který napsal společně s Markem Kališem, natočil svou devátou pohádku Zakleté pírko. „Jde opět o klasickou pohádku, vyprávíme příběh chudé dívky, která se vydá do světa vysvobodit zakletého prince,“ naznačuje děj nového filmu režisér Zdeněk Troška. „Pohádkový žánr je to nejkrásnější, co vůbec existuje,“ říká režisér. „Pohádky jsou věčné, dívají se na ně všechny generace od dětí po babičky a dědečky, a když se udělá pohádka s láskou, tak je nesmrtelná,“ říká Zdeněk Troška, proč se nechal zlákat a vrátil se k tomuto žánru.

Troškovy pohádky patří k nejnavštěvovanějším českým filmům. Tu první, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, natočil v roce 1987 a v kinech ji tehdy vidělo na 450 tisíc diváků. Prozatím poslední pohádka Čertoviny je třetím divácky nejúspěšnějším českým filmem roku 2018, v kinech ji vidělo 356 132 diváků, při televizní premiéře v průběhu velikonočních svátků 2019 ji pak na obrazovkách televize Prima ve dvou uvedeních zhlédlo téměř 1,3 milionu diváků. Všechny Troškovy pohádky si připisují další statisíce diváků při televizních uvedeních. Přestože se režisér na počátku natáčení dal slyšet, že Zakleté pírko je jeho poslední pohádkou, všichni věří, že tomu tak nebude.

Hlavní nadpřirozenou postavou filmu je vodník v podání Lukáše Pavláska. Aninku, která se vydá do světa najít a zachránit svého milého, hraje Anastasia Chocholatá.

Zakletého prince Vítka vytvořil Petr Urban, v rolích zlých sester Žouželíny a Boubelíny se představí Šárka Vaculíková a Lucie Polišenská, spolupráci s Troškou si zopakují Sara Sandeva jako zlá princezna Ebenie nebo Andrea Hoffmannová v roli kněžny. Mladého knížete, jehož Aninka s Vodníkem také zachrání, vytvoří Marek Lambora ze seriálu Černé vdovy. Další postavy hrají například Martin Stránský, Dana Syslová, Jitka Smutná nebo Václav Svoboda.

Zakleté pírko vzniká stejně jako pohádka Čertoviny, v produkci společnosti Fénix Film Dany Volákové a Michaely Flenerové. „Fenomén filmové pohádky je v naší kinematografii tradiční, nicméně doba se průběžně mění a nároky na příběh, který by pobavil nejen děti, ale i jejich rodiče, se neustále stupňují. Zdeněk Troška sází na žánrové pohádkové principy, na typologické rysy. Funkční a osvědčené kombinuje s přitažlivou výtvarnou stylizací a žánrovou jasnou definici s polarizací dobra a zla. Prostě to je klasická pohádka,“ říká producentka Dana Voláková.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek