metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 19 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel
Anastasia Chocholatá a Lukáš Pavlásek v pohádce Zakleté pírko | foto: CinemartMetro.cz

Zakleté pírko. Do kin vstoupila již devátá Troškova pohádka

  5:53
Zkušený režisér se po divácky úspěšné pohádce Čertoviny vrátil po dvou letech znovu k tomuto žánru. Jeho nový snímek je k vidění od čtvrtka.

Zdeněk Troška podle scénáře, který napsal společně s Markem Kališem, natočil svou devátou pohádku Zakleté pírko. „Jde opět o klasickou pohádku, vyprávíme příběh chudé dívky, která se vydá do světa vysvobodit zakletého prince,“ naznačuje děj nového filmu režisér Zdeněk Troška. „Pohádkový žánr je to nejkrásnější, co vůbec existuje,“ říká režisér. „Pohádky jsou věčné, dívají se na ně všechny generace od dětí po babičky a dědečky, a když se udělá pohádka s láskou, tak je nesmrtelná,“ říká Zdeněk Troška, proč se nechal zlákat a vrátil se k tomuto žánru.

Troškovy pohádky patří k nejnavštěvovanějším českým filmům. Tu první, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, natočil v roce 1987 a v kinech ji tehdy vidělo na 450 tisíc diváků. Prozatím poslední pohádka Čertoviny je třetím divácky nejúspěšnějším českým filmem roku 2018, v kinech ji vidělo 356 132 diváků, při televizní premiéře v průběhu velikonočních svátků 2019 ji pak na obrazovkách televize Prima ve dvou uvedeních zhlédlo téměř 1,3 milionu diváků. Všechny Troškovy pohádky si připisují další statisíce diváků při televizních uvedeních. Přestože se režisér na počátku natáčení dal slyšet, že Zakleté pírko je jeho poslední pohádkou, všichni věří, že tomu tak nebude.

Hlavní nadpřirozenou postavou filmu je vodník v podání Lukáše Pavláska. Aninku, která se vydá do světa najít a zachránit svého milého, hraje Anastasia Chocholatá.

Zakletého prince Vítka vytvořil Petr Urban, v rolích zlých sester Žouželíny a Boubelíny se představí Šárka Vaculíková a Lucie Polišenská, spolupráci s Troškou si zopakují Sara Sandeva jako zlá princezna Ebenie nebo Andrea Hoffmannová v roli kněžny. Mladého knížete, jehož Aninka s Vodníkem také zachrání, vytvoří Marek Lambora ze seriálu Černé vdovy. Další postavy hrají například Martin Stránský, Dana Syslová, Jitka Smutná nebo Václav Svoboda.

Zakleté pírko vzniká stejně jako pohádka Čertoviny, v produkci společnosti Fénix Film Dany Volákové a Michaely Flenerové. „Fenomén filmové pohádky je v naší kinematografii tradiční, nicméně doba se průběžně mění a nároky na příběh, který by pobavil nejen děti, ale i jejich rodiče, se neustále stupňují. Zdeněk Troška sází na žánrové pohádkové principy, na typologické rysy. Funkční a osvědčené kombinuje s přitažlivou výtvarnou stylizací a žánrovou jasnou definici s polarizací dobra a zla. Prostě to je klasická pohádka,“ říká producentka Dana Voláková.

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek