metro.cz

Dokážou ve vodárně v Podolí ještě vyrábět vodu? To prověří velká zkouška

  14:26
Pražské vodovody a kanalizace spustily zkušební provoz vodárny v Podolí, která v současné době slouží jako záložní zdroj vody. Účelem zkoušky je zkontrolovat všechna zařízení pro případ, že by vodárna musela začít vyrábět pitnou vodu. Pražanům nyní dodávají vodu vodárny Káraný a Želivka.
Podolská vodárna. | foto: ŠJů - Wikimedia Commons

"Cílem je ověřit všechny funkce a stroje, které jsou nutné k tomu, kdybychom museli najet na plný provoz. Pokud by k tomu došlo, jsme schopni dodávat vodu do 48 hodin," řekl šéf podolské vodárny Karel Hlaváček.

Voda půjde do laboratoře, zbytek se vyleje

V rámci zkušebního provozu je načerpána voda do všech nádrží, otestují se pískové filtry na čištění vody, čerpadla nebo strojovna. Následně vyrobenou vodu vodárna nechá posoudit v laboratoři. "Vodu, kterou vyrobíme, nepustíme mezi lidi, bude vypuštěna do kanalizace," řekl Hlaváček. Pokud se objeví závady, po skončení testu je zaměstnanci opraví. V běžném režimu pracuje v Podolí 11 lidí ve čtyřech směnách. V případě, že vodárna vyrábí vodu v plném provozu, přibude k nim ještě devět zaměstnanců.

Podolská vodárna je schopna vyrobit a odčerpat až 2200 litrů vody za vteřinu. "To je ale maximální možný výkon, který jsme nikdy nemuseli produkovat," uvedl Hlaváček. Z Podolí čerpají vodu do vodojemů na Floře, Karlově, Zelené lišce a na Brusku, odkud putuje dále k Pražanům. Míchána je tady voda z Vltavy, Jizery i z Želivky. Budova vodárny byla postavena v novoklasicistním stylu ve 20. letech 20. století podle návrhu architekta Antonína Engela. Průčelí památkově chráněné budovy zdobí devět soch zobrazujících české řeky.

Autor: ČTK
zpět na článek