metro.cz
Slavnostní odhalení sochy Garden Butterfly na zrekonstruovaném Ortenově náměstí. Akce se zúčastnil slavný brazilský sochař Romero Britto, který Praze 7 sochu věnoval. | foto: MČ Praha 7

Opravené Ortenovo náměstí krášlí nová socha pestrobarevného motýla

  17:54
Sedmá městská část dnes slavnostně otevřela zrekonstruované Ortenovo náměstí. Při té příležitosti v parku odhalila sochu brazilského umělce Romera Britta, jehož proslulá díla zdobí veřejná prostranství řady světových velkoměst - New York, Washington, Hollywood, Peking či Monako.

Plastiku motýla s názvem Garden Butterfly věnoval brazilský umělec Praze 7 již v roce 2009 a dnes se osobně zúčastnil jejího slavnostního odhalení. Akce se konala rovněž za účasti zástupců brazilského velvyslanectví v Praze, kteří zprostředkovali dohodu a pomohli najít vhodnou lokalitu pro umístění sochy. „Je mi skutečnou ctí a potěšením sdílet své umění se všemi občany a návštěvníky úžasné Prahy,“ řekl Romero Britto. „Umění Romera Britta velice dobře vyjadřuje brazilskou duši a přítomnost Garden Butterfly v Praze přinese tomuto nádhernému městu trochu barev a tepla z Brazílie,“ řekl J.E. George Monteiro Prata, velvyslanec Brazilské federativní republiky.

Oprava náměstí byla rozsáhlá

Přípravu rekonstrukce svého největšího náměstí Praha 7 zahájila již v polovině roku 2008, do jeho výsledné podoby mluvili i občané městské části. Na základě podnětů veřejnosti městská část upravovala například počet odpadkových košů, umístění laviček či herní prvky na dětském hřišti.

Rekonstrukce byla velmi komplexní a zahrnovala i podpovrchové práce, včetně  rozvodů elektřiny, vody a kanalizace. Stavbaři opravili chodníky, vyměnili veřejné osvětlení, instalovali nové lavičky, stojany na jízdní kola a další mobiliář. Dále zde byly umístěny nové odpadkové koše a dvě stanoviště se třemi velkoobjemovými podzemními kontejnery na tříděný odpad. Proměnou prošel rovněž místní park, vedle základní školy ho navíc ozdobila fontána. Rekonstrukcí totiž prošlo také zdejší hřiště

Slavný sochař

  • Romero Britto v současnosti žije a tvoří převážně v USA.
  • Díky nezaměnitelnému stylu jsou jeho díla vystavována v galeriích na pěti kontinentech.
  • Své obdivovatele našel mezi významnými světovými osobnostmi politického i kulturního života od španělského krále, rodiny Kennedyových, až po Madonnu či Michaela Jacksona.
  • Jako představitel nevšedního umění je pravidelně zván k přednáškám na univerzitách, jako jsou Yale, Harvard nebo Georgetown.

Komentáře

zpět na článek