metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Slavný průmyslník Emil Kolben bude mít památník hned vedle své ulice

  14:00
Praha 9 postaví pomník Emilu Kolbenovi, významnému průmyslníkovi spjatému s devátou městskou částí. Památník by měl vyrůst u náměstí Organizace spojených národů. "Tvořit jej budou skleněné desky zobrazující Kolbena a jeho spolupracovníky," řekl místostarosta Tomáš Portlík. Pomník by měl být odhalen v září.
Kolbenův památník | foto: Praha 9

Radnice vyhlásila kvůli památníku připomínajícím Kolbena výtvarnou soutěž, výběrová komise ale žádného vítěze nedoporučila. Praha 9 se přesto rozhodla v pořadí druhý návrh použít. "Natolik se nám líbil, že jsme věděli, že ho chceme postavit," poznamenal Portlík.

Kloben bude v životní velikosti

Pomník bude tvořit pět postav v životní velikosti, jejich podobu autor získal ze staré černobílé fotografie. Podobizny z nerozbitného skla budou postaveny před bílou deskou z mléčného skla. Postavy kromě Kolbena zobrazují jeho spolupracovníky z Edisonových dílen v americkém městě Schenectady. Fotografie pochází z roku 1889. Autor návrhu ze skupinového fota vybral muže, kteří stejně jako Kolben zemřeli v koncentračním táboře nebo na bojištích světové války.

"Pět ústředních postav, zvětšených rastrem do životních rozměrů, natištěných na ploché sklo, připomíná terče na střelnici, ve kterou se velká část světa po nějaké době proměnila," popsal svůj návrh autor památníku, kterým je Martin Suchánek. Dojem terčů podle Portlíka umocňují díry v místech, kde byli dotyční raněni.

Na památník přispěje i firma, kterou Kolben zakládal

Památník bude stát 1,6 milionu korun bez DPH, z toho 900 tisíc korun přispěje ČKD GROUP, tedy podnik, který dodnes nese Kolbenovo jméno v názvu (Českomoravská Kolben Daněk). "Doktor Emil Kolben patří mezi nejvýznamnější české podnikatele a techniky s velkým přesahem do zahraničí, takovéto osobnosti je potřeba si v naší zemi stále připomínat," řekl předseda představenstva a generální ředitel ČKD GROUP Jan Musil.

Památník bude stát v místech, kde začíná Kolbenova ulice poblíž náměstí Organizace spojených národů. Podle místostarosty Adama Vážanského je toto místo branou do Prahy 9. "Pomník měl odhalovat v září, v současné době radnice zajišťuje potřebná povolení," dodal. Vážanský počítá, že by v budoucnu pomník mohl sloužit také pro vzpomínkové akce například při výročích vzniku Československa nebo konce druhé světové války. Městské části Praha 9 zatím podobné místo chybí.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek