metro.cz
Stavební předpisy má na starosti náměstek primátorky Matěj Stropnický. | foto: SZ

Praha vymění problematické pasáže stavebních předpisů. Bezvládí nehrozí

  14:26,  aktualizováno  17:55
Praha vyškrtá z pražských stavebních předpisů problematické části a nahradí je odkazy na ty celorepublikové. Vyhoví tak připomínkám ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Tomu vadilo, že informaci o schválení předpisů Praha nezaslala Evropské komisi. Návrh nového znění předloží Praha ministerstvu a v úterý jej schválí pražští radní. Ve středu se kvůli nim sejdou primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a ministryně Karla Šlechtová.

„V úterý bude návrh schvalovat rada a ještě dnes jej odešleme ministerstvu,“ potvrdil náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ). Nové znění předpisů dostanou k připomínkování i všechny městské části. Definitivní verze by pak měla být radou schválena v průběhu ledna.

Část předpisů nahradí pasáže již schválené Evropou

Radní hlavního města některé pasáže, které vyžadují takzvanou notifikaci EK, vymění za části, respektive odkazy na ně, z „celostátních“ předpisů. Ty platí a nevyžadují žádné další úpravy. Proces v EK zabere až deset měsíců a v případě přerušení platnosti a čekání na usnesení EK by nové předpisy nemohly platit. V Praze by tak platily pouze předpisy celostátní - ty však jako celek nejsou na hlavní město aplikovatelné.

Pražské stavební předpisy jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu a vešly v platnost v říjnu. Určují podmínky, za kterých se může v Praze stavět. Na jejich základě mimo jiné nebudou moci vznikat nové samostatně stojící billboardy, a až těm současným skončí platné stavební povolení, firmy budou muset obří reklamní poutače a plochy odstranit. Právě tato část předpisů vyvolala v uplynulých měsících bouřlivou debatu.

Stavební předpisy se ještě budou měnit

Ze zápisu jednání mezi městem a ministerstvem z 18. listopadu vyplývá, že ani toto řešení prostřednictvím novely by nemuselo být konečné. Podle závěru jednání hrozí riziko „velké obtížnosti identifikace všech takových ustanovení“. I takovou novelu by mohla vyžadovat EK k notifikaci. Podle Stropnického je ale dokument nyní neaktuální a MMR již městu sdělilo, jak problém vyřešit, aby nevznikly další potíže.

Na obhajobu zachování a novelizace předpisů se postavilo několik významných architektů v čele s Ladislavem Lábusem. Vedení města zaslali otevřený dopis, ve kterém žádají, aby pražské stavební předpisy nebyly zrušeny. „Apelujeme na vás, abyste nepodlehli mediálnímu tlaku na zrušení pražských stavebních předpisů,“ píší. Kvůli stavebním předpisům již dříve vyvolala billboardová firma Bigboard silnou mediální kampaň, v níž kritizovala bývalého primátora Tomáše Hudečka (bezp.). Pokud nebudou předpisy zrušeny, hrozí státu arbitráží.

Komentáře

zpět na článek