metro.cz

Konec hadů a papoušků. Město mění i pravidla pro pouliční umělce

  6:06
Už žádná zvířata! A hudební zesilovače jen tam, kde je to nezbytně nutné. Pravidla pro pouliční uměleckou produkci neboli busking se v Praze už brzy zase změní.
Město chce vyhláškou omezit vystoupení pouličních hudebníků a dalších produkcí.

Město chce vyhláškou omezit vystoupení pouličních hudebníků a dalších produkcí. | foto: Jan David, Metro.cz

Novela vyhlášky, která změní pouliční produkce, by měla platit od letošního 1. července. Její znění však ještě není definitivní.

„Pouliční umělce nechceme z ­ulic dostat. Na druhé straně je ale jejich produkci potřeba sladit se zájmy rezidentů,“ říká primátorka Adriana Krnáčová. Za poslední dva roky podle ní magistrát eviduje desítky stížností, především na hluk, ale také na nevhodnou produkci nebo znečišťování veřejného prostranství.

Návrh také rozšiřuje seznam ulic, ve kterých je hudební produkce zakázána: přibyla Mostecká ulice na Malé Straně. Nově by tak ve vyhlášce mělo být osmnáct ­ulic a prostranství, kde je hudební produkce zakázána.

Večer bude muset být klid o půl hodiny dříve

Zpěv či hra na hudební nástroj jsou již zakázány například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí nebo v Karlově ulici. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.

Vystupující zřejmě budou mít od července také zakázáno při produkci využívat zvířata. Změněna má být také doba, kdy je možné busking - pouliční produkci - provozovat. Zatímco nyní je to od 10 do 21.30 hodin, nově to zřejmě bude od 9 do 21 hodin.

Polovina produkcí je jen maskované žebrání, říká starosta

Vystupující nesmí zabírat více než dva metry čtvereční na osobu. Pouliční produkce je v ulicích metropole povolena více než dva roky. K ­první změně ve vyhlášce sáhlo město již loni.

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého ale zůstává vyhláška dál na půli cesty. „Konečná vize není zakazovat, ale povolovat,“ vysvětluje Lomecký. Polovina produkcí v ­ulicích je podle něj jen maskované žebrání. Na veřejných prostranstvích by se měly objevovat jen produkce, které mají přiměřenou úroveň a neobtěžují své okolí. „Někdy mám pocit, že nám produkce pod okny vybubnuje mozek z hlavy,“ dodává Lomecký.

Autor: Robert Oppelt
zpět na článek