Podle primátorky Krnáčové je spodní část Václavského náměstí nyní nesourodá. „Zajíždějí tam sice auta, ale jen omezeně. Nejsou tam také úplně vhodně zvolené způsoby prodeje,“ uvedla. Je podle ní třeba projednat celkovou podobu spodní části náměstí, nejen ve spolupráci s Prahou 1, ale také s odborníky.
Diskuse se dál povede také nad prodejními stánky, které hlavní město řeší už dlouho. Původně jich bylo na náměstí 23, zbývá už jich méně než polovina. Praha se rozhodla vyměnit prodejny i jejich provozovatele, ke konci roku 2012 proto ukončila většinu nájemních smluv. Provozovatelé odmítali prodej ukončit a Praha se s nimi kvůli nezaplacenému nájmu a poplatkům doteď soudí. „Určitě bychom chtěli stánky, které nejsou permanentní a napojené na sítě, ale velmi rychle likvidovatelné,“ potvrdila Krnáčová.
Co bude dál s pouličními umělci? Chystá se vyhláška
Se starostou Lomeckým probírala také pouliční umělce, tzv. buskery, jejichž produkci chce městská část regulovat, protože občané si na ni stěžují. „Na druhé straně busking obveseluje obraz Prahy 1. Zahraniční návštěvníci jsou na něj zvyklí,“ doplnila primátorka.
Busking je nyní povolen jen na několika vybraných místech, jedním z nich je právě Václavské náměstí. Návrh novely vyhlášky magistrátní úředníci připravovali už vloni v létě, nakonec se ale kvůli volbám nedostala až k projednání rady. V současné době se jí zabývá výbor pro kulturu.