metro.cz

Dalších 10 fotografií v galerii
Josefina Jonášová a Magdaléna Staňková vymalovaly podchod u stanice metra Ládví. | foto: Alexander BerezinMetro.cz

Šedivý podchod ji štval, tak ho vymalovala černobílými pandami

  12:52
Špinavý a věčně posprejovaný podchod byl dlouho ostudou osmé městské části. Přestože tudy denně procházejí do metra stovky lidí, umělkyni Josefina Jonášová byla jediná, která se rozhodla s jeho vzhledem něco udělat. „Skicla jsem na papír několik návrhů, jak by mohl podchod vypadat lépe a zašla na radnici Prahy 8,“ říká Jonášová.

Co vás přimělo k rozhodnutí změnit podchod v přehlídku pand?

Bydlím kousek od metra a podchodem procházím prakticky denně. Vždycky mě štvalo, že se několikrát ročně kvůli nepříliš zdařilým tagům sprejerů neustále vymalovává na šedo. Podle mého názoru je to trochu nuda. Skicla jsem tedy na papír pár námětů a zašla na radnici Prahy, kde se můj nápad setkal s pozitivním ohlasem.

Proč výběr motivu padl právě na pandy?

Vybíralo se celkem ze tří motivů. Mezi dalšími návrhy byl například motiv renesančních sgrafit prolnutý barevnou kompozicí. Na plné čáře ale vyhrála pandemie. Nejspíš kvůli tomu, že jde o vtipnou slovní hříčku. Pand je samozřejmě málo.

V jaké je výmalba momentálně fázi?

Pandy se v podchodu začaly objevovat od soboty 30. srpna. Momentálně je půlka plochy zapanděná. Deadline je 19. září, kdy na Ládví bude pouliční slavnost - Zažít město jinak.

Zabýváte se kromě malování ještě jinými uměleckými činnostmi?

Od malička mě vzrušuje výtvarno. Vystudovala jsem Akademii výtvarných umění v Praze. Maluju, kreslím, komponuju, ale zejména sochám! Momentálně máme s kamarády ateliér s názvem Studio Prám ve Vysočanech. Je to pro mě nejen práce, ale i koníček. Jelikož zde tvoříme v kolektivu, máme energie a nápadů na rozdávání.

Jak na novou malbu reagují kolemjdoucí?

Lidé mě tu a tam poplácají po zádech, takže je to nejspíš satisfakce na obou stranách. Chtěla bych, aby se zasmáli a zpříjemnili si těch pár vteřin, které v podchodu stráví.

Chystáte se zkrášlovat veřejný prostor i jinde?

To bych v budoucnu moc ráda. Záleží mi na něm. Na radnici osmičky jsem zaslala několik tipů na místa, na která by bylo skvělé se zaměřit. Pevně doufám, že se domluvíme a podchod v Ládví nebude posledním místem, které na osmičce prokoukne.

Komentáře

zpět na článek