metro.cz

Veřejné skříně neplní Pražané oblečením jen kvůli charitě

  11:42
Za fotku, jak u Národního divadla posíláte své svršky dál, dostanete lístek na procházku.
Péřovky, kabáty, boty, ponožky, svetry i čepice. To jsou před Vánocemi...

Péřovky, kabáty, boty, ponožky, svetry i čepice. To jsou před Vánocemi nejžádanější artikly v takzvaných veřejných skříních, tedy šatnících, kam lze odložit oblečení, které už nenosíte, a přitom by mohlo ještě někomu sloužit. | foto: #dobroskrinMetro.cz

Péřovky, kabáty, boty, ponožky, svetry i čepice. To jsou před Vánocemi nejžádanější artikly v takzvaných veřejných skříních, tedy šatnících, kam lze odložit oblečení, které už nenosíte, a přitom by mohlo ještě někomu sloužit. S šatníky pro bezdomovce, jak se skříním rovněž přezdívá, se v Praze letos opět roztrhl pytel.

Podle Terezy Jurečkové, členky týmu Dobroskříň, jenž svou plechovou almaru již podruhé na zimu umístil na náměstí Václava Havla, se však letos může změnit motivace těch, kteří sem své nepotřebné oblečení přinesou. „U ­nás můžete dobré skutky dělat jen tak, že donesete oblečení a další potřebné věci do naší skříně. Každý týden ale vybereme jednoho člověka, který sdílel své fotky s naším hashtagem na sociálních sítích. Toho obdarujeme poukazem na prohlídku s člověkem bez domova od Pragulic,“ říká Jurečková.

Skupina kolem Dobroskříně se inspirovala v Brně, kde podobná parta v rámci projektu Dobrokáva rozdává za dobré skutky kávu. „Chtěli bychom rozjet i další skříně pod stejným brandem,“ plánuje Jurečková.

Plastové varianty skříní pro lidi bez domova mají také v Praze 6. Ty zde rozmístila radnice šesté městské části poté, co zde začali místní nepotřebné zimníky věšet na stromky na dejvickém náměstíčku. Nápad na sbírku oblečení tehdy vyšel z hlavy místní obyvatelky Blanky Fröhlichové, která se inspirovala v ­zahraničí. Po dohodě s radnicí, které vadilo, že se tíhou oblečení poškozují stromy, nakonec Praha 6 přistoupila na kompromis.

„Pokračujeme v tradici projektu Daruj kabát. Lidé mohou do skříní oblečení odložit a lidé bez domova si je tam zase mohou vzít. Skříně byl především nápad Blanky Fröhlichové, se kterou zůstáváme v kontaktu. Tentokrát jsou umístěny na třech místech, a to na přelomu ulic Bělohorská a Vaníčkova, na ulici Pod Marjánkou přímo pod parkem Pod Drinopolem a na Šesťáku,“ vysvětluje mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Co nepotřebujete, nechte zde, co potřebujete, to si vezměte. Tohle pravidlo razí zase v parku na Pankráci, kde lze spolu s oblečením sdílet s ­lidmi bez domova také jídlo a pití. Pokud by si někdo však myslel, že sem chodí pro oblečení jen lidé bez domova, byl by na omylu. Sdílený šatník i­ lednici zde využívají i rodiny s dětmi a důchodci.

Další veřejné skříně od různých tvůrců lze najít také v­ Modřanech, v komunitním centru InBáze v Praze 2 nebo na Žižkově v ulici Zelenky-Hajského poblíž místní komunitní zahrady.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek