metro.cz

Větší foto
Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny. | foto: MAFRA

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

  12:20
Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.

Ani za více než rok nepřineslo policejní vyšetřování potřebné závěry o tom, kdo je odpovědný za pád trojské lávky ani proč k nešťastné události vůbec došlo. Pražští radní se proto začátkem týdne alespoň pochlubili tím, že vyplacení pojistného čtyřem obětem této tragické události urychlí. Pojišťovna Kooperativa má dle magistrátu peníze vydat nejpozději do konce ledna. Tato tvrzení jsou však v rozporu se zjištěními deníku Metro.

Podle mluvčího Kooperativy Milana Káni dojde totiž pouze k vyplacení záloh, nikoli celých pojistných částek. Není také vůbec jisté, zda se podaří tyto zálohy vyplatit v avizovaném termínu. „Zálohy na pojistném plnění jsme připraveni vyplatit. Bude to však samozřejmě záležet na tom, jak rychle nám své nároky doloží,“ říká pro deník Metro Káňa a upřesňuje, že k vyplacení záloh může dojít až v první půlce února.

Podmínky hrazení pojistného vůči městu, které se vztahují na předloňskou nehodu v Troji, navrhla sama pojišťovna. Tento fakt potvrzuje také radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová, jež se měla o urychlení vyplácení peněz obětem zasloužit nejvíce. Ironií přitom je, že podle Kooperativy mohly oběti dostat alespoň část svých peněz již na jaře, tedy tři měsíce od chvíle, kdy bylo zahájeno šetření škodné události. Bývalé vedení metropole se však rozhodlo počkat až do chvíle, kdy bude vyšetřování u konce. „Jsem nesmírně rád za aktivitu kolegyně Marvanové. To, že poškození více než rok čekali na odškodnění nehody, za kterou nenesou vinu, jsem považoval za ostudu Prahy,“ uvedl radní Jan Chabr.

Praha nyní počítá i s variantou, že viníkem nehody nebude Praha ani Technická správa komunikací. V tom případě bude muset magistrát peníze pojišťovně vrátit a vymáhat je poté po viníkovi. Poškození však o své peníze v žádném z těchto případů již nepřijdou.

Komentáře

zpět na článek