metro.cz

Dříve vydělávali na odpůrcích mastných tyčí, teď na koronaviru

  11:23
Speciální držáky jdou během epidemie na dračku.

Další 1 fotografie v galerii
Držák | foto: Mastyc

Kvůli zamezení šíření koronaviru mezi Pražany nechává dopravní podnik již několik týdnů v prostředcích hromadné dopravy v každé zastávce otevírat všechny dveře. Tomu, že cestující již nemusí mačkat tlačítka a má se tak zabránit zbytečnému přenosu bakterií, se od té doby vysmívá nejeden obyvatel metropole. Každý přece ví, že pokud v autobusu, metru či tramvaji při jízdě stojí, většinou ji nelze absolvovat bez pádu, nedrží-li se cestující tyče často pokryté bakteriemi či viry. Na tomto faktu se rozhodli vydělat také výrobci nezvyklých zdravotních pomůcek. 

„Bojíte se dotknout madla v městských hromadných prostředcích? Víte, že tyče v MHD patří mezi nejrizikovější místa nemocí přenášených dotykem? Proto je tu Mastyc – hygienická rukojeť z antimikrobiálního materiálu do MHD,“ zní reklamní text na webu firmy odkazující svým názvem na někdy mastnotou pokryté tyče. 

Deník Metro oslovil pracovnici firmy Denisu Binjošovou. Podle ní nejde o žádný rychlokvašený výrobek vytažený z klobouku v době pandemie, ale o pomůcku, za kterou stojí léta vývoje. „Nápad vznikl u našeho kamaráda před třemi lety při jízdě MHD. Od té doby po dva roky probíhal vývoj jak po stránce použitého materiálu, tak po stránce tvarové. Nakonec vyhrála varianta používat antibakteriální přísady, pro odbourání veškerých možných bakterií. Je to stejný materiál, který se používá pro lékařské vybavení,“ vysvětluje Binjošová. Zároveň však přiznává, že pandemie jejímu podnikání přišla náramně vhod. Jedna barevná rukojeť, s jejíž pomocí nedochází k přímému kontaktu s tyčemi, přitom stojí dvě stě korun. 

Držák

„V době koronaviru jsou samozřejmě odběry mnohem vyšší, není mnoho jiných možností, jak se chránit – ať už při jízdě v MHD, tak zároveň například při držení nákupního košíku,“ míní Denisa Binjošová. 

Podle některých odborníků přežijí na tyčích v MHD koronaviry až několik dní. Respektive by přežily, kdyby je podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové zaměstnanci v těchto dnech důsledně nemyli a nedezinfikovali ozonem. Nakupovat rukojeti podle ní není rozhodně nutné. „Zda něco takového využívat, je na každém cestujícím. Pokud se zařízení rozhodnou od daných výrobců zakoupit, je to jejich volba,“ doplňuje Řehková. 

K rukojetím se vyjádřil i mluvčí organizátora pražské dopravy Ropid Filip Drápal. „Cokoli, co pomůže eliminovat riziko přenosu nákazy, může být užitečné. A to platí i pro dobu před nouzovým stavem způsobeným koronavirovou pandemií. Zároveň ale zdůrazňujeme, že stále probíhá intenzivní čištění a dezinfekce interiérů, což samo o sobě velmi výrazně snižuje zdravotní riziko při cestování,“ uzavírá Drápal. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek