metro.cz

Další 2 fotografie v galerii
Panelový dům na Novodvorské v Praze 4. | foto: Metro.cz

Otestovali jsme aplikaci Bez graffiti. Vyfocené čmáranice ale nikdo neodstraní

  5:50
Díky magistrátnímu projektu zmizely výtvory sprejerů. Případů je však docela poskrovnu.

Je to jednoduché. Stačí vyfotit graffiti a poslat ho skrz aplikaci městské firmě Technologie hlavního města Prahy (THMP). Čmáranici následně společnost vyčistí. Takový je ideální scénář. Praxe ale pokulhává.

Funguje půl roku a už eviduje téměř 300 oznámení. Tak nedávno prezentovalo tiskové oddělení magistrátu aplikaci Bez graffiti. Od začátku léta vyčistily THMP kolem dvaceti objektů v majetku hlavního města. Zároveň došlo i k nanesení antigraffiti nátěru, díky němuž půjde případné další výtvory sprejerů lépe odstranit. „Za nejvýznamnější považujeme vyčištění Novoměstských hradeb v Praze 2. Jedná se zatím o nejrozsáhlejší plochu, ze které odstraňujeme nejrůznější tagy a obrázky,“ chválil aplikaci místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný, do jehož působnosti celý program spadá. „V loňském roce došlo na této památce k vyčištění prvních devadesáti metrů, letos hodláme v činnosti pokračovat,“ upřesnil Novotný.

Most přes Vrbovu ulici v Braníku.

Deník Metro městskou aplikaci vyzkoušel. Poslali jsem skrz ni tři podněty. Žádný však nebyl úspěšný. THMP totiž odstraňují graffiti jen z městských objektů.

První graffiti, které jsme vyfotili, hyzdí panelový dům v Novodvorské v Praze 4. Po několik dnech nám přišla odpověď: „Prostřednictvím naší aplikace jsme od vás obdrželi hlášení o graffiti, které však není v majetku hl. m. Prahy, ale patří soukromé osobě, která si správu svého majetku řeší sama. Z tohoto důvodu nemůže být objekt zařazen do našeho programu.“

Ani náš druhý podnět nebyl úspěšně vyřešen. Barevné nápisy na konstrukci mostu přes Vrbovu ulici v Braníku také není možné odstranit. Objekt sice spravuje Technická správa komunikací hl. m. Prahy, ne však přímo hlavní město Praha.

Úplně stejná odpověď dorazila i na podnět ohledně počmárané plastiky Rovnováha, která leží na pravém břehu Vltavy u Barrandovského mostu. Umělecké dílo ani mostek přes Vrbovu do programu na odstranění graffiti z objektů města nespadá.

Rovnováha

Mimochodem, plastiku jsme do našeho testu nezahrnuli náhodou. Je kolem ní v posledních měsících docela živo. Vznikla totiž petice, která žádá odstranění nedalekého billboardu, jenž částečně umělecké dílo zakrývá. Také právě proto jsme se dotazem na vyčištění plastiky obrátili i přímo na správce objektu. Mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková v reakci uvedla, že je vyčištění plastiky v plánu. 

Kde tvořit

  • Graffiti lze tvořit i legálně. Třeba u vršovického nádraží nebo v areálu Gymnázia Přípotoční.
  • Přesný popis míst, kde je v Praze 10 možné sprejovat po zdech, najdete na webu Verejneprostory.cz.
  • Tipy na další pražské legální plochy jsou třeba na webu Blog.molotow.cz/legal.

Podpisům na zdech už se věnuje policie

Zkušenosti s antigraffiti programem v desáté městské části popsal deníku Metro tamější radní pro oblast bezpečnosti Michal Kočí.

Praha loni spustila aplikaci Bez graffiti. Pomohla ke zlepšení situace?
Z mobilní aplikace Praha Bez graffiti nám dosud přišlo jen jedno upozornění. Většina žádostí o odstranění čáranic přichází v reakci na náš desítkový antigraffiti program, na který opakovaně obyvatele Prahy 10 upozorňujeme (viz box).

Graffiti jde odstraňovat, jen je-li více než pět stupňů Celsia. Má to vliv na počet čmáranic v ulicích?Kolik čmáranic jste už odstranili?
Program Praha 10 bez graffiti II funguje od roku 2018. Oproti předchozímu zcela nefunkčnímu antigraffiti programu bylo v rámci tohoto odstraněno na desítkách budov. Současný program je méně administrativně náročný, je časově flexibilnější a pravidla má přehlednější.

Jak to funguje

  • Jak to funguje Projekt Praha 10 bez graffiti II je určený k odstraňování čmáranic z fasád soukromých domů, které nejsou ve vlastnictví městské části.
  • Do projektu se mohou hlásit majitelé domů. Stačí, když vyplní na webu Praha10.cz přihlášku. Radnice následně z fasád na vlastní náklady odstraní graffiti a zároveň na ně nanese ochranný nátěr.

Ano, je to tak, graffiti je možné odstraňovat pouze za příznivých klimatických podmínek. Žádosti o odstranění graffiti během zimních měsíců se nám hromadí.

Celé město má problém s graffiti dlouhodobě. Kde je podle vás největším problém?
Osobně vandalismu nerozumím, časy, kdy jsme čárali na chodník a kandelábry křídou nápisy Jirka+Lenka=VSL, jsou evidentně nenávratně pryč. „Umělci s tagy“ patrně neznají hodnotu lidské práce, netuší, kolik úsilí, času a peněz je jak za novou fasádou domu, kterou v několika vteřinách znehodnotí, tak za odstraňováním jejich „umění“. Samotného by mě jejich motivy k čmárání po cizím majetku zajímaly. Možná nevědí o legálních graffiti plochách nebo jiných rozličných formách smysluplného trávení volného času, při kterém také mohou zažít adrenalin.

Máte pro sprejery nějaký vzkaz?
Osobně již trpím profesním výběrovým vnímáním, a tak pozoruji, že většinu tohoto smogu v ulicích Prahy 10 tvoří opakující se rukopis tagů v mnoha variantách od několika jedinců. V případě Prahy se jedná zejména o tagy HVN, RESKUE a SHEEN. Pokud jejich autor čte tyto řádky, měl by vědět, že mapování jeho tvorby se již nějaký čas věnují policejní složky. 

Komentáře

zpět na článek