metro.cz

Je svého druhu jediným dochovaným v Evropě. Už v létě se na něm opět projedou děti i dospělí

  7:12
„Tady jsme se něco nablbli. To máme radost, vezmu sem svoje vnoučata,“ směje se paní, která se od nás dozvěděla, že se letenský kolotoč zase rozjede. U Letenského zámečku několik let chátrající nenápadná stavba ožije od 11. července, tedy na den přesně, co se před 130 lety kolotoč poprvé roztočil. Tehdy stával na Královských Vinohradech, na Letnou se přestěhoval v roce 1894.

Další 1 fotografie v galerii
Renovované koně v NTM | foto: Praha 7

V Letenských sadech tak bude obnovena památka z konce 19. století. „Dát kolotoč dohromady nebylo nic jednoduchého. Větší starost mi ale dělalo restaurování koní. Nakonec se to ale podařilo,“ říká Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea, který dříve spolupracoval na rekonstrukcích vily Tugendhat nebo zámeckého skleníku v Lednici.

„Cílem památkové obnovy kolotoče bylo postupovat tak, aby byla zachována historická hodnota této unikátní kulturní památky a zároveň, aby byl kolotoč opět provozuschopný při dodržení všech platných předpisů. Jsem velice rád, že po náročné rekonstrukci, která kladla vysoké nároky na řadu specializovaných profesí a jejich koordinaci, se kolotoč letos konečně roztočí,“ uvedl včera před kolotočem Ksandr.

Kolotoč bude v plné parádě. Tak, jak ho znají jeho poslední návštěvníci, kteří se na něm svezli naposledy v roce 2006. Zpět bude mít 19 koní, které mají svá jména. Zpět budou i plechová autíčka nebo rytíři. Povozit se mohou nejen děti, ale také dospělí do 120 kilo. 

Potíže kolotoče vyřešeny. Dostane i věžičku

  • Jeden z nejstarších dochovaných podlahových kolotočů v Evropě bude fungovat pouze o víkendech a o svátcích. Ředitel Ksandr řekl, že o ceně vstupného ještě není rozhodnuto. „Určitě to ale bude méně než na matějskou pouť,“ řekl.
  • NTM koupilo kolotoč od soukromého vlastníka v roce 2004. Už tehdy byl ve špatném stavu. Opravy a otevření se komplikovaly. Původně se počítalo, že se kolotoč zase rozjede v roce 2018. Jenže nebylo dost peněz ani firem, které by měly zkušenosti s opravami takových zařízení.
  • Byla vyhlášena sbírka. Do ní Pražané poslali 800 tisíc. Další peníze jsou z Prahy 7 či ministerstva kultury. Opravy evropského unikátu budou stát necelých 24 milionů korun.
  • Restaurátor Jiří Kmošek deníku Metro řekl, že přibližně za čtyři týdny budou restaurátoři instalovat věžičku.„Nečekejte žádný jeřáb, budeme ji tam montovat po kouskách,“ směje se Kmošek.

Autor: Marek Peška Metro.cz
zpět na článek