metro.cz

V novém pavilonu goril se zabydlují i Kisumu s Duni. Otevíračka je ve středu

  6:00
Začalo to povodněmi roku 2013, končí to návratem opičí dcery domů. Příští týden se v Zoo Praha otevírá Rezervace Dja (čtěte Dža). Tento pavilon bude novým domovem nejen pro gorily.
Dalšími obyvateli nové rezervace jsou talapoini severní.

Dalšími obyvateli nové rezervace jsou talapoini severní. | foto: ZOO PRAHA

Deštný prales se sprškou
Tisíciletá voda způsobila roku 2002 škody na majetku i na zvířecích životech. Záplavy nepřežil lachtan Gaston, hrošice Lentilka, gorilák Pong a dalších 131 zvířecích obyvatel pražské zoo.

Další velká voda přišla o jedenáct let později a byla impulzem k hledání nového, a hlavně bezpečnějšího domova i pro gorily. Úsilí, které dle slov ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka sebralo některým kus života, vyvrcholí už příští středu, v Den české státnosti, kdy se nový pavilon otevře veřejnosti. Prostředí simuluje deštný prales v Kamerunu včetně občasné spršky, která se spustí za zvuku deště, jejž při cestách po Africe nahrávala výprava z pražské zoo s ředitelem v čele.

Před vnitřní i venkovní expozicí goril a gueréz jsou vyvýšená hlediště.

Návrat domů
Třešničkou na dortu jsou nejnovější přistěhovalci ze zahraničí. Z Rakouska se v pavilonu zabydluje pětadvacetiletý gorilí samec Kisumu spolu s devítiletou samicí Duni ze Španělska. Duni je navíc dcerou slavné Moji, prvního mláděte gorily nížinné narozeného v zajetí v Česku.

Duni, dcera Moji

„Za spojováním goril stála spousta nervů a úsilí,“ vysvětluje Miroslav Bobek. „Zatím je to dobré, dokonce lepší, než jsme čekali,“ říká a doplňuje, že v pohotovosti musí být ošetřovatelé i veterináři, protože reakce zvířat na nové prostředí i spolubydlící je nepředvídatelná. V tuto chvíli jsou oba přírůstky v karanténě v Rezervaci Dja, během které se nesmí ani fotografovat, protože samec reagoval útoky na sklo.

Gorilám dělá společnost tlupa gueréz pláštíkových.

Jak návštěvníci jednotlivé primáty rozeznají? „Na obrazovkách ve vnitřní expozici budou promítány živé záběry se jmény goril,“ vysvětluje Bobek.
Gorily nebudou ve výběhu samy, společnost jim budou dělat guerézy pláštíkové.

Osinák africký

V dalších expozicích čekají na návštěvníky třeba talapoini severní, štětkouni afričtí, osináci afričtí, krysy obrovské nebo kočkodani Brazzovi. Jediní, kterých se v Rezervaci Dja nedočkáte, jsou gorilák Richard a jeho synové. Ti prozatím zůstávají ve starém pavilonu goril. Na dotaz, jak si celá primátí populace na přesuny a další novinky zvyká, odpověděl ředitel s úsměvem. „Richard si odfrknul,“ vtipkuje Bobek.

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz
zpět na článek