metro.cz

Další 2 fotografie v galerii
Źe se přístřešky nevrátí zaujalo i na Facebooku. | foto: DPP/METRO

Přístřešky se nad schody do metra Jiřího z Poděbrad nevrátí. Jsou tu prý navíc

  12:49
Odstranění stříšek nad vstupy do metra Jiřího z Poděbrad přinese nárůst provozních nákladů až o milion korun ročně.

Víte, proč třeba na Malostranské, Můstku či na Nádraží Veleslavín, kde nejsou některé vstupy do metra opatřeny stříškami, neleží na eskalátorech v zimě hromady sněhu a nezamrzají? Dopravní podnik je totiž cíleně zahřívá, čímž mu ročně narůstají rozpočtové náklady o miliony korun. Při opravách stanic je proto nejen v Praze obvyklé, že se nad vchody do metra stříšky, třeba i dodatečně, osazují všude, kde to jenom jde. V případě nyní opravované stanice Jiřího z Poděbrad tomu však bude jinak. Přístřešky nad vstupy se sem po rekonstrukci nevrátí.

Nesmějí zamrznout
Podle odhadu Dopravního podniku hlavního města Prahy přinese nenavrácení přístřešků nárůst provozních nákladů až zhruba o jeden milion korun ročně. Podle šéfa komunikace dopravního podniku Daniela Šabíka částka zahrnuje mimo jiné náklady na elektřinu pro takzvané temperování pohyblivých schodů. Ty musejí být udržovány ve stabilní teplotě.

Rekonstrukci původních přístřešků podpořili počátkem minulého roku radní Prahy 3.

„Zvýšené náklady představují například vytápění eskalátorů, do kterých bude pršet či v zimním období sněžit, a i v takovém období, při teplotách pod bodem mrazu, musíme zachovat jejich provozuschopnost. Dále jsou to náklady za častější revize a opravy vzhledem k výše uvedenému, dále jsou to náklady za úklidy vody či sněhu ze schodů, respektive vestibulu, kam v případě přívalových dešťů může zatéct, a s tím související další práce a sanace,“ říká pro deník Metro Šabík s tím, že jsou to obecně víceméně obdobné náklady pro všechny vestibuly stanic metra bez přístřešků. „Nicméně chápeme, že na mnoha místech jejich vybudování není z mnoha důvodů možné,“ dodává pro Metro Šabík.

Přístřešky nad vstupy do metra na Jiřího z Poděbrad se po rekonstrukci nevrátí.

Až sedmnáctimilionová úsporná varianta?
Stanice metra A Jiřího z Poděbrad je zavřená a opravuje se od poloviny ledna. Vlaky budou stanicí pouze projíždět ještě deset měsíců. Hotovo má být na podzim. Kritikem odstranění přístřešků, respektive jejich nenavrácení na původní místo, je například místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut. Podle něj bude v budoucnu prakticky nemožné zajistit okamžitý a účinný úklid sněhu a námrazy, a tedy i bezpečnost a pohodlí při vstupu do metra.

„Zvýšená spotřeba elektrické energie má samozřejmě i stránku ekologickou. Kalkulace vícenákladů je přitom rok stará a počítá s cenami energie před ruskou agresí na Ukrajině. Rekonstrukci původních přístřešků, která představovala i investičně nejúspornější variantu, asi sedmnáct milionů, podpořili počátkem minulého roku jednotně i radní Prahy 3,“ píše Rut na Facebooku.

Peníze i estetika
Podle Ruta vedení hlavního města dalo přednost estetice veřejného prostoru, která však ošklivě převálcovala zájmy pěších a cestujících veřejnou dopravou. Podle dopravního podniku je to však poněkud složitější.

„Při projednávání jsme předkládali ekonomický rozbor tří variant: zachování s repasí (rozebráním a opravou eskalátorů, pozn. redakce)</CF>, zachování s novými eskalátory, demolice a nové přístřešky. Dopravní podnik vždy preferoval a podporoval investičně i provozně nejekonomičtější variantu, tedy zachování přístřešků. Bohužel jejich zachování se nepodařilo prosadit, takže realizace probíhá dle soutěžní dokumentace, tedy s demolicí,“ vysvětluje pro Metro Šabík s tím, že v rámci rekonstrukce stanice metra Jiřího z Poděbrad postupuje podnik podle projektové dokumentace a stavebního povolení. „Podle něj přístřešky nad vstupy do vestibulu stanice být nemají,“ doplňuje pro deník Metro Šabík.

Prší, honem vytírat!
To, že se přístřešky nad schody do stanice Jiřího z Poděbrad nevrátí, se nelíbí ani celé řadě čtenářů deníku Metro. Jen na našem Facebooku se sešly přes dvě desítky negativních komentářů na toto téma. Že mohou chybějící přístřešky nad schody do metra nadělat pěknou paseku, totiž pražští cestující dobře znají třeba ze stanice Nádraží Veleslavín. Fotografie eskalátorů pokrytých sněhovou pokrývkou čtenáři hojně posílali do deníku Metro v roce 2019.

Tehdy se zde utrhla hřídel madla, a jedna polovina eskalátorů jedoucí směrem dolů se proto musela na pár dní zastavit. Tím pádem ale nefungovalo zmiňované vytápění schodů, a tak sem vždy po každém sněžení „naběhl“ staniční personál a sněhovou pokrývku s lopatami v rukou odklízel.

Komentáře

zpět na článek