metro.cz
Po žebříku na střechu jedné ze dvou nových budov v Botanické zahradě v Troji jsme se vydali, abychom pro vás „ulovili“ fotografii několika zcela nových fotovoltaických panelů. | foto: Metro.cz

Botanická zahrada chce ušetřit za energie, spustí vlastní solární elektrárnu

  5:13
Botanická zahrada Praha představila projekt vlastní fotovoltaické elektrárny, která vzniká v rámci výstavby nového areálu návštěvnického centra. Má snížit energetickou náročnost objektů a využít obnovitelné zdroje energie v pražských budovách. Areál, v němž najdou zázemí zaměstnanci zahrady a bude v něm i výstavní sál, se pro návštěvníky otevře v červnu.

„Cílem využití vlastních fotovoltaických elektráren je pokrýt významný podíl spotřeby elektrické energie z vlastních zdrojů a současně využít jedinečnou polohu na slunečném jižním svahu,“ nastínil Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hlavního města Prahy. „Mimoto používáme na zalévání vodu z Vltavy a máme vlastní kompostování,“ dodal.

Následovat bude další solární elektrárna pro skleník Fata Morgana a pěstební zázemí. Instalována bude na plochách za skleníkem, které nemohou být využity pro expoziční účely. „V projektu se počítá s instalací až 222 panelů,“ upřesnil ředitel.

Praha v roce 2020 přijala klimatický závazek snížit do 10 let emise CO2 o 45 procent oproti roku 2010. „To znamená zásadní redukci uhlíkové stopy a výrazné navýšení podílu elektřiny pocházející z obnovitelných zdrojů. Podporujeme veškeré projekty, jejichž cílem je efektivní úspora energií a prokazatelné zlepšení životního prostředí v Praze,“ řekla náměstkyně primátora Jana Komrsková. Projekt fotovoltaiky v botanické zahradě realizuje společnost Technologie hlavního města Prahy.

Komentáře

zpět na článek