metro.cz

Zajímavý úkaz bude k vidění dnes v sedlecké katedrále v Kutné Hoře

  5:24
Už devátým rokem bude možné sledovat putování posledních slunečních paprsků dne napříč hlavní lodí katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci u Kutné Hory.
Takto slunce ozářilo oltář chrámu v Sedlci minulý rok. | foto: Michal Hoskovec

Nejstarší katedrální chrám střední Evropy, roku 1709 přestavěný Janem Blažejem Santinim ve slohu barokní gotiky, je orientován vstupem na západ a presbytářem s hlavním oltářem na východ. Stavitelé tohoto chrámu se však nespokojili s prostou orientací od západu k východu. Dokonale určili osu západu slunce v místě stavby a uzpůsobili vystavění sedleckého chrámu tak, aby ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti dopadal paprsek zapadajícího slunce největším oknem v západním průčelí chrámu přímo na symbolické srdce sakrální stavby – hlavní oltář. A právě to je hlavním tahákem oblíbené akce Rovnodennost v sedlecké katedrále.

Na to, že v první jarní den bude krásné počasí a slunce návštěvníkům ukáže nápaditost stavitelů sedleckého chrámu, nelze úplně spoléhat. Akce, která začíná v 17 hodin, je proto každoročně spojena s hudebním nebo kulturním zážitkem. Dnes ho obstará komorní barokní soubor Musica Poetica, který připravil tematický program s názvem Barokní ženy. 

Jarní rovnodennost

  • Letos začíná astronomické jaro opět 20. března – a to ve večerních hodinách, přesně ve 22.58. 
  • Rovnodennost je popsána jako astronomický termín pro okamžik, kdy střed obrazu Slunce na nebeské sféře prochází jarním nebo podzimním bodem.
  • Rovnodennost často nastávala 21. března, naposledy se tak stalo v roce 2011. Znovu bude toto datum aktuální až od roku 2102.
  • Dobu oběhu Země kolem Slunce nelze vyjádřit celým počtem dnů. Období mezi dvěma po sobě následujícími průchody Slunce tzv. jarním bodem trvá 365 dnů, pět hodin,48 minut a 45,7 sekundy, tedy 365,2421956 dne.
  • Současný kalendář používá ke korekci tohoto problému přestupné roky – jenže ani to není úplně ideální.
Autor: Šimon Merta Metro.cz
zpět na článek