metro.cz

Letní šílení s klimatizací. V kanceláři trávíme i třetinu dne

  6:11
Intuice velí během letních veder otevřít okna. „Tím se ale do místností dostává daleko více prachu, alergenů, hluku, a hlavně mnohdy tropické vedro,“ podotýká Filip Muška z realitní společnosti CBRE, na nějž navazuje analýza České rady pro šetrné budovy. Ta uvádí, že dostatek kvalitního, teplotně vyváženého vzduchu zvyšuje produktivitu zaměstnanců o téměř 10 procent.
Někteří lidé klimatizaci velmi špatně snášejí. | foto: Profimedia.cz

Elegantním řešením, jak se vypořádat s vedrem na pracovišti, je klimatizace, ale i ta má svá úskalí. Podle Martina Turka ze společnosti M2C, která se zabývá integrovaným facility managementem, by teplota neměla přesáhnout rozdíl sedmi stupňů mezi venkem a kanceláří. Teplotu je ideální nastavit v rozmezí 22 až 24 stupňů. „Dnes již klimatizace z větší části umí sama upravit potřebný výkon, není tedy nutné její časté vypínání. To navíc omezuje životnost klimatizace,“ uvádí Turek.

Klimatizace není všelék. „Někteří lidé ji i při optimálním nastavení špatně snášejí, v open space prostoru není možné vyhovět individuálním potřebám zaměstnanců,“ uvádí ze své praxe Jan Kulhánek z pražské Psychoterapie Anděl. Zdvižený prst klimatizaci ukazuje i Martin Turek podotýkající: „Klimatizace je poměrně složitý aparát složený ze sestavy filtrů a zvlhčovačů. Tento aparát se snadno zanáší, je tedy nezbytný pravidelný servis.“

Během veder pomohou i systémy stínění a venkovní i vnitřní žaluzie. Ze studie Světové rady pro šetrné budovy vyplývá, že vliv na zdraví má i světelné klima. Dostatek denního světla v kancelářích prodlužuje spánek o 46 minut. „Denní světlo nám neslouží pouze pro to, abychom dobře viděli. Každodenní efekt slunečních paprsků ovlivňuje řadu procesů v těle a je nezbytný pro to, abychom v práci mohli podávat co nejvyšší výkon,“ uvádí psycholog Michal Walter, který rovněž klade důraz na ergonomii pracovního prostoru. „Dvacet procent onemocnění pohybového aparátu vzniká právě z důvodu špatného rozložení pracovního místa,“ uzavírá Walter. 

Vliv horka na mozek

Letní počasí testuje naši fyzickou i psychickou kondici.

  • Ideální teplota zevního prostředí pro člověka, který touží po relaxaci v plavkách, je 28 stupňů Celsia.
  • Pro lehce pracujícího 25 stupňů a při fyzickém zatížení vytrvalostního charakteru okolo 15 stupňů Celsia. 
  • Počasí s vyššími teplotami znamená riziko nejen pro kardiaky či nemocné vysokým krevním tlakem. 
  • Extrémní horka, na která nejsme v našich klimatických podmínkách tak zcela zvyklí, jsou neobvyklou zátěží i pro naše mozky. 
  • Řada vědeckých studií potvrdila, že vyšší teploty mohou přispět k projevům násilí, agrese a stresu.
zpět na článek