metro.cz

Televize bez signálu bude už za pár měsíců. Jako první se vypne DVB-T v Praze a okolí

  12:10
České radiokomunikace začaly vysílat informační kanál s názvem Nalaďte se na DVB-T2. Jedná se o dočasný program, který má Čechy připravit na přechod nového vysílání a dát jim dostatek informací. Najdou tam vše o přechodu Česka na nový DVB-T2 formát a třeba videonávod, jak naladit televizi nebo set-top box na moderní vysílání. Nebo interaktivní mapu s daty vypínání DVB-T.
Budova České televize na pražských Kavčích horách (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

„Nový signál pokrývá v současnosti devadesát devět procent našeho území,“ říká generální ředitel Českých radiokomunikací Vít Vážan. Kvůli tomu dobudovaly radiokomunikace desítky nových dokrývačů, aby se nový signál dostal i do nejmenších obcí. Zatím ho podle jeho slov ale přijímá jen třetina majitelů televizních přijímačů. Ostatní proto čeká buď pořízení nového přístroje se zabudovaným dekodérem DVB-T2, nebo alespoň set-top boxu.

Začátek konce DVB-T

84

Tolik dní zbývá do vypnutí prvních vysílačů starého digitálního vysílání DVB-T. Dojde k tomu 27. listopadu, ale jen na vysílačích v Praze, ve středních Čechách a zatím jen pro veřejnoprávní Českou televizi. Ostatní komerční televize skončí s vysíláním v DBV-T až v lednu 2020. K definitivnímu vypnutí DVB-T na celém území dojde těsně před půlnocí v neděli 31. května 2020.

Právě o ně je v obchodech velký zájem, větší než o samotné televize. „Prodej set-top boxů za poslední rok vzrostl o více než čtyřicet procent, u televizorů je to kolem deseti procent,“ potvrdila deníku Metro Patricie Šedivá, mluvčí Alzy.

Až do závěrečného vypnutí starého signálu bude DVB-T2 možné naladit programy veřejnoprávní televize nebo rozhlasu, stejně jako komerčních stanic, na přechodové síti (viz box). Vypínání starého vysílání zahájí v listopadu Praha, postupně se bude rušit směrem na západ a pokračovat bude na východ. Jako poslední budou televizi na DVB-T sledovat obyvatelé Zlínského kraje. 

Prověřte si televizi

  • Kvůli vysílání v DVB-T2 není nutné pořizovat nové antény. Se set-top boxem bude možné sledovat nové vysílání i na starých „bednách“.
  • Doladit bude nutné pouze společné antény, které jsou už nyní přizpůsobené k příjmu přechodové sítě.
  • Set-top boxy DVB-T2 lze pořídit od 550 korun, televize s příjmem DVB-T2 jsou už od 3000 korun.
  • Na internetové adrese www.dvbt2overeno.cz najdete seznam více než 2400 televizních přístrojů, které přijímají DVB-T2. 
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek